تغذیهزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

بعد از غذا خوردن چه کارهایی را نباید انجام داد؟

بعد از غذا خوردن کارهایی مثل خوابیدن، میوه خوردن و یا نوشیدن یک لیوان چای بسیار لذت بخش است. اما متاسفانه برخلاف تصور رایج، این عادات برای سلامتی مضر می‌باشد. خوابیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن، باعث چاقی و بیماری‌هایی مثل رفلکس معده می‌شود. فعالیت‌هایی مثل شنا کردن بعد از غذا خوردن نیز می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد که بعد ازخوردن غذا چه کارهایی را نباید انجام داد:

خوابیدن بعداز غذا خوردن

بلافاصله بعد از غذا خوردن از خوابیدن بپرهیزید؛ چرا که حالت خوابیده باعث حرکت اسید معده به سمت مری می‌شود. دلیل سوزش معده بیشتر افراد همین موضوع است. البته توجه داشته باشید اگر این عادت نادرست را ادامه دهید، دچار رفلکس معده نیز خواهید شد. پزشکان معتقدند « خوابیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن باعث تشنج دیافراگم و خروپف می‌شود ». خوابیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن راه را برای چاقی و اضافه وزن نیز هموار می‌کند. سعی کنید دست کم تا ۲ ساعت بعد از غذا بیدار بمانید. خودتان را سرگرم کرده یا یک ورزش سبک انجام دهید.

دوش گرفتن

از دوش گرفتن، به خصوص با آب گرم، بلافاصله بعد از خوردن غذا اجتناب کنید. پزشکان معتقدند « بدن در حین هضم غذا تعادل دمای خود را نیز حفظ می‌کند. وقتی شما بعد از غذا خوردن زیر دوش آب گرم می‌روید، جریان خونی که برای عملکرد صحیح معده می‌بایست در آن باشد برای حفظ تعادل دما به سمت پوست هدایت می‌شود. این امر موجب عدم هضم غذا در معده می‌شود » .

چای نوشیدن

یکی از کارهای پرطرفدار بعد از غذا خوردن، نوشیدن چای است. متاسفانه این کار نیز برخلاف تصور رایج یک عادت نادرست است. بهتر است برای حفظ سلامتی تان حداقل ۱ ساعت بعد از غذا خوردن چای ننوشید؛ چرا که چای باعث دفع آهن موجود در غذا شده و معده آهن را جذب نمی‌کند. این موضوع بیشتر باعث کمبود آهن در زنان و کودکان می‌شود.

غذا خوردن بعد از غذا خوردن

سیگار کشیدن

افراد سیگاری معمولا بلافاصله بعد از خوردن غذا سیگار می‌کشند. سیگار، همان طور که روی پاکتش هم نوشته شده، برای سلامتی بسیار مضر است و ماده خطرناکی دارد که احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. نیکوتین موجود در سیگار بلافاصله بعد از غذا خوردن این  احتمال را بیشتر می‌کند. برای حفظ سلامتی تان بهتر است نه تنها بعد از غذا خوردن، بلکه برای همیشه سیگار را ترک کنید.

پیاده روی کردن

پیاده روی یکی از موثرترین  ورزشی‌هایی است که باعث کاهش وزن می‌شود. اما این کار بلافاصله بعد از خوردن غذا و با شکم پر درست نیست. دانشمندان معتقدند « وقتی بدن سعی در هضم غذای دریافتی دارد، پیاده روی باعث کند شدن عمل هضم و حتی رفلکس معده می‌شود ». بهترین کار این است که حداقل نیم ساعت بعد از خوردن غذا شروع به پیاده روی کنید. این کار سرعت سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می‌دهد.

میوه خوردن

ممکن است بعد از  خوردن غذا بخواهیم میوه بخوریم. این کار بسیار اشتباه است. متخصصین تغذیه بر این باورند که « میوه جزو مواد غذایی ای است که به راحتی هضم نمی‌شود و اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا میوه میل کنید، به جای این که بدن ویتامین میوه را دریافت کند، آن را با غذا ترکیب کرده و فقط قندش را جذب می‌کند. این کار جز چاق کردن شما هیچ اثر دیگری ندارد. .برای این که از فواید میوه به بهترین شکل بهره مند شوید در وعده غذایی صبحانه و یا با شکم خالی آن را میل کنید ».

شنا کردن

شنا کردن با شکم پر می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین، حداقل تا نیم ساعت بعد از خوردن غذا شنا نکنید. بعد از این که غذا به معده می‌رود، برای عمل هضم فشار خون به سمت معده رفته و اگر با شکم پر شنا کنید، عضلات معده دچار گرفتگی خواهند شد.

 

برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.