افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

چرا خود را درگیر روابط آزاردهنده می کنیم؟!

بعضی از افراد وارد رابطه ای می‌شوند که نه تنها هیچ کدام از نیازهایشان در این رابطه تامین نمی‌شود؛ بلکه دائما هم آسیب می‌بینند. اما باز علاقه دارند که رابطه را حفظ کنند!

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا افراد خود را درگیر این گونه روابط می‌کنند:

  1. انتظارات شما

بر اساس تئوری تبادل اجتماعی، انسان‌ها باید وارد روابطی شوند که برای آن‌ها مفید است. با در نظر گرفتن این تئوری برای ما سخت است که درک کنیم چرا بعضی از افراد در روابطی می‌مانند که جز ضرر چیزی برای آن‌ها به همراه ندارد. محققان در این مورد توجه خاصی به مقیاس‌ها، استانداردها و انتظاراتی دارند که افراد، روابط خود را بر اساس آن‌ها بنا می‌کنند.

تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد افراد جذاب تر، انتظارات بیشتری از روابط شان دارند. اما بعضی از افراد با انتظارات کمی‌وارد یک رابطه می‌شوند. درنتیجه به جای آن که در رابطه خوشحال باشند دائما آسیب می‌بینند.

یکی از عواملی که روی استاندارد و انتظارات شما تاثیر می‌گذارد عزت نفس است. افرادی که عزت نفس کمی‌دارند معمولا وارد روابطی می‌شوند که ماندگاری آن زیاد نیست و پس از اتمام رابطه نیز مشکلات زیادی گریبان گیر آن‌ها خواهد شد.


همچنین بخوانید :  خانم‌ها : یاد بگیریم چگونه جذاب تر باشیم

  1. تجربیات تلخ گذشته

تجربیات قبلی ما در روابط مختلف تاثیر زیادی بر انتخاب‌های ما در آینده دارند. افرادی که طرف مقابل شان مدام باعث ایجاد استرس و اضطراب در زندگی آن‌ها می‌شود؛ به محض تمام شدن رابطه شان وارد رابطه جدیدی می‌شوند. حتی گاهی قبل از اتمام رابطه شان به فکر شریک احساسی دیگری هستند.

اگر پس از تمام شدن رابطه تان سریعا وارد رابطه جدیدی بشوید به احتمال زیاد نمی‌توانید به خوبی شریک احساسی جدید خود را ارزیابی کنید. چرا که از نظر احساسی هنوز آمادگی ندارید و در نتیجه این رابطه باعث عدم رضایت شما خواهد شد.

معمولا استرسی که این افراد در رابطه قبلی خود تجربه کرده اند، بر روی روابط آینده آنها نیز تاثیر می‌گذارد.


همچنین بخوانید :  چرا تفریح با کسی که دوستش داریم باعث بهبود رابطه می‌شود؟

  1. جذابیت فیزیکی

گاهی طرف مقابل تان جذابیت فیزیکی زیادی دارد و همین موضوع دلیل محکمی‌برای ادامه رابطه از طرف شما خواهد بود. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد جذابیت فیزیکی چه برای آقایان و چه خانم‌ها بسیار با اهمیت است. متاسفانه تنها داشتن جذابیت فیزیکی نمی‌تواند در بلند مدت ماندگاری رابطه شما را تضمین کند. معمولا زنانی که نسبت به طرف مقابل شان از جذابیت فیزیکی بیشتری برخوردارند؛ علاقه بیشتری به ترک رابطه و شروع یک رابطه جدید نشان می‌دهند.

  1. واکنش روانی

آیا اطرافیان شما هم معمولا در مورد رابطه تان به شما هشدار می‌دهند؟ تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۲ انجام شده است نشان می‌دهد افراد معمولا خلاف گفته اطرافیان شان عمل می‌کنند. چرا که می‌خواهند از این طریق استقلال خود را نشان دهند. همچنین در این تحقیقات بیان شده است که اگر افراد از حمایت اطرافیان شان برخوردار باشند؛ روابط بهتری را تجربه خواهند کرد.


خودتان را روانشناسی کنید :  این ۱۱ سوال را از خود بپرسید و با صداقت به خودتان پاسخ دهید

منبع
منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.