جدید ترین هازندگـی سالــمزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

راهکارهایی برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر (قسمت دوم)

راهکارهایی برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر

همه ما بعد از ظهرها بین ساعت ۲ تا ­۳خواب آلود هستیم و میزان بسیار زیادی از انرژی خود را از دست داده ایم. دلیل این موضوع سطح پایین گلوکز و کورتیزل خون است. کاهش این مواد در بدن باعث خواب آلودگی می‌شود. اگر در منزل باشید، بهترین راه حل خوابیدن به مدت ۲۰ دقیقه است. اما معمولا بیشتر افراد در این ساعت مشغول کار در اداره‌ها هستند و اجازه خوابیدن ندارند. شاید دانستن راهکارهایی برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر بتواند در حل این مشکل موثر باشد:

به صورت منظم ورزش کنید

بازیابی انرژی

مطالعات متعدد نشان داده است « انجام تمرینات ورزشی منظم و مداوم می‌تواند به بازیابی انرژی شما در پایان روز کمک بسیاری کند ».

 • با ورزش منظم موادی مانند سروتونین و دوپامین در بدن شما تولید می‌شود. این مواد ضد خستگی بوده و به بازیابی انرژی شما کمک خواهند کرد.
 • ورزش ایروبیک نیز از جمله ‌تمرینات مفیدی است که برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر توصیه می‌شود.
تغذیه مناسب داشته باشید

بازیابی انرژی

یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به بازیابی انرژی شما کمک کند. رژیم غذایی مناسب شامل تمام مواد غذایی لازم برای بدن است که می‌تواند انرژی فرد را در طول روز به صورت کامل تامین نماید. برای این که در طول روز کمتر دچار خستگی شوید، رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید.

 • رژیم غذایی مناسب باید شامل مواد غذایی متنوعی باشد.
 • مصرف کربوهیدرات‌های سنگین و پیچیده مانند اسپاگتی‌ها خستگی شما را چند برابر می‌کند.
 • پروتئین‌ها، انواع کربوهیدارت‌های سبک و سبزیجات مواد بسیار مفیدی هستند، که برای بازیابی انرژی بهتر است در رژیم غذایی خود بگنجانید.
وعده‌های بیشتر اما کم حجم تر میل کنید

بازیابی انرژی

گاهی اوقات خستگی در بعد از ظهر می‌تواند ناشی از افت قندخون باشد. به همین دلیل، کارشناسان توصیه می‌کنند « برای بازیابی انرژی در طول روز وعده‌های بیشتر اما کم حجم تری میل کنید ». البته انتخاب وعده‌های سالم هم از اهمیت بسیاری برخوردار است. وعده‌های غذایی سالم از افت انرژی و قندخون شما جلوگیری می‌کند.

 • بسیاری از مردم سه وعده غذایی در طول روز دارند؛ شما می‌توانید وعده‌های غذایی بیشتر اما کم حجم تری داشته باشید.
ناهار سبک بخورید

برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر بهتر است ناهار را سبک میل کنید.

مطالعات نشان می‌دهد « انتخاب وعده‌های سنگین برای ناهار، خستگی شما را در طول روز چند برابر خواهد کرد ». وعده ناهار هر چه سنگین تر باشد، احساس خواب آلودگی و رخوت بیشترخواهد بود.

 • طبیعی است که پس از صرف یک ناهار سبک، احساس گرسنگی کنید. در چنین حالتی می‌توانید از میان وعده‌های سالم و پر انرژی بهره بگیرید.

 

در طول روز آب کافی بنوشید

کم آبی یکی از مواردی است که می‌تواند منجر به خستگی شود. سعی کنید در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید. در این صورت در بعد از ظهر دچار خستگی و بی حالی نخواهید شد.

 • بدن شما در صورت داشتن آب کافی، پر انرژی تر خواهد بود. بنابراین نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید.
 • روزانه به طور متوسط نوشیدن ۸ تا ۱۳ لیوان آب توصیه می‌شود. می‌توانید از آب‌های طعم دار و یا چای هم استفاده کنید. البته در مصرف چای دقت کنید. کافئین با افزایش انرژی ممکن است آب بدن تان را خشک کند. در نتیجه، با افزایش بیش از حد کافئین بدن دچار کم آبی خواهد شد.
۷ تا ۹ ساعت خواب

میزان خواب در طول شب، تاثیر بسیار زیادی بر انرژی شما دارد. طبیعی است که اگر خواب شما کم باشد، در طول روز احساس خستگی خواهید کرد. به طور متوسط ۷ الی ۹ ساعت خواب در طول شب ضروری است.

 • اگر شب‌ها زودتر به رختخواب بروید، می‌توانید کمی‌بیشتر بخوابید.
 • اگر از مشکل بی خوابی رنج می‌برید، به پزشک مراجعه کنید تا با دارو این مشکل را حل کند.
 استرس خود را مدیریت کنید

متخصصان نیمی‌از مشکلات خستگی و خواب آلودگی در بعد از ظهر را مربوط به استرس می‌دانند. به نظر می‌رسد استرس نقش مهمی‌در تامین انرژی روزانه شما داشته باشد. پس توصیه می‌شود برای بازیابی انرژی، استرس روزانه خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

 • برای درمان استرس، می‌توانید با خانواده خود هم صحبت شوید. صحبت کردن در مورد نگرانی‌هایتان با دیگران، می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی در کاهش استرس شما داشته باشد.
 • مدیتیشن، پیاده روی، گوش دادن به موسیقی و یا حتی خواندن یک کتاب خوب ‌می‌تواند در درمان استرس شما موثر باشد.
با پزشک مشورت کنید

اگر بازیابی انرژی شما با این ترفندها اتفاق نیوفتاد بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. به پزشک خود به صورت کامل توضیح دهید، که در طول روز چه قدر دچار خستگی می‌شوید. توجه داشته باشید برخی بیماری‌ها مانند دیابت و یا چاقی نیز می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود.

برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.