آشپــزیخانــه داریخانه داریدسته‌بندی نشدهزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

نگهداری روغن زیتون چگونه انجام می شود؟

 یکی از مواد غذایی ای که همیشه برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد روغن زیتون است. روغن زیتون در همه موارد آشپزی، از چاشنی سالاد گرفته تا مواد طمع دهنده، شیرینی جات یا یک بشقاب پاستا می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. روغن زیتون همچنین می‌تواند برای تفت دادن گوشت و سبزی‌ها استفاده شود. اما آیا می‌دانید نگهداری روغن زیتون چگونه انجام می‌شود؟

روغن زیتون حاوی چربی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط است که نسبت به کره و سایر روغن‌های گیاهی سالم تر است. جایگزین کردن روغن زیتون با این چربی‌ها برای سلامت عمومی‌بدن مفید می‌باشد. حتی در زمینه مراقبت از پوست و مو می‌توان از روغن زیتون به عنوان روشی روزانه برای افزایش زیبایی بهره برد.

به خاطر کاربردهای فراوان روغن زیتون ممکن است بخواهید چند بطری از این روغن را همواره نگهداری کنید. در این حالت نگهداری روغن زیتون اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

زمان نگهداری روغن زیتون

تقریبا مانند هر ماده غذایی دیگر، روغن زیتون نیز فاسد می‌شود. به مرور زمان، عواملی مانند هوا، حرارت و نور بر کیفیت و سلامت محصول اثر می‌گذارند.

یکی از فروشندگان روغن‌های زیتون در این مورد می‌گوید: « با وجود این که روغن زیتون طبیعی و خالص بهترین گزینه است؛ نمی‌توان گفت این محصول مواد افزودنی دیگری ندارد. نگهداری روغن زیتون طبیعی به مراتب دشوارتر از آن‌هایی است که نگهدارنده و مواد افزودنی دارند. با وجود این، نگهداری روغن زیتون طبیعی با همه سختی‌ها ارزش اش را دارد!»

تاریخ انقضای بیشتر روغن زیتون‌ها تقریبا دو سال پس از تاریخ تولید آن‌ها است. حتی در مواردی تا سه سال نیز باقی می‌مانند.

در نگهداری روغن زیتون برای ماندگاری بیشتر به نکات زیر دقت کنید:
 • تنها زمانی بطری را باز کنید که قصد استفاده از آن را داشته باشید. نگهداری روغن زیتونی که در بطری در باز قرار دارد نسبت به نگهداری آن در بطری در بسته دشوارتر است.
 • روغن زیتون را در جای خنک نگهداری کنید. اگرچه نیازی نیست که روغن زیتون را در یخچال بگذارید، اما نگهداری روغن زیتون در یک قفسه خنک و به دور از گرما میزان قابل توجهی به افزایش تازگی آن کمک خواهد کرد.
 • در بطری را محکم ببندید. بطری‌های شیک و تزئینی ممکن است عالی به نظر بیایند، اما اگر نتوانند روغن را در برابر شرایط محیط ایمن کنند، چندان کاربردی نخواهند داشت.
 • بطری روغن را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. بیشتر روغن زیتون‌ها درون بطری‌هایی با رنگ تیره بسته بندی می‌شوند؛ چرا که این شیشه‌ها نور را از خود عبور نمی‌دهند. نور به مرور زمان روغن زیتون را فاسد می‌کند. شیشه رنگ تیره و یا قفسه نگهداری تاریک (و یا هر دو باهم) عواملی هستند که در نگهداری روغن زیتون از اهمیت زیادی برخوردار اند.

 

نشانه‌های خراب شدن روغن زیتون

اولین گام برای اطمینان از سلامت محصول بررسی تاریخ محصول است. علاوه بر این، به نشانه‌های زیر نیز توجه کنید:

ظاهر

اولین چیزی که باید به آن توجه شود ظاهر روغن است. پس از گذشت یک تا یک و نیم سال، رنگ روغن زیتون تغییر می‌کند. هنگامی‌که روغن خراب می‌شود به زرد روشن تغییر رنگ می‌دهد.

عطر

عطر روغن زیتون نیز یک نشانه برای تشخیص فساد آن است. روغن زیتون تازه بوی تندی دارد. اما روغن مانده و در حال فساد بویی شبیه بادام زمینی کهنه، مداد شمعی و یا بتونه نقاشی می‌دهد.

طعم

هنگامی‌که به سلامت روغن شک دارید، مقدار کمی‌از آن را در دهان خود بچرخانید. حس چرب شدن دهان، مزه تلخ و مزه ای شبیه کدو حلوایی، همگی از نشانه‌های فساد روغن زیتون هستند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از روغن زیتون‌ها به طور طبیعی عطر و طعمی‌شبیه شراب و یا سرکه دارند. این روغن‌ها به «روغن زیتون کهنه» مشهور هستند. طعم این روغن‌ها به این دلیل چنین است که زیتون‌ها پیش از فرآوری تخمیر شده اند. این موضوع ارتباطی با فساد روغن ندارد. اما اگر تمایل به استفاده از این روغن‌ها ندارید، تنها کافی است یک بطری دیگر را انتخاب کنید!

تاریخ انقضا معیار فساد روغن زیتون نیست

اگر تاریخ انقضای روغن زیتون گذشته است، دلیل بر این نمی‌شود که همه خواص آن از بین رفته باشد. شاید نتوان از چنین روغن زیتونی برای پخت و پز استفاده کرد؛ اما می‌توان استفاده‌های دیگری از آن نمود:

 • پاک کننده آرایش، تمیز کننده منافذ پوست و تقویت کننده سلامت آن: مقدار کمی‌روغن زیتون را با پنبه روی صورت خود ماساژ دهید.
 • ماده اولیه برای نرم کننده‌های لب، لوسیون‌ها و کرم‌های خانگی
 • ماسک جوان کننده صورت: تنها کافی است که آن را با پوره آواکادو و روغن نارگیل ترکیب کنید.
 • تمیز کننده و تقویت کننده ناخن
 • پولیش برای لوازم منزل، لاستیک ماشین و یا حتی کفش
 • تمیز کننده طبیعی برای سرامیک و پارکت: تنها کافی است که آن را با آب لیمو و سرکه سیب برای تاثیرگذاری بیشتر و عطر بهتر ترکیب کنید.
 • روان کننده چرخ دنده‌ها و لولاها

منبع

برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.