روان شناسیزناشوییسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

چگونه شور و هیجان عشق را بعد از ازدواج زنده نگه داریم؟

همیشه این باور بین مردم وجود داشته است که رابطه‌های طولانی، بعد از مدتی برای طرفین خسته کننده و بی معنی می‌شود

متاسفانه بسیاری از مواقع این باور بر زندگی آن‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد و در نهایت باعث خراب شدن رابطه می‌شود. زمانی که آن‌ها نسبت به یکدیگر کمی‌سرد شده و جذابیت سابق را برای یکدیگر نداشته باشند، تصور می‌کنند که دیگر آینده ای با هم نخواهند داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، جدایی و طلاق زوجین، آن قدرها هم موضوع عجیبی نیست.

با این که جلوگیری از این موضوع غیر ممکن است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، اثرات این اتفاقات را به مقدار زیادی کاهش داد. شاید از خودتان بپرسید که این راهکار چیست؟ باید بگوییم که این راهکارها، چیزی جز این که سرگرمی، لذت و خوشی را وارد زندگی و رابطه تان کنید، نیست؛ مطمئن باشید که این اقدامات، باعث جذابیت دوباره و بهبود رابطه تان می‌شود و فرقی نمی‌کند که شما ۲۰ ساله باشید و یا ۹۰ ساله.

مبادا یک روز با خود بگویید که «می‌خواستم فلان کار را انجام دهم، اما وقت کافی نداشتم»؛ چرا که وقت کافی داشتن در این جا اصلا مهم نیست؛ بلکه اولویت بندی‌های شما و این که وقت خود را چگونه بگذرانید، مهم است. در بسیاری از مواقع ما برای کارهای مان بیشتر وقت می‌گذاریم؛ چرا که برای رابطه مان ارزش قائل نیستیم. هم چنین در بسیاری از مواقع با این باور اشتباه رابطه خود را ادامه می‌دهیم که هروقت دل مان بخواهد می‌توانیم به راحتی رابطه را تمام کرده و یا آن را تحت کنترل بگیریم. اما بعد از مدتی متوجه می‌شویم که این کارها آن قدر‌ها هم ارزش نداشته اند که به خاطرشان رابطه خود را خراب کنیم.


مقاله مرتبط :   چگونه با یک رابطه ممنوع برخورد کنیم؟

این باور که رابطه ما به اندازه روز‌های اول آشنایی نیاز به توجه ندارد، کاملا اشتباه است

اشتباه بزرگ تر این است که، این باور تا مدت‌ها با ما باقی بماند. با این که یک زوج در طول زندگی مشترک ممکن است شریک کاری، هم اتاقی و یا والدین فرزندانی مشترک باشند؛ اما اگر بخواهید روابط زوجین را فقط به این موارد محدود کنید، در واقع زندگی عاطفی آن‌ها از بین رفته و دیگر معشوقه‌های یکدیگر نخواهند بود.

در بیشتر مواقع یکی از زوجین، اهمیت بیشتری برای رابطه شان قائل است و بر خلاف باور عموم، این فرد همیشه خانم نیست. این افراد بهتر می‌توانند نزدیکی و علاقه دوباره را وارد رابطه کرده و از خراب شدن آن جلوگیری کنند. این موضوع به معنای این نیست که آن‌ها چون بیشتر به رابطه شان اهمیت می‌دهند، پس مسئولیت خاصی بر دوش آن‌ها قرار دارد، بلکه با توجه به آگاهی بیشتر آن‌ها نسبت به رابطه، تاثیرگذاری قوی تری بر روی رابطه خواهند داشت.


مقاله مرتبط :   آیا یک رابطه ناموفق بهتر از یک ازدواج ناموفق است؟

یکی از کارهایی که زوجین برای بهبود رابطه خود می‌توانند انجام دهند، دیدار‌هایی در بیرون از خانه است

این دیدار‌ها و قرار‌ها تنها برای زوج‌های تازه نیست، بلکه می‌تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی روابط قدیمی‌تر نیز داشته باشد. البته می‌توانید این قرار را در خانه هم داشته باشید و با صرف یک شام خوشمزه، به این قرار خود زیبایی بیشتری ببخشید. این قرار‌ها لازم نیست که فقط به یک ساعت محدود شده در بعد از ظهر باشد، بلکه با توجه به رضایت زوجین، می‌تواند یک روز کامل و یا حتی یک تعطیلات کامل به طول انجامد. هم چنین ماه عسل نیز فقط مخصوص زوج‌های تازه ازدواج کرده نیست؛ سعی کنید یک بار در سال با همسرتان به ماه عسل بروید.


مقاله مرتبط :   ۶ توصیه برای ساختن یک زندگی شاد و با نشاط

سعی کنید برای رابطه تان وقت بگذارید و صمیمیت را در آن افزایش دهید. علاوه بر این، با توجه به موارد ذیل نیز، می‌توانید رابطه خود را بهبود ببخشید
  1. برای خودتان مشخص کنید که «بهترین زمان» برای شما دو نفر، چه موقع است. هم چنین یک ساعت و یا یک مکانی را انتخاب کنید که در آن به هیج وجه از وسایل الکتریکی استفاده نکنید و در آن مکان و در آن ساعت، فقط از بودن با یکدیگر لذت ببرید.
  2. بعضی از قرار‌ها و دیدار‌ها اصلا هزینه ای ندارد. برای مثال می‌توانید با یکدیگر دوش بگیرید و یا به جای چراغ از شمع‌ها برای تزئین اتاق خواب خود استفاده کنید.
  3. کارهای یکدیگر را انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید موهای همسر خود را بشویید و او بدن شما را اصلاح کند.
  4. به یکدیگر غذا بدهید. این کار را هم می‌توانید در خانه و هم در رستوران انجام دهید. سعی کنید بر روی میز کنار یکدیگر بنشینید تا دسترسی راحت تری به هم داشته باشید. به جای این که خودتان غذا بخورید، قاشق خود را پر از غذا کرده و آن را به زوج خود بدهید.
  5. بدون این که چیزی بگویید، به چشم‌های یکدیگر خیره شوید. با این که شاید این کار در ابتدا کمی‌عجیب به نظر برسد، اما بعد از چند دقیقه خواهید دید که چه احساس زیبایی را با همین کار می‌توانید درک کنید.
  6. ممکن است بعد از شام دل تان بخواهد که با هم به موسیقی گوش کنید و یا حتی با هم برقصید. اگر شما فردی هستید که دوست دارید زندگی خصوصی داشته باشید، پس می‌توانید در منزل خود و یا در اتاق خواب به این کارها بپردازید.
  7. ماساژ نیز یکی از کارهایی است که می‌توانید برای بهبود و عشق ورزیدن بیشتر به معشوقه خود انجام دهید.
  8. برای یکدیگر شعر‌های عاشقانه بخوانید و حتما از اشعار مولانا و حافظ استفاده کنید.
  9. نوشتن نامه‌ها و قراردادن آن‌ها زیر بالش و یا روی در یخچال می‌تواند لبخند را بر روی صورت زوج شما بیاورد.

برای رابطه تان وقت بگذارید تا بتوانید صمیمیت را در آن بیشتر کنید. شما زمانی می‌توانید عشق را در رابطه احساس کنید که خوشی را وارد رابطه تان کنید.


مقالات مرتبط : طلاق یا زندگی مشترک ناموفق؟ آیا وجود تفاوت سنی زیاد در یک رابطه مهم است؟ زنان جذاب چه ویژگی‌هایی دارند؟ ویژگی‌های یک شوهر ایده آل (بخش دوم)

برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.