بارداریزایمانزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

زایمان راحت با انجام این ۲۰ توصیه کاربردی و مهم

در مطلب گردآوری شده ی زیر ۲۰توصیه برای زایمان راحت را دنبال کنید.

تصمیم به بچه دار شدن گرفته و باردار شده اید.قبل از هر چیزی برای این دوره ی پر هیجان و مقدس باید آمادگی داشته و قوی باشید. نه تنها خواندن کتاب‌های مراقبت از کودک کافی نیست بلکه باید از لحاظ فیزیکی ، روانی  و حتی مادی مسائلی را در نظر گرفته سپس تصمیم بگیرید و آماده گی‌های لازم را کسب کنید.

برای داشتن زایمانی راحت این ۲۰ توصیه را مطالعه کرده و از این مطالب نهایت بهره را ببرید ۱-آمادگی برای مادر شدن را داشته باشید:

ابتدااز اینکه میخواهید صاحب فرزند شوید مطمئن باشید.تصمیم به مادر-پدر شدن از سخت ترین تصمیم گیری‌های دنیاست .اگر از نظر روانی مسئله ای وجود دارد که نتوانسته اید حل کنید این مسئله در زمان زایمان باعث تنش فکری شدیدی شده و بعد از زایمان نیز موجب ناراحتی شما خواهد شد.پس به دنبال درمان باشید.

۲-شروع به مصرف اسید فولیک کنید:

قبل از بارداری و در اثنای بارداری درباره مصرف ویتامین‌هاو تقویت کننده‌ها با پزشک تان مشورت کنید . مصرف اسید فولیک ۳ ماه قبل از بارداری بسیار مفید است. اسید فولیک یکی از ویتامین‌های مهم برای رشد جنین می‌باشد چرا که باعث ترکیب پروتئین ، تکثیر سلولی و تکامل استخوان می‌گردد,از رشد ناقص جلوگیری کرده و در تکمیل DNA نقش بسزایی دارد.

۳-تغذیه سالم را یاد بگیرید:

برای رشد سالم کودکتان مراقب تغذیه خود باشید. با پزشکتان در رابطه با باید‌ها و نباید‌های تغذیه تان مشورت کنید. در دوران بارداری مصرف روزانه ۸۰گرم پروتئین ، ۶۰گرم آهن ، ویتامین‌های آ ، ب و ث را فراموش نکنید.

  • ۲بار در هفته گوشت قرمز ، ماهی و گوشت سفید مصرف کنید.
  • مصرف چای را کاهش دهید چون اهن مصرفی شما را دفع میکند
  • نمک مصرفی در وعده‌های غذایی تان را کم کنید.
  • میوه و سبزیجات تازه میل کنید.
  • از مصرف غذاهای آماده و فریز شده پرهیز کنید.
  • مصرف فست فود و سوسیس  کالباس‌های فراوری شده را کاهش دهید.

در بخش &#۸۲۲۰;تغذیه مناسب دوران بارداری&#۸۲۲۱; بیشتر به این مطلب پرداخته ایم.

۴-بیمارستانی که میخواهید در آن زایمان کنید را مشخص کنید:

از همان ماه اول بیمارستانتان را انتخاب کنید. تصمیم گیری در رابطه با به این موضوع را به لحظه آخر موکول نکنید.درباره شرایط و پزشک‌های بیمارستان تحقیق کنید. همه مسائل را از همان لحظه اول قطعی کنید زیرا, به شرایط روحی و روانتیان کمک کرده و موجب آرامش خاطرتان خواهد شد.

۵-مسائل مادی را شفاف سازی کنید:

در ماه‌های آخر بارداری دیگر نمیتوانید کار کنید و به همه مسائل رسیدگی کنید .در صورت امکان در ماه‌های اول بارداری درباره مسائل مادی برنامه ریزی کنید. روی کاغذ هزینه‌ها و مصرف‌های زایمان و بعد از زایمان را بنویسید.مسائل بانکی و رسیدگی به حساب‌های خود را به لحظه اخر موکول نکنید.

۶-اتاق کودک تان را آماده کنید:

بعد از اینکه جنسیت فرزندتان مشخص شد شروع به خرید سیسمونی کنید.برای جابجایی اشیاء سنگین از دیگران کمک بگیرید و کارهای سخت را به ماه‌های اخر وا نگذارید.میتوانید از خانواده و اطرافیان در این امر کمک بگیرید.

۷-قبل از زایمان دوره‌های آمادگی برای زایمان را بگذرانید:

یکی از نکات مهم قبل از زایمان پیوستن به گروه‌های اموزشی برای گذراندن دوره‌های امادگی زایمان است. در این دوره‌ها آمادگی زایمان هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روانی آموزش داده می‌شود.

آمادگی برای زایمان ۸-ورزش ، یوگا ، مدیتیشن و پیلاتس در دوران بارداری:

برای راحتی و آرامش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی تحت نظر کارشناس مربوط به مدیتیشن و یوگا قرار بگیرید. پیلاتس برای آمادگی ران و لگن به زایمان طبیعی کمک میکند. برای داشتن یک زایمان راحت باید ماهیچه‌های خود را با ورزش تقویت کنید.

ورزش‌هایی که در دوران بارداری باید انجام دهید را در بخش &#۸۲۲۱; ورزش در دوران بارداری&#۸۲۲۱; بیان کرده ایم.

۹-ورزش‌هایی برای زایمان راحت:

کارشناس بدنسازی &#۸۲۲۰;سوپر فیت ماما&#۸۲۲۱; در کتاب خود برای قوی کردن ماهیچه‌ها با هدف زایمان راحت ۵ پایه اساسی را پیشنهاد می‌دهد :

حرکت دست در حالت ایستاده :

فوائد: برای نگه داشتن کودک در بغل خود شانه‌ها و دست‌های شما را تقویت کرده و طرز ایستادنتان را اصلاح میکند.

روش انجام: پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و روی باسن از ناحیه زانو خم شوید. وزنه را در دستتان و جلوی قفسه سینه نگه دارید سپس به ارامی‌تا ران پا پایین بیاورید.هر چقدر شکمتان بزرگتر باشد بیشتر میتوانید پاهایتان را ازهم باز کنید.این حرکت به حفظ تعادل شما کمک خواهد کرد.

۱۰-ورزش‌هایی برای زایمان راحت

پوزیشن دولا چه کمکی به زایمان میکند؟ پا ، ران و لگن  شما را قوی میکند.

روش انجام: پاهایتان را به خوبی باز کنید و سپس روی پا بشینید  توجه داشته باشید تا رانتان به زمین نخورد. دست‌هایتان را به شکل دعا نگه داریدو زانو‌هایتان را به ارامی‌از هم باز کنید.۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.میتوانید از دیوار و بالشت  برای قرار دادن در زیر باسنتان کمک بگیرید.

۱۱- ورزش‌هایی برای زایمان راحت

دراز کشیدن به پهلو چه فایده ای برای زایمان دارد؟ عضله‌های قسمت شکم ، ران و باسن را تقویت میکند.

 

روش انجام: پاهایتان را خم کنید و به پهلوی راست دراز بکشید و دست تان را زیر سرتان بگذارید.پای بالایی را بلند کنید و ۳ثانیه در هوا نگه دارید و پایین بیاورید.۱۰ بار این حرکت را برای هر دو پا انجام دهید.با بزرگ شدن شکمتان پشت تان را به دیوار تکیه داده و این حرکت را انجام دهید.

۱۲-  ورزش‌هایی برای زایمان راحت

کشیدن پا چه فایده ای برای زایمان دارد؟ مقاومت پایین تنه را افزایش می‌دهد و عضله‌های شکم و لگن را تقویت میکند.

روش انجام: روی زانو و رو به زمین بایستید . پای راستتان را آرام آرام  به سمت عقب بلند کنید و رانتان را صاف نگه دارید.!۳ ثانیه در این حالت بمانید.پایتان را پایین بیاورید و برای پای چپتان تکرار کنید.با بزرگ شدن شکمتان برای محافظت از زانوهایتان روی زمین نرم این حرکت را انجام دهید.

۱۳- ورزش‌هایی برای زایمان راحت

بالشت  لگن چه فایده ای دارد؟ لگن ، ران و ماهیچه‌های داخلی را تقویت میکند.

روش انجام: به پشت دراز بکشید و پاهایتان را از ناحیه زانو خم کنید و دست‌هایتان را روی زمین قرار دهید.میان پاهایتان بالشت بگذارید .همزمان با بلند کردن ران‌هایتان از زمین بالشت را به آرامی‌فشار دهید .۳ثانیه در این حالت بمانید.با بزرگتر شدن شکمتان حرکت را در حالت نشسته یا به حالت دراز کش روی تخت خواب انجام دهید.

۱۴- کیف زایمان آماده کنید:

در هفته‌های اخر بارداری باید کیف زایمانتان اماده باشد.لباس‌های جایگزین، جوراب  و وسایلی که نیاز به شستشو دارند هم برای نوزاد و هم برای مادر بگذارید.چه چیزهایی را باید در کیف زایمان بگذارید را در قسمت &#۸۲۲۰;چه چیزهایی در کیف زایمان بگذاریم&#۸۲۲۱;  را مطالعه کنید.

۱۵-آرام باشید:

مشخص کنید که در شروع زایمان چه کسی یا چه کسانی در کنار شما خواهند بود.اگر قرار است شوهرتان شما را به محل زایمان ببرد در زمان‌های نزدیک به زایمان  این مسیر را با ماشین چند بار باهم بروید و برگردید.ممکن است در مسیر رفت به بیمارستان ترافیک باشد ارام باشید و کسانی که میتوانند شما را آرام کنند را در کنار خود بخواهید.حتی از کسانی که شما را مظطرب میکنند بخواهید که با شما نیایند.

۱۶- درباره روش زایمانتان خوب فکرکنید:

وقتی میخواهید روش زایمانتان را انتخاب کنید به خوبی فکر کنید.تنها با توصیه‌های پزشک نمیتوانید یک زایمان سالم داشته باشید.اگر اولویتتان زایمان طبیعی هم باشد ولی اگر وضعیتی باشد که سلامتی شما و نوزاد را به خطر بیاندازد باید خوب فکر کنید و تصمیم بگیرید.حتما با همسرتان نیز مشورت کنید.

۱۷-ماساژ انجام دهید :

برای کاهش درد بعد از زایمان میتوانید ماساژ گردن و پا انجام دهید.برای یک زایمان طبیعی بعد از هفته ۳۶ ام میتوانیدماساژ انجام دهید  باعث منبسط شدن راحت دهانه رحم می‌شود.

۱۸-شروع دردهای زایمان :

با شروع درد زایمان تا لحظه آخر منتظر بمانید و بعد به بیمارستان بروید. ریلکس باشید و اجازه دهید روند طبیعی پیش برود.رفتن به بیمارستان در همان لحظه,شروع درد باعث اظطراب و تنش بیشتر شما میشود و بعضا هم هشدار اشتباهیست.

۱۹-آب بخورید:

باید اب بخورید ولی ممکن است از استرس زیاد خوردن مقدار مناسب آب را فراموش کنید.برای مدیریت این امردر کیف زایمانتان قمقمه آب و نی بگذارید.

۲۰- ریلکس کنید و از این لحظات لذت ببرید:

ماه‌هاست منتظر این لحظه هستید نفس عمیقی بکشید و جیغ بزنیدو دست همسرتان را بفشارید.نفس عمیقی باشید و لذت و هیجان مادر شدن را به خوبی تجربه کنید.در صورت امکان بعد از زایمان کمی‌با نوزاد خود خلوت کنیدو از پذیرفتن عیادت‌های زیاد پرهیز کنید.این لحظات زیبای رسیدن کودک به مادر را خراب نکنید.

برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.