روابط عمومیروان شناسی

چگونه با یک رابطه ممنوع برخورد کنیم؟

ممکن است به دلایل گوناگونی عشق میان دو طرف ممنوع باشد و تبدیل به یک رابطه ممنوع شود : یا خانواده‌ها با این رابطه مخالف هستند یا دوستان و آشنایان، فرد مورد نظر را تایید نمی‌کنند. حتی ممکن است با کسی باشید که هنوز در رابطه دیگری است. با این که موانع زیادی در این روابط وجود دارد؛ اما در بسیاری از مواقع این ممنوع بودن باعث قوی تر شدن رابطه می‌شود!

زمانی که من در دبیرستان درس می‌خواندم، دوستی به نام « جیدا »داشتم که با پسری به نام « تی » آشنا شده بود. زمانی که والدین جیدا متوجه شدند که این پسر بیش از ۱۰ سال از جیدا بزرگ تر است، سعی کردند این رابطه را قطع کنند. با این حال دوست من آن پسر را پنهانی می‌دید و در نهایت با هم ازدواج کردند.

با این که آن‌ها در نهایت از هم جدا شدند؛ اما نباید فراموش کرد که پدر و مادر جیدا نقش مهمی‌در این جدایی داشتند. آن‌ها با جلوگیری از این رابطه، قبل از ازدواج، از رشد آن جلوگیری کردند و جیدا را نیز به شک انداختند. اما این رابطه‌های ممنوع چگونه پیش می‌روند؟

نظریه مخالفت شناختی

قبل از این که والدین جیدا او را از دیدن تی محروم کنند، آن‌ها به راحتی یکدیگر را می‌دیدند و با هم در ارتباط بودند. آن‌ها بعد از تمام شدن کلاس‌های جیدا و یا کار تی با هم بیرون می‌رفتند. اما بعد از این که خانواده جیدا از این دوستی مطلع شد، آن‌ها باید برای دیدن یکدیگر بیشتر تلاش می‌کردند. آن‌ها بهانه‌های دروغین درست می‌کردند تا یکدیگر را ببینند. همچنین در مکان‌های دور قرار می‌گذاشتند تا با کسی رو به رو نشوند. آن‌ها برای کنار هم بودن زمان محدودی داشتند و به همین دلیل برای آن وقت کم، ارزش زیادی قائل می‌شدند.

با توجه به نظریه مخالفت شناختی که در سال ۱۹۵۷ مطرح شد « هر چه قدر بیشتر برای رسیدن به یک هدف تلاش کنید، هدف شما ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد ». در واقع، زمانی که جیدا متوجه شد برای دیدن تی باید سخت تلاش کند، رسیدن به تی برای او اهمیت ویژه ای پیدا کرد.


مقاله مرتبط :  ویژگی‌های یک شوهر ایده آل (بخش اول)

واکنش‌های روان شناختی

رابطه ممنوع , عشق ممنوع ,خیانت

با توجه به این که تقریبا نیمی‌از مردم بسیار فردگرا می‌باشند، اصلا دوست ندارند که به آن‌ها بگویند چه کار کنند و یا چه حسی داشته باشند. زمانی که کسی به این افراد بگوید که فلان کار را انجام دهید، آن‌ها با واکنش‌های روان شناختی به وی پاسخ می‌دهند. این واکنش‌ها به قدری قوی است که اگر کسی بخواهد بر رفتار آن‌ها تاثیر بگذارید، آن‌ها حتی حاضر اند رفتار خود را کاملا تغییر دهند، اما تاثیر نپذیر اند.

زمانی که والدین جیدا سعی کردند وی را از دیدن تی محروم کنند، او سعی کرد از احساسات و رابطه خود دفاع کند. به خاطر این دفاع، احساساتش نیز قوی تر شد. به زبان ساده، زمانی که والدین بخواهند از یک رابطه جلوگیری کنند، طرفین رابطه سعی می‌کنند بیشتر وقت خود را با یکدیگر بگذرانند. یعنی هر چه قدر بیشتر سعی شود از یک رابطه جلوگیری شود، پافشاری جوانان به ادامه رابطه شان نیز بیشتر می‌شود.

پنهان کاری، علاقه و صمیمیت را افزایش می‌دهد

در بیشتر مواقع ممنوع شدن یک رابطه از طرف دیگران، باعث می‌شود که آن رابطه مخفیانه ادامه پیدا کند. تحقیقات نشان داده است « به اشتراک گذاشتن رازها با دیگران، حتی با غریبه‌ها، باعث تقویت دوستی و صمیمیت می‌شود ».

از طرفی، این موضوع که رابطه به دور از چشم خانواده و اطرافیان شکل می‌گیرد، باعث می‌شود طرفین کمتر به نظر و افکار دیگران اهمیت بدهند. در واقع، اولویت اصلی آن‌ها خودشان می‌شوند. به این ترتیب، رابطه و عشق میان آن‌ها قوی تر خواهد شد.


مقاله مرتبط :  تازگی ازدواج و رابطه زناشویی تان را حفظ کنید

چگونه با یک رابطه ممنوع برخورد کنیم؟

با این که ممکن است یک رابطه ممنوع در کوتاه مدت بسیار مستحکم باشد؛ اما در دراز مدت عدم حمایت دوستان و خانواده باعث می‌شود که رابطه دچار مشکل شود. محققان معتقد اند « باید به جای ممنوع کردن یک رابطه، اجازه داد تا طرفین آزادانه با هم ارتباط داشته باشند. در این حالت طرفین با داشتن اختیار و آزادی می‌توانند در شرایطی بدون تنش و استرس بر روی رابطه خود متمرکز شوند ».

در واقع، داشتن دوستان و خانواده ای که دو طرف را نسبت به رابطه آگاه می‌کنند، کمک می‌کند تا چشم‌های خود را بیشتر باز کرده و عقلانی تر تصمیم بگیرند.

 


موضوعات مرتبط : آیا یک رابطه ناموفق بهتر از یک ازدواج ناموفق است؟ طلاق یا زندگی مشترک ناموفق؟ در هر سنی می‌توان عاشق شد !

 

برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. کاملا درسته وقتی شخصی رو از کاری منع میکنن اون بیشتر برای انجام اون کار تلاش میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.