جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرنمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

راهکارهایی برای افزایش تمرکز

همه ما در دنیای امروز بسیار پر مشغله هستیم. مشغله بسیار و انجام دادن چندین فعالیت با هم در یک زمان، باعث کاهش تمرکز و کیفیت کار می‌شود. به همین دلیل دانستن راهکارهایی برای افزایش تمرکز می‌تواند برای شما مفید باشد.

 تحقیقات اخیر ثابت کرده است که « تکنولوژی باعث عملکرد بهتر مغز و افزایش تمرکز می‌شود ». منظور از عملکرد بهتر، این است که تکنولوژی مغز ما را برای داشتن تمرکز بیشتر و انجام چندین فعالیت در یک زمان آموزش می‌دهد. اما آیا تمام تاثیر تکنولوژی بر روی مغز همین است؟

آمارها نشان می‌دهد بیشتر مردم نمی‌توانند بر روی یک موضوع و فعالیت تمرکز کنند. در واقع باید به شما بگوییم دلیل این اتفاق، آموزش‌های نادرستی است که خود ما به مغزمان داده ایم. به طور مثال تلفن‌های هوشمند می‌توانند یکی از دلایل اصلی عدم تمرکز باشند. استفاده طولانی مدت از تلفن همراه منجر به کاهش تمرکز شما در حین انجام فعالیت‌های اصلی تان خواهد شد.

استیو جابز (بنیان گذار شرکت apple) با آگاهی از این موضوع، بر روی زمان استفاده از تلفن‌های همراه توسط کودکان خود حساس بود. او دقیقا می‌دانست محصولاتش چه اثرات زیانباری روی مغز دارند!

پیشنهاد ما برای افزایش تمرکز موارد زیر است:

با دقت مطالعه کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام مطالعه یک کتاب یا مقاله، پس از خواندن پاراگراف اول، دیگر تمایلی به ادامه دادن نداشته باشید. البته این موضوع طبیعی است. ولی بهتر است برای افزایش تمرکزتان تمرین کنید تا بتوانید مقاله را تا انتها بخوانید. برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه، هرگز روند مطالعه خود را نیمه کاره رها نکنید. با انجام این تمرین شما می‌آموزید ذهن خود را متمرکز کنید. از طرفی با افزایش تمرکز نسبت به موضوع مورد نظر آگاه تر خواهید بود.

افزایش تمرکز در هنگام نوشتن

برای افزایش تمرکز در هنگام نوشتن بهتر است از یک ویرایشگر متن استفاده کنید. تمامی‌هشدارهایی که در صفحه کامپیوتر شما ظاهر می‌شود، خاموش کرده و نوشتن را با دقت ادامه دهید. خاموش کردن این هشدارها باعث افزایش تمرکز شما خواهد شد. تا زمانی که کار شما به انتها نرسیده است، دست از نوشتن برندارید. پس از این که متن به انتها رسید، دوباره به ابتدای آن برگشته و ویرایش را آغاز کنید.

افزایش تمرکز در هنگام صحبت کردن

در هنگام صحبت کردن از انجام چند کار با هم خودداری کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام صحبت کردن با کسی، توجه خود را از او دریغ کنید.

تصور کنید دوست و یا همسر شما از آرزوها و برنامه‌های مهم آینده اش با شما سخن می‌گوید؛ اما شما در حال نگاه کردن به تلفن همراه خود هستید. در این حالت، ناگهان یک جمله کاملا بی ربط به زبان می‌آورید!

برای افزایش تمرکز در هنگام صحبت کردن با کسی، گوشی تلفن همراه خود را خاموش کرده و یا حداقل روی حالت بی صدا بگذارید.

یکی دیگر از راه‌های افزایش تمرکز این است که زمانی که منتظر پاسخ پیام از طرف مقابل هستید، فقط صبر کنید و هیچ کار دیگری انجام ندهید. این نوعی ورزش مفید برای افزایش تمرکز است.

از شبکه‌های اجتماعی بپرهیزید!

به طور کلی، یکی از ویژگی‌های ذاتی شبکه‌های اجتماعی، از دست دادن تمرکز است. آن‌ها می‌توانند توجه شما را به هر چیزی، در هر زمانی جلب کنند. تصور کنید زمانی را که در حال غذا خوردن هستید و ناگهان پیام‌های پی در پی به حساب کاربری شما یا صندوق ایمیل تان سرازیر می‌شود. اگرچه چک کردن آن‌ها می‌تواند کمی‌لذت بخش باشد، ولی در کنار این لذت، شما آسیب‌هایی نیز می‌بینید. اعتیاد به این شبکه‌ها یکی از مهم ترین آسیب‌هایی است که می‌توان از آن یاد کرد.

از همین حالا برای افزایش تمرکز خود تلاش کنید. خواندن، نوشتن، صحبت کردن و&#۸۲۳۰;. با افزایش تمرکز سریع تر و بهتر انجام خواهد شد. سعی کنید تمامی‌عواملی را که منجر به حواس پرتی شما می‌شوند از خود دور کنید. اگر حواس شما به موردی پرت شد و از موضوع اصلی غافل شدید، صبر کنید تا مغز دوباره روی موضوع متمرکز شود و بعد دوباره شروع کنید.

برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.