جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرنمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

حتی چت کردن هم اصولی دارد! حتما به این موارد دقت کنید

با پیشرفت تکنولوژی، ما انسان‌ها کمتر صحبت می‌کنیم، اما باز هم موضوعاتی وجود دارند که باید رو در رو صحبت شوند؛ زیرا حرف‌هایی که در دنیای مجازی مطرح می‌کنید، ممکن است بعد‌ها شما را پشیمان کنند.

با استفاده از ایمیل و چت، می‌توانید از برخی بحث‌ها فرار کنید. کسی شما را به سبب استفاده از آن به عنوان وسیله ارتباطی، متهم نخواهد کرد، اما استفاده زیاد از ایمیل منجر به بروز مسائل جدی ای می‌شود. اغلب فراموش می‌کنیم، ایمیلی که فرستاده ایم ممکن است توسط افرادی بیش از یک نفر خوانده شود، به فرد دیگری فرستاده شده و یا خود ایمیل چاپ شود. اثرات حرفی که در زمان اشتباه گفته شده است، به مدت طولانی باقی می‌ماند. پس چه زمانی باید از صفحه کلید فاصله بگیریم؟

 • «انسان منزجر کننده ای هستی»!

عصبانیت، ترشح هورمون‌های استرس زا را افزایش می‌دهد و این نیز شما را از برقراری ارتباط درست منع می‌کند. زمانی که مشکلات را رو در رو حل می‌کردید را به خاطر دارید؟ به طور معمول (حدود ۹۹ درصد) به صورت آرام و سریع اتمام می‌یافتند. هنگامی‌که به چشم طرف مقابل نگاه می‌کنید، احتمال انعکاس عصبانیت در حرف‌ها کم تر می‌شود. در دنیای مجازی، جسارت دیجیتالی پیدا می‌کنیم و حرف‌هایی که نمی‌توانیم با صدای بلند بگوییم را به نوشته تبدیل می‌کنیم.

زمانی که دکمه send را فشار می‌دهید، دیگر کاری از دست شما بر نمی‌آید. نوشته‌های شما سال‌ها در دنیای مجازی باقی می‌ماند و به احتمال زیاد گیرنده را عصبی کرده و مسئله را بزرگ تر می‌کند. بدون این که شما متوجه شوید، موضوعی که در حال بحث بر روی آن هستید، در این گیر و دار فراموش می‌شود. اگر نمی‌توانید رو در رو حرف بزنید، علت عصبانیت خود را با استفاده از تلفن توضیح دهید. وقتی که طرف مقابل صدای شما را بشنود به احتمال زیاد با همدلی به شما پاسخ خواهد داد.

 

 • «اشتباه می‌کنید»

ارزیابی یک نفر از طریق چت و ایمیل، اشتباه است. ممکن است متوجه کردن فردی به اشتباه خود، سخت باشد، اما استفاده از چت و ایمیل برای حرف زدن راه مناسبی نیست. فردی که سخنان شما را دریافت می‌کند، نوشته را بارها و بارها می‌خواند و با هر بار خواندن، ناراحت و عصبی می‌شود. هر جمله را جدا می‌کند و از نقطه تا ویرگول‌های آن را تحلیل می‌کند. ممکن است نوشته‌های شما را به طور متفاوتی درک کند و آن‌ها را به عنوان یک حمله شخصیتی ببیند.

در هر رابطه ای صداقت مهم است. همیشه حقیقت را بگویید به خصوص زمانی که رو در رو هستید. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که طرف مقابل، شما را به درستی درک کرده است. اگر مودبانه و بدون نشان دادن عصبانیت حرف بزنید و رفتار دوستانه خود را حفظ کنید، احتمال این که طرف مقابل نسبت به شما حالت تدافعی بگیرد، بسیار کم است. از طرفی، در این صورت مشکلات دیگری که با شما تجربه کرده است را می‌تواند بر زبان بیاورد؛ زیرا هیچ کسی کامل نیست.


مقاله مرتبط :  !دوستان واقعی یا دوستان مجازی ؟ کدام یک را ترجیح میدهید

 • «امشب نمی‌توانم بیایم»

اگر می‌خواهید برنامه شام، دیدار، جلسه و هر برنامه دیگری را لغو کنید، استفاده از تلفن جهت اطلاع رسانی، ارزش قائل شدن و احترام گذاشتن به رابطه را نشان می‌دهد. پیام دادن و یا ایمیل زدن به آن فرد و لغو کردن برنامه با چند کلمه، به طرف مقابل حس دروغ گفتن را می‌دهد.

 

 • «فوراً به جواب نیاز دارم»

اگر به کمک فوری نیاز دارید، تماس تلفنی موثرترین روش است. رد تماس فرد مورد نظر، از جواب ندادن به پیام و ایمیل، سخت تر است؛ زیرا ممکن است که ایمیل شما در کنار ایمیل‌های دیگر گم شود و یا پیامتان را دیر ببیند. اگر ایمیل و یا پیام شما خوانده شود نیز به راحتی فراموش می‌شود یا در آستانه خوانده شدن کنار گذاشته می‌شود. درحالی که به هنگام برقراری تماس تلفنی، عدم پاسخگویی به تماس برای طرف مقابل مشکل خواهد بود.

 

 • «متاسفم»

زمانی که نیاز به عذرخواهی کردن دارید، با فرستادن پیام و یا ایمیل کار خود را سخت تر نکنید. معلوم است که هیچ فردی از گفتگوی سخت خوشش نمی‌آید، اما شاید لازم باشد با اشتباهات خود رو به رو شوید. عذرخواهی رو در رو، در مقایسه با عذرخواهی با ایمیل و یا پیام ، بسیار محترمانه تر و پسندیده تر است. اگر انتظار دارید که عذرتان پذیرفته شود، صحبت کردن واقعی به جای نوشتن، شما را به مقصد نزدیک تر می‌کند.


مقاله مرتبط :    راهکارهایی برای بازیابی انرژی در بعد از ظهر (قسمت اول)

کلماتی که در ایمیل‌ها و پیام‌های کاری نباید گفته شود:

برای امنیت شغلی خود از این اشتباهاتی که همه مرتکب می‌شوند، بپرهیزید.

 • «ببخشید که می‌پرسم&#۸۲۳۰;»

زمانی که از کسی چیزی درخواست می‌کنید، از عذرخواهی کردن امتناع کنید به خصوص اگر قسمتی از کار باشد&#۸۲۳۰;

 • «شاید سوال احمقانه ای باشد اما &#۸۲۳۰;»

سوال احمقانه ای وجود ندارد. فقط بپرسید.

 • «به نظر من&#۸۲۳۰;»

این جمله نشان دهنده تردید در تفکری است که از آن دفاع می‌کنید. به خود اعتماد داشته باشید.

 • «شاید اشتباه می‌کنم&#۸۲۳۰;»

تاثیر آن چه که می‌گویید را بدین صورت کاهش ندهید.

 • «با او موافق نیستم»

از طریق ایمیل به هیچ وجه از هم کار خود بدگویی نکنید.

 • «آیا از نظر تو معنی دار است؟»

منطقی بودن یا نبودن تفکرات خود را از طریق ایمیل، مورد سوال قرار ندهید.

 • حقوق

فراموش نکنید موضوع حقوق همیشه باید رو در رو بحث شود.

 • «دنبال کاری دیگر هستم»

خود را تا این حد آشکار نکنید.


مقاله مرتبط : ۷ سرنخ برای تشخیص دروغ گفتن ۸ توصیه برای هموار کردن مسیر پیشرفت شغلی

منبع
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.