افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

این ۱۱ سوال را از خود بپرسید و با صداقت به خودتان پاسخ دهید

طبیعتا غرق شدن در خود و افکار خویش ممکن است افراد را دچار خود شیفتگی کند؛ اما با این حال افرادی هستند که به اندازه کافی به خود توجه نمی‌کنند. همان طور که سقراط می‌گوید: «زندگی بدون برنامه ارزش زندگی کردن ندارد. » به همین بهانه ما در ادامه این مطلب سوالاتی را آورده ایم که لازم است هر کسی بری خودشناسی و پیشرفت بیش تر،  از خودش بپرسد.

 1. آخرین باری که خیلی خوشحال بودم، کی بود؟ برای پاسخ به این سوال، شاید نیاز باشد غرق در حافظه خود شوید و تمام تجربیات خود را از مدرسه، خانواده، شغل، سرگرمی‌ها، تعطیلات و حتی روابطتان مرور کنید.
 2. چه کارهایی را باید در آینده انجام دهم؟ آیا از این موضوع مطمئن نیستید؟ پس سعی کنید نگاهی به موفقیت‌ها و دستاورد‌های حال و گذشته خود بیاندازید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.
 3. چه کاری را باید کمتر انجام دهم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال سعی کنید بر روی اشتباهات و شکست‌هایتان تمرکز بیش تری داشته باشید.


  مقاله مرتبط :  با انجام این کارهای کوچک آرامش را به خانه و خانواده خود ببخشید


 4. چه کاری را باید با روشی متفاوت انجام دهم؟ بر روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که در دنیای کاری برای شما مهم هستند و یا اینکه در زندگی شخصی خود به طور مرتب آنها را انجام می‌دهید. برای بیش تر لذت بردن از ندگی، برنامه ریزی کنید و سعی کنید راه‌های جدیدرا برای انجام دادن کارها به کار بگیرید.
 5. در چه موقعیت‌هایی می‌توانم مفید و موثر واقع شوم؟ بعضی افراد در شغل، بعضی در خانه و بعضی هم در محیط‌های اجتماعی تاثیرات بیش تری دارند و در این شرایط تبدیل به افراد موثر تری می‌شوند. سعی کنید این موقعیت‌ها را بیابید.
 6. چرا برخی از افراد رفتار مثبت و برخی دیگر رفتار منفی با ما دارند؟ اطرافیان شما شاید با شما گرم، سرد و یا مانند یک دشمن رفتار کنند؛ اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا اینطور رفتار می‌کنند؟ اگر در این باره مطمئن نیستید، آیا فکر می‌کنید که درست است از افراد با اعتماد دلیل آن را بپرسید؟
 7. یک فرد عاقل و باهوش اگر در شرایط فعلی من قرار داشت، در این شرایط چگونه رفتار می‌کرد؟ هر شخصی می‌تواند بهترین تصمیم و یا بدترین تصمیمات را برای خود بگیرد و هدف از این سوال رسیدن به بهترین تصمیمات می‌باشد.


  مقاله مرتبط :  گریه کردن برای سلامت بدن بسیار ضروری است!


 8. چه کسی را باید سرمشق خود قرار دهم؟ بعضی افراد در مسیر زندگی، فردی را برای خود الگو قرار می‌دهند، آیا نیاز است که شما هم برای خود کسی را به عنوان الگوی زندگی تان انتخاب کنید؟
 9. برنامه امروز من چیست؟ توصیه می‌شود قبل از خواب، برای روز بعد برنامه ای را تهیه کنید و کارهایی را که فردای آن روز قصد انجامش را دارید را در آن یادداشت نمایید.
 10. آیا رویارویی با تجریبات تلخ گذشته می‌تواند به من کمک کند تا بیش تر پیشرفت کنم؟ و یا اینکه باعث خواهد شد من از حرکت در مسیر خاصی که در نظر دارم صرف نظر کنم؟ با این که در بسیاری از مواقع این شرایط باعث پیشرفت خواهد شد؛ اما می‌تواند مسئولیت‌های شما را نیز بیش تر کند. شما اگر در این شرایط قرار بگیرید چه کار می‌کنید؟
 11. چه چیزی واقعا اهمیت دارد؟ برای بعضی افراد، خانواده و برای برخی دیگر،‌ شغل از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد مختلف، گزینه‌های مختلفی نیز دارند. درباره شما چطور؟ مهم ترین مسئله و یا مسائل زندگی تان کدامند؟

منبع

برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.