بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

چگونه با آسیب های اعتیاد در خانواده مقابله کنیم؟

ما در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با یکی از مخرب ترین عادت‌های افراد صحبت کنیم. این عادت مخرب است ممکن است در برخی از خانواده‌ها وجود داشته باشد،‌ برای مقابله با آن راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که ما در این مطلب می‌خواهیم به برخی از آن‌ها  اشاره کنیم.

با این که در جامعه ما مصرف مشروبات الکلی خلاف عرف و قانون است؛ اما می‌بینیم این ماده در دسترس بسیاری از افراد قرار دارد و آن‌ها با مصرف بیش از حد آن، مشکلات بسیاری را برای اعضای خانواده خود به وجود می‌آورند.

در مورد مشروبات الکلی و نحوه مقابله با مصرف آن هم اطلاعاتی آورده شده است که می‌تواند موثر باشد.

افراد معتاد

زندگی کردن با این افراد می‌تواند مانند زندگی کردن در زندان باشد .زمانی که   یکی از طرفین با این مشکل رو به رو می‌باشد،‌ همسر وی در  مقابل  باید سختی‌های بیش تری را تحمل نماید. حتی شاید یکی از زوجین هم زمان، وظایف پدری و مادری را به انجام رساند.

همه افراد در این شرایط احساس نگرانی، ترس، عصبانیت و تنهایی دارند و زندگی خصوصی خود را از خانواده و دوستان پنهان نگه می‌دارند. معمولا زوج‌هایی که به خاطر اعتیاد همسرشان در این شرایط قرار می‌گیرند، به خاطر اعتیاد و یا الکلی بودن همسرشان در مقابل دیگران سرافکنده می‌شوند. از طرفی نیز همسر معتاد نه تنها از آن‌ها به خاطر مراقبت‌هایش قدردانی نمی‌کند، حتی او را سرزنش کرده و گاهی با زبان بد با وی صحبت می‌کند. اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل، هیچ تفاوتی ندارد. هر دو زیان بار بوده و می‌توانند شرایط سختی را برای طرف مقابل، ایجاد نمایند.

اعتیاد بیماری است. اعتیاد به الکل هم نوعی بیماری است،‌ با این تفاوت که با گذشت زمان بسیار بدتر خواهد شد. افراد معتاد به الکل برای تسکین ناراحتی‌های خود به این ماده پناه می‌برند.


همچنین بخوانید :  چگونه به دیگران نه بگوییم؟ هنر نه گفتن به خواسته‌های نابجا

مصرف الکل نشانه‌های اعتیاد به الکل :
 1. نوشیدن الکل در حجم بالا و یا نوشیدن به مدت طولانی
 2. تجربه شکست در کاهش و یا ترک مصرف آن
 3. صرف وقت زیاد برای خلاص شدن از عوارض بعد از مصرف آن
 4. داشتن تمایل زیادی برای نوشیدن الکل
 5. عدم توانایی به ماندن پای تعهدات در محل کار، خانه، مدرسه و یا هر جای دیگر به دلیل مصرف الکل
 6. نوشیدن الکل بعد از هر اتفاق ناخوشایند
 7. متوقف کردن کارهای مهم به دلیل مصرف الکل
 8. نوشیدن الکل در هنگام انجام کارهایی که به توانایی فیزیکی بالایی نیاز دارد
 9. نوشیدن الکل به دلیل مشکلات روحی و روانی
 10. افزایش مقاوت به الکل با گذشت زمان و نوشیدن حجم بیش تری از این ماده
عوارض خانوادگی اعتیاد به الکل

اعتیاد یک عارضه خانوادگی است و همه اعضای خانواده به نوعی درگیر آن (صرفا نه مبتلا به آن) می‌شوند. افرادی که با فرد معتاد در ارتباط هستند،‌ سعی می‌کنند مانع استفاده از ماده مخدر و یا الکل شوند. در این بین کودکان بیش ترین آسیب را در خانواده می‌بینند؛ زیرا بالغ نشده اند. این که ببینیم یکی از عزیزان ما با دستان خود زندگی، امید و آرزوهای خودش و ما را از بین می‌برد بسیار دردناک است و به همین دلیل برای کمک به او تمام تلاش خود را خواهیم کرد.


همچنین بخوانید :  اگر نمیخواهید بی خوابی بکشید این ۱۰ کار اشتباه را انجام ندهید!

امید و جبران

اگر اعضای خانواده در کنار فرد معتاد نباشند و از او حمایت نکنند، زندگی این فرد روز به روز بدتر خواهد شد. کسب آگاهی در این زمینه اهمیت فراوانی دارد و باید افراد خانواده به فردی که دچار اعتیاد شده، کمک کنند تا این عادت مخرب را ترک کند.

اعتیاد به مواد مخدر و ترک آن

اکثر افراد سیگاری ممکن است به دیگر مواد مخدر هم اعتیاد پیدا کرده باشند.

هروئین، نیکوتین، کوکائین و&#۸۲۳۰; از جمله مواد مخدر خطرناکی هستند که میلیون‌ها نفر در سرتا سر جهان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

اگر چه ترک کردن این مواد مخدر بسیار سخت است، اما تا به همین امروز افراد با اراده ای در مقابل آن‌ها قد علم کرده و مصرف دخانیات را ترک کرده اند.

رمز موفقیت در راه ترک سیگار و دخیانیات تنها تلاش و اراده است.

در ادامه قصد داریم روش‌هایی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دخانیات را ترک کنید

نیکوتین ماده ای است طبیعی که در توتون و تنباکو وجود دارد. این ماده اعتیاد آور بوده و می‌تواند تاثیرات بسیاری بر مغز و بدن داشته باشد.

جالب است بدانید سرعت تاثیرگذاری نیکوتین بر بدن بسیار بالاست؛ به طور مثال هنگامی‌که نیکوتین از طریق دود سیگار وارد بدن می‌شود سریعا جذب ریه‌ها شده و ظرف مدت زمان ۱۰ ثانیه جذب مغز می‌شود.

افراد سیگاری حتی اگر دود سیگار را هم فرو نبرند، نیکوتین به سرعت از طریق بینی و دهان آن‌ها جذب بدن می‌شود. همه ما می‌دانیم که حتی افراد غیر سیگاری هم به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار قربانی نیکوتین خواهند شد.

هنگامی‌که نیکوتین جذب بدن می‌شود، آدرنالین ترشح شده و در مرحله بعد فشارخون، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس افزایش می‌یابد.

دوپامین نام ماده ای دیگر است که در اثر سیگار کشیدن و یا به صورت کلی مصرف هر گونه مواد مخدری در بدن آزاد می‌شود. این ماده نوعی احساس لذت در بدن ایجاد می‌کند که باعث می‌شود افراد وابستگی بیش تری نسبت به مواد مخدر احساس کنند. در نهایت هم به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده و در اثر مصرف بیش از حد آن‌ها به بیماری‌های خطرناکی مبتلا می‌شوند.

نیکوتین و دوپامین دو ماده ای هستند که ترک مواد مخدر را مشکل می‌کنند.

هنگامی‌که تصمیم به ترک مواد مخدر می‌گیرید، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:
 • گرایش بیش از حد به مواد مخدر
 • اختلال خواب
 • افزایش اشتها
 • تحریک پذیری
 • عدم تمرکز

برای ترک توتون و تنباکو لازم است تا در مرحله اول واقعا اراده و عزم خود را جزم کنید و در مرحله بعد از خانواده خود بخواهید که پشتیبان و کمک کننده شما باشند.

منبع
منبعhealthcommunities
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.