روان شناسیزناشوییسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

چرا مردها خیانت می کنند ؟

مشاوران خانواده بر این باور هستند که بسیاری از مردان دلایل جالب و خلاقانه ای برای توجیه خیانت شان دارند. اکثر این مردان بر این باورند که بعضی از کارهایشان اصلا خیانت محسوب نمی‌شود. چرا که با طرف مقابل رابطه جنسی نداشته اند! گاهی اوقات نیز مردان شخص دیگری از جمله: همسر، رئیس و حتی زن دیگری را سرزنش می‌کنند و دلیل کارشان را گردن آن‌ها می‌اندازند.

بسیاری از این آقایان دلایل شان را طوری بیان می‌کنند که انگار خیانت کردن تنها راه حل مشکلات شان بوده است. اما همه ما می‌دانیم که اگر در زندگی زناشویی مشکلاتی وجود داشته باشد می‌توان از راه‌های درست تری آن‌ها را برطرف کرد. برای مثال زوج‌ها می‌توانند کاملا منطقی با هم صحبت و راه حلی برای مشکلات شان پیدا کرده و یا اگر نیاز باشد به یک مشاور خانواده مراجعه کنند.

در بسیاری از مواقع آقایان از دید خودشان به ماجرا نگاه کرده و رفتار اشتباه خود را با بیانیه‌هایی غیر منطقی که در ذیل ذکر خواهد شد توجیه می‌کنند:
 • همه مردها رابطه جنسی به ویژه داشتن رابطه جنسی با زنان دیگر را دوست دارند. برای هر کس این موقعیت به وجود بیاید از آن استقبال می‌کنند!
 • این غریزه و خاصیت بیولوژیکی مرد است که با هر چند زنی که توانست رابطه جنسی داشته باشد. موضوع کاملا عادی است. چرا باید با دید دیگری به من نگاه شود؟
 • اگر رابطه جنسی خوبی را در زندگی زناشویی تجربه می‌کردم، هرگز به این کار دست نمی‌زدم.
 • کاری که من انجام داده ام را بسیاری از مردان نیز انجام می‌دهند. اگر باور نمی‌کنید می‌توانید از خود آن‌ها بپرسید.
 • اگر همسرم وزنش را کم می‌کرد یا اگر با من مهربان تر بود و توجه بیشتری به من داشت؛ حتی فکر این که با کس دیگری رابطه داشته باشم به ذهنم خطور نمی‌کرد.
 • خیانت؟ واقعا می‌گویید؟ چه کسی رقصیدن با یک خانم دیگر را خیانت تلقی می‌کند؟ همه مردان این کارها را برای خوشگذرانی انجام می‌دهند.
 • پدر من مجله‌های بزرگسالان را می‌خرید و عکس‌های آن را نگاه می‌کرد. من هم با استفاده از اینترنت با شخصی در ارتباط هستم. تفاوت ما دقیقا در چیست؟ این کار که خیانت محسوب نمی‌شود!
 • من فقط با آن خانم صحبت می‌کردم. دقیقا کجای این کار مشکل دارد؟ من با هیچ کدام از این خانم‌ها رو در رو ملاقات نکرده ام و از این کار فقط برای سرگرمی‌استفاده می‌کنم.

در دنیای مشاوره و درمانگری روحی، این دلایل با نام «انکار» شناخته می‌شوند. در واقع از نظر یک درمانگر این «انکارها» یک سری دروغ‌های درونی هستند که افراد برای راضی کردن خود به کار می‌برند. آن‌ها کماکان بر این باورند که اشتباهی مرتکب نشده اند و رابطه شان کاملا درست بوده است.

اما واقعا چرا مردان خیانت می‌کنند؟ چرا بعد از این که اطرافیان متوجه خیانت آن‌ها شدند و حتی زمانی که در آستانه طلاق قرار می‌گیرند، باز هم دست به خیانت می‌زنند؟ در واقع دلایل زیادی وجود دارد که باعث این کار توسط مردان می‌شود. یکی از موارد زیر و یا تعدادی از آن‌ها دلیل خیانت مردان به همسران شان می‌باشد.


 مقاله مرتبط :  خانم‌ها : یاد بگیریم چگونه جذاب تر باشیم

 1. عدم رشد و بلوغ

 اگر مرد روابط احساسی عمیقی با همسرش نداشته باشد و یا این که دقیقا متوجه نباشد که این کار تا چه اندازه می‌تواند به او، همسر و رابطه شان صدمه بزند؛ داشتن رابطه جنسی با شخص دیگری را کاملا عادی فرض می‌کند. او زندگی زناشویی خود را مانند کتی می‌بیند که هر وقت خواست می‌تواند آن را دربیاورد و هر وقت هم دلش خواست آن را بپوشد و همه این‌ها بستگی به شرایط او دارد.

 1. اعتیاد

شاید او مشکلاتی نظیر اعتیاد به مواد مخدر یا الکل داشته باشد. این مشکلات می‌تواند بر روی تصمیم گیری‌هایش تاثیر بگذارد. در نتیجه او ناخواسته و یا حتی در زمانی که هوشیار نیست این عمل را انجام می‌دهد.

 1. عدم امنیت

گاهی مردان گمان می‌کنند که به اندازه کافی جوان، پولدار، خوش تیپ و یا باهوش نیستند. به طور کلی بسیاری از دلایل خیانت مردان رابطه مستقیمی‌با بحران میانسالی دارد. معمولا آن‌ها برای رهایی از این تفکرات سعی می‌کنند به جای همسرشان با زن دیگری رابطه داشته باشند تا بتوانند ارزش واقعی خود را احساس کنند.

 1. پایان دادن به ازدواج ؛ نمونه اول

 او قصد دارد از همسرش جدا شود چرا که در زندگی مشترکش احساس خوشحالی نمی‌کند. اما از طرفی نمی‌خواهد که همسر خود را ناراحت کند. در نتیجه، دست به خیانت می‌زند.

 1. پایان دادن به ازدواج ؛ نمونه دوم

مرد می‌خواهد از همسرش جدا شود. اما اول قصد دارد معشوقه مناسبی برای خود پیدا کند. در نتیجه به همسرش خیانت می‌کند.

 1. عدم درک رابطه‌های بلند مدت

 بسیاری از مردان تفاوت رابطه‌های بلند مدت را با رابطه‌های عاشقانه کوتاه مدت نمی‌دانند و همین باعث می‌شود که آن‌ها دست به خیانت بزنند. در واقع شاید در رابطه‌های بلند مدت از میزان عشق کاسته شود اما هر چه که می‌گذرد رابطه پرمعنا تر و پراهمیت تر می‌شود.


 مقاله مرتبط :   ۶موردی که مردان انتظار دارند خانم‌ها آن‌ها را بدانند!

 1. سوء استفاده، آزار و اذیت در دوران کودکی

 شاید این افراد سعی می‌کنند با این کار پاسخی به مشکلات دوران کودکی شان نظیر: مشکلات روحی، طرد شدن، سوء استفاده احساسی، فیزیکی و یا جنسی بدهند. در بسیاری از مواقع این مشکلات باعث می‌شوند که آن‌ها نتوانند تنها با یک نفر رابطه داشته باشند. او با خیانت و داشتن رابطه جنسی با زن دیگری خودش را از نظر روحی آرام می‌کند.

 1. خودخواهی

 در بسیاری از مواقع مردان فقط به خودشان اهمیت می‌دهند. زندگی زناشویی اصلا برای آن‌ها اهمیت نداشته  و به تک همسری علاقه خاصی ندارند.

 1. احساس منحصر به فرد بودن

 شاید او بر این باور بوده که فرد بسیار خاصی است و انتظار اتفاقات خاصی را از زندگی داشته است. سپس زمانی که می‌بینید بسیاری از این انتظارات برآورده نشد خودش دست به کار شده و هرکاری را که دوست داشته باشد انجام می‌دهد.

 1. شرایط خیانت فراهم می‌شود

بسیاری از مواقع مردان حتی به خیانت فکر هم نمی‌کنند. اما شرایط این کار مهیا می‌شود. در نتیجه او بدون این که به عواقب کارش فکر کند، دست به خیانت می‌زند.

 1. انتظارات غیرمنطقی

شاید او بر این باور است که همسرش باید تمام نیاز‌های او را چه احساسی، چه روحی و چه جنسی برآورده کند. او هیچ وقت این موضوع را در نظر نمی‌گیرد که همسرش نیز نیاز‌ها، باور‌ها و تفکرات خودش را دارد.  زمانی که نیاز‌های مرد برآورده نمی‌شود او دست به خیانت می‌زند.


 این مقاله پیشنهاد می‌شود :   کمی‌سکوت لطفا!

 1. عصبانیت و یا انتقام

 شاید از همسر خود عصبانی است و می‌خواهد از او انتقام بگیرد. در بسیاری از مواقع مردان به این دلیل خیانت می‌کنند که بیشتر دیده و شنیده شوند. در این مواقع او حتی به خودش زحمت نمی‌دهد که خیانت و دروغ‌هایش را پنهان کند. چرا که می‌خواهد همسرش درباره آن‌ها بداند و عذاب بکشد.

برای بسیاری از مردان تنها یکی از این دلایل منجر به خیانت نمی‌شود. گاهی اوقات شرایط زندگی شان دلیل این کار است. علیرغم وجود مشکلات مختلف در زندگی زناشویی، خیانت اصلا کار قابل قبولی نیست. همیشه راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان مشکل را حل کرد و در عین حال رابطه را نیز حفظ نمود. اگر این مشکلات از راه‌های اصولی حل شوند، احتمال خیانت مجدد نیز به صفر می‌رسد.

منبع
منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۵ دیدگاه

 1. نکات خوبی را بیان کردید اما واقعا تو جامعه ما این مورد زیاد شده و اقایان با همچنین صحبتهایی همیشه میخواهند طرف مقابلشون را توجیه کنند اما بنظر من در واقع این موارد بهانه هستن اگر کسی واقعا به همسر خودش عشق واقعی داشته باشه امکان نداره خیانت کنه ول طرف مقابلش کمی‌بد اخلاق باشه یا مهربون نباشه

 2. مطالبتون خوب بود
  درجامعه ایران هم خیانت زیاد شده
  چرا که نه
  مردان متاهل تنوع طلب هستن ودختران وخانم‌های بسیاری هستند که با وجوداینکه میدانند آن مرد متاهل هست باایشان وارد رابطه میشوند
  چرا که نه
  خانم‌های متاهل نیز همان طور به شوهرشان خیانت کنند دقیقا یه رابطه ی دوطرفه ، هردو لذت ببرند
  هم مرد وهم زن
  همانطور که مردان دنبال تنوع هستن زنان هم نیاز به تنوع دارند

 3. تو شرایط جامعه ما که از ازدواج برای ارامش جنسی انجام میشه نه ارامش روحی زن بودن سخته و مرد بودن سخت تر. کاش بتونیم روابط رو مدیریت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.