افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

راز هایی برای غلبه بر ترس و استرس

برای غلبه بر ترس نیازی به کنار گذاشتن و یا فراموش کردن آن نیست، غلبه بر ترس به معنای پذیرفتن و قرار گرفتن در شرایط ترسناک است.

همیشه دو نیروی الهام بخش به نام‌های عشق و ترس وجود دارد. ترس انسان‌ها را ناامید می‌کند و عشق دید ما را به دنیا تغییر می‌دهد. انسان‌های عاشق همیشه آماده رویارویی با رویاهای خود هستند و همواره با وجود تمام عیب و نقص‌هایی که دارند، به خودشان عشق می‌ورزند. هر فردی که عاشق خودش نباشد، نمی‌تواند عاشق دیگری هم باشد.

«تغییرات در زندگی و رسیدن به آرزو‌ها زمانی محقق می‌شود که فرد نترس بوده و قلبی فراخ و باز داشته باشد تا به راحتی بتواند عشق بورزد.» – جان لنون –


مقاله مرتبط : ترس از تنهایی و راه‌های غلبه بر آن

باید بگوییم که ترس چیزی متفاوت تر از نگرانی‌های معمولی ما می‌باشد. در واقع ترس پاسخ درونی انسان به خطرات و تهدیدات است. چارلز داروین در سال ۱۸۷۲ کتابی را درباره احساسات انسان‌ها و حیوانات منتشر کرد که در آن ترس این گونه توصیف شده بود:

«ترس معمولا با یک حس مات و مبهوت بودن همراه است. معمولا در این شرایط چشم‌ها و دهان فردی که ترسیده است باز می‌ماند و ابروهایش نیز بالا می‌رود. چنین فردی در ابتدا مانند یک مجسمه بدون حرکت است، تا زمانی که متوجه شود وقت فرار رسیده است.»

در واقع نترس بودن، به معنای کاهش حس ترس نیست، بلکه قبول کردن و غلبه بر آن می‌باشد. محبت و مهربانی می‌تواند به شما توانایی این را بدهد که تبدیل به فرد نترسی شوید. این احساسات به شما کمک می‌کند که به خودتان و دیگران عشق بورزید و زندگی بهتری را برای خود و دیگران بسازید.

برای غلبه بر ترس یکی از راه‌ها متعادل کردن توانایی‌هایی مانند دیدن،‌ نگاه کردن، شنیدن و لمس کردن است.


مقاله مرتبط : چگونه می‌توان بر ترس از زایمان غلبه کرد؟

برای درک بهتر این موضوع خاطره ای را که توسط یکی از سربازان از جنگ داخلی ژاپن بیان شده است را بازگو می‌کنیم:

«در طول جنگ داخلی ژاپن یکی از ارتش‌های متجاوزگر وارد یکی از روستاها شدند و سریعا کنترل روستا را بر عهده گرفتند. قبل از این که این ارتش وارد روستا شود، همه افراد به جز ریش سفید روستا که :زِن: نام داشت، آن جا را ترک کرده بودند. زمانی که ژنرال این ارتش از این موضوع باخبر شد، از سربازان خواست که وی را تا جایگاه این فرد راهنمایی کنند.

زمانی که ژنرال به مقر این فرد رسید، این پیر مرد هیچ گونه اهمیتی به ورود وی نشان نداد و ژنرال زمانی که این رفتار وی را دید، بسیار عصبانی شد و سعی کرد تا با اسلحه خود وی را تهدید کند و به وی گفت: &#۸۲۲۰;آیا متوجه این شده ای که مقابل مردی قرار گرفته ای که در یک آن می‌تواند جان تو را بگیرد؟&#۸۲۲۱; اما وی باز هم به حرف‌های وی اهمیتی نداد و با آرامی‌به او گفت؟ &#۸۲۲۰;آیا خودت متوجه این شده ای که مقابل مردی قرار گرفته ای که در یک آن ممکن است جانش را از او بگیرند؟»

زمانی که بین اعضای بدن و ذهن ما هماهنگی ایجاد شود، شک و تردید از بین خواهد رفت. آن حس خوشی که بخاطر صداقت و نبود شک در خودتان احساس می‌کنید، می‌تواند باعث اطمینان خاطر شما شود. هم چنین کمبود تواضع و فروتنی می‌تواند افراد را دچار گستاخی کند که یکی از بزرگ ترین گناه‌ها در یونان باستان بوده است.

غلبه بر استرس

اگرچه تعریف دقیق و جامعی از استرس وجود ندارد؛ اما همه ما آن را می‌شناسیم. استرس می‌تواند دلایل فیزیکی، روانی و یا اجتماعی داشته باشد. استرس‌های شدید منجر به مشکلات روحی و روانی خواهند شد و فرد را به شخصیتی ترش رو و بد اخلاق تبدیل خواهد کرد.

بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که با دو نوع پاسخ &#۸۲۲۰;فرار یا مبارزه&#۸۲۲۱; به این احساس پاسخ دهد. در این شرایط معمولا میزان آدرنالین ترشح شده در  بدن افزایش یافته و غده تیروئید، سرعت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

در کوتاه مدت بدن می‌توان پاسخگوی فشارهای عصبی باشد؛ اما استرس‌های شدید در بلند مدت تاثیر بسیار بدی بر روی سلامتی انسان می‌گذارد. ترشح زیاد آدرنالین و کورتیزول باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و همراه با بی خوابی و کاهش شدید وزن خواهد بود.

بهترین راه برای کاهش استرس، رویارویی با آن و پیدا کردن راهی برای غلبه کردن بر آن می‌باشد.

برای مقابله با استرس راه‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از آن‌ها مثبت اندیشی است. مثبت اندیشی اگر چه حقایق امور را تغییر نخواهد داد‌؛ اما می‌تواند انتظار رخداد اتفاقات خوب را تقویت نماید.

هم چنین برای اینکه زندگی بهتر و سالم تری داشته باشید، به موارد زیر توجه ویژه ای داشته باشید. حقایق را بپذیرید و به خاطر آنها شکرگزار باشید، بدنتان را به چالش بکشید و ورزش کنید، حافظه و ذهن و روح خود را نیز تقویت کنید و به وی اجازه آرامش دهید. غذاهای سالم بخورید، از مصرف دخانیات پرهیز کنید، به سلامت فیزیکی خود اهمیت دهید، به تعطیلات بروید و هر روز بخندید. همچنین تکنیک‌های دیگری نیز برای کنترل استرس وجود دارد که از آنها می‌توان به ورزش کردن مداوم و هر روزه، افزایش ارتباط‌های اینترنتی، مراقبه و یوگا و همچنین به یادآوری تجربیات خوبتان اشاره کرد.


مقالات مرتبط ۱۰ راهکار سریع برای رفع استرس ۱۲ روش برای کاهش استرس در کودکان  

منبع
منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.