روان شناسیزناشوییلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

تاثیر انتظارات احساسی بر روابط چیست؟

تاثیر انتظارات احساسی بر روابط چیست؟ آیا تصور می‌کنید که فرد احساسی هستید؟ آیا باور دارید که افراد در یک رابطه باید فکر یکدیگر را بخوانند؟ در واقع فرهنگ ما پر از این باور‌ها می‌باشد، که یکی از معروف ترین آن‌ها «عشق در یک نگاه» است. شاید بعضی وقت‌ها تصور کنید که داشتن چنین باور‌هایی نشان می‌دهد که شما دید مثبتی نسبت به عشق دارید و یا تصور کنید که این باور‌ها برای رابطه مخرب می‌باشند. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهند که این باور‌ها چه تاثیراتی بر روی احساسات افراد در روابط می‌گذارند. همچنین در این تحقیقات، بررسی‌هایی بر روی انتظارات افراد در روابط نیز صورت گرفته است.

ابتدا باید تفاوت میان باور‌های رمانتیک و انتظارات از یک رابطه را دریابیم. این دو مسئله با هم ارتباط دارند، اما دو موضوع کاملا متفاوت هستند و پیامد‌های جداگانه ای را برای هر رابطه در پی دارند. برای باورهای رمانتیک می‌توان «عشق در نگاه اول رخ می‌دهد» را بیان کرد و برای انتظارات حقیقی می‌توان این جمله را مطرح کرد که «در رابطه ایده آلی که من در ذهن دارم، عشق در نگاه اول اتفاق نمی‌افتد». همان طور که می‌بینید این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. شاید به عشق در نگاه اول باور داشته باشید اما یکی از شرط‌های شما برای یک رابطه ایده آل نباشد. این تحقیقات نیز سعی کرده است که متوجه تاثیر باور‌ها و انتظارات افراد بر روی کیفیت روابط بشوند.


مقاله مرتبط : تست هوش احساسی EQ : واقع بین هستید یا احساسی؟

در این تحقیقات محققان چهار نوع باور و انتظار را مورد آزمایش قرار دادند:
  • ارتباط و وابستگی:

احساساتی مانند همدلی، وابستگی و درک یکدیگر در این مورد جای می‌گیرند. برای مثال: «من می‌دانم که او به چه فکر می‌کند» و یا «ما همیشه در کنار هم شاد هستیم».

  • شهوت:

جذابیت شدید برای طرف مقابل و نزدیکی‌های فیزیکی با شریک احساسی نیز در این مورد جای دارد. برای مثال: «او برای من بسیار جذاب است».

  • سرنوشت:

درک این موضوع که روابط ممکن است با چالش‌های زیادی روبرو شود. برای مثال: «ما برای همیشه با هم زندگی خواهیم کرد» و یا «او شوالیه رویا‌های من می‌باشد».

  • فوریت:

 انتظاراتی نظیر این که عشق باید سریعا بوجود بیاید. برای مثال: «من در اولین دیدار عاشق او شدم».

محققان حدود ۳۰۰ زوج بین ۱۸ تا ۲۸ ساله که در یک رابطه جدی حضور داشتند را مورد بررسی قرار دادند؛ از آن‌ها خواسته شد تا بگویند بین این ۴ مورد، کدام را به عنوان باور‌های رمانتیک می‌دانند و رابطه فعلی و یا رابطه ایده آل آن‌ها تا چه مقدار حاوی این موارد می‌باشد.

پیامد‌های باور‌های احساسی بر روابط چیست؟

با این که باور‌ها و انتظارات احساسی با هم در ارتباط هستند، اما همان طور که گفته شد دو مقوله کاملا متفاوت محسوب می‌شوند. نتایج به دست آمده اثبات کرد که نه تنها بسیاری از باور‌های احساسی تاثیر منفی ای بر روی روابط نداشته و روابط را تخریب نمی‌کنند، بلکه باعث بهبود و رضایت طرفین از رابطه می‌شوند.


 مقاله مرتبط : اگر این ۲۰ ویژگی را دارید ، شما یک فرد بسیار حساس هستید.

اما پیامد‌های انتظارات چیست؟

در واقع انتظارات احساسی خللی در رابطه ایجاد نمی‌کنند، بلکه این انتظارات غیر عقلانی هستند که باعث ایجاد مشکلاتی در روابط می‌شوند. جالب است که بدانید این انتظارات، تاثیرات یکسانی در ۴ مورد بالا نداشته اند. این انتظارات در سه گزینه اول، یعنی هم بستگی، شهوت و سرنوشت، مشکل ساز بوده اند اما درباره فوریت باعث رضایت افراد از رابطه‌های شان شده است.

همچنین ثابت شده است که بسیاری از این انتظارات، خیالی نیستند؛ چرا که بسیاری از زوجین بیان می‌کنند که آنها اکنون در رابطه ای قرار دارند که همان رابطه ایده آل آنها بوده است. می‌توان گفت که گزینه سوم یعنی  «سرنوشت» کمی‌کلیشه ای می‌باشد. به زبان دیگر شما می‌توانید به مثال «ما برای همیشه با هم زندگی می‌کنیم» دقت کنید و متوجه منظور ما از کلیشه ای بودن آن بشوید.

در مرحله دوم محققان سعی کردند بر روی سرمایه‌های هر رابطه تمرکز کنند. منظور از این سرمایه‌ها، چیز‌هایی است که شما وارد رابطه تان می‌کنید و چیزهایی است که با تمام شدن رابطه، از دست می‌دهید. این‌ها می‌توانند زمان، احساسات و یا دیگر مسائل روانی باشند که شما به خاطر رابطه خود آن‌ها را قربانی کرده اید. همچنین اگر روابط شما به پایان برسند ممکن است چیز‌هایی مانند دوستان مشترک و یا تلویزیون گرانی را که با هم خریده بودید را نیز از دست بدهید.

محققان توصیه می‌کنند..

 محققان توصیه می‌کنند که اگر شما انتظارات کمتری داشته باشید، می‌توانید رابطه بهتر و رضایت بخش تری را تجربه کنید. معمولا افرادی که روابط خود را جادویی می‌پندارند، برای رابطه ی خود ارزش و اهمیت بیشتری قائل هستند. البته این گفته‌ها نباید شما را نسبت به روابط تان ناامید کند، بلکه این نکات می‌توانند باعث بهتر شدن روابط شما شوند. اگر شما فرد احساسی ای باشید و در رابطه احساسی برخورد کنید، خطری شما را تهدید نخواهد کرد، بلکه خطر خراب شدن رابطه زمانی بروز می‌کند که شما انتظاراتی از شریک خود داشته باشید که او نتواند آنها را تامین کند.


مقالات مرتبط نشانه‌های عاشق شدن! رازهای موفقیت در زندگی زناشوئی

منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.