خانه داریزندگـی سالــمزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

آیا نیازی به شستن لباس نو است؟

آیا نیازی به شستن لباس نو است؟

اگر لباس نو ای را که تازه از فروشگاه خریده اید بدون شستن می‌پوشید، کار اشتباهی می‌کنید. البته این اشتباهی است که افراد زیادی مرتکب آن می‌شوند. لباس نو هر چه قدر هم که تمیز به نظر برسد، اما حقیقت با آن چه که به نظر می‌آید متفاوت است. ممکن است رنگ و مواد شیمیایی ای که بر روی لباس نو باقی مانده است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. شاید باور نکنید، اما حتی ممکن است که درون لباس نو بید هم وجود داشته باشد! در ادامه این مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم داد که آیا نیازی به شستن لباس نو است یا خیر:

شستن لباس نو

لباسی که هرکسی آن را پرو می‌کند، خانه باکتری‌ها است

آزمایش‌های انجام شده توسط یک انگل شناس بر روی لباس‌های موجود در فروشگاه‌های زنجیره ای مانند: شلوار، بلوز، کت و لباس زیر، نشان داد که « روی لباس نو باکتری، سلول‌های مرده و حتی مدفوع وجود دارد! »

از آن جایی که در این فروشگاه‌ها لباس‌ها توسط افراد زیادی پرو می‌شوند، میزان زیادی باکتری و میکروب بر روی آن‌ها زندگی می‌کنند که چون با چشم دیده نمی‌شوند، نمی‌توان متوجه آن‌ها شد.

کدام آلودگی‌ها از لباس نو منتقل می‌شوند؟

آیا می‌دانید لباس نویی که توسط افراد دیگر پرو ؛ توسط شما خریداری و بدون شستن پوشیده شده است چه آلودگی‌هایی دارد؟ در ادامه لیستی از این آلودگی‌ها را خواهید خواند:

  • باکتری MRSR ( میکروب بیمارستانی)
  • باکتری سالمونلا
  • نورو ویروس
  • انواع قارچ
  • بید
  • گال

هیچ کدام از این آلودگی‌ها را نباید دست کم گرفت. اما خبر خوب این است که سیستم دفاعی بدن برای مقابله با این آلودگی‌ها بسیار قوی است

متخصصان معتقد اند: « این که سیستم دفاعی بدن قوی بوده و با میکروب‌های کوچک به راحتی مقابله می‌کند بسیار عالی است. این یعنی تماس با هر باکتری ای منجر به بیمار شدن  نمی‌شود

مواد شیمیایی باقی مانده بر روی لباس نو تهدید است!

لباس نوی شما، بسته به این که در کدام کشور تولید شده باشد، دارای میزان متفاوتی از مواد شیمیایی است. برای مثال، رنگ‌های آزو- آنیلین که در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد حساسیت می‌شوند. اگر پوست حساسی دارید، تماس این مواد شیمیایی یه جا مانده بر روی لباس نو با پوست گردن، مچ دست و بخش‌هایی مانند زیر بغل باعث ایجاد قرمزی و خارش می‌شود. ممکن است این شرایط باعث ایجاد بیماری‌های پوستی مانند اگزما نیز بشود.

یکی دیگر از مواد شیمیایی خطرناک پنهان شده در لباس نو، ماده شیمیایی به نام تریکلوزان است که در صنعت نساجی به کار می‌رود. این ماده که به عنوان ضد عفونی کننده از آن استفاده می‌شود، ممکن است باعث ایجاد سرطان شود. متاسفانه بعضی از مواد شیمیایی بعد از چندین بار شستشو نیز از بین نمی‌روند. حتی در لباس نو حاوی مواد طبیعی مانند نخ پنبه ای نیز ممکن است مقداری آفت کش باقی مانده باشد. چرا که، پنبه از محصولات کشاورزی ای است که در دنیا بیشترین آفت کش برای آن مصرف می‌شود. علاوه بر این، مواد شیمیایی ای که در روند تولید محصولات پنبه ای مانند سفید کردن و رنگ کردن الیاف پنبه ای استفاده می‌شود نیز به خودی خود خطرناک هستند. بهترین کار استفاده از لباس‌های تمام پنبه ای است.

با این توضیحات توصیه ما به شما این است: لباس نو ای را که می‌خرید، با دمای آب مناسب حداقل یک بار قبل از پوشیدن بشویید.

منبع

برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.