روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمحترم ( فرهنگ و آداب معاشرت)

چگونه با اعضای ناتنی خانواده کنار بیاییم؟

متن نامه نوشته شده از طرف یک نوجوان به یک روان پزشک:

«من ۱۴ سال دارم و پدر و مادرم از هم جدا شده اند و در حال حاضر با پدرم زندگی می‌کنم. پدر من دو هفته پیش ازدواج کرده است؛ اما از دو سال پیش با همسر جدیدش در ارتباط است. من فکر می‌کنم که نامادری ام من را دوست ندارد؛ زیرا به طرز نا معمولی با من رفتار کرده و همیشه به خاطر کوچکترین اشتباهات از من شکایت می‌کند.

با این که رابطه من و پدرم بسیار نزدیک است؛ اما او تصور می‌کند من می‌خواهم رابطه آن دو را خراب کنم. من سعی می‌کنم با شرایط جدید خودم را وفق دهم؛ اما چند روز پیش نامادری ام به پدرم گفت که دیگر من اجازه ندارم وارد اتاق آن‌ها شوم و یا از برادر کوچک ناتنی ام مراقبت کنم. این شرایط برای من قابل تحمل نیست، به همین دلیل از شما می‌خواهم به من کمک کنید.»


مقاله مرتبط : طلاق و تاثیر آن بر کودکان در سنین مختلف

پاسخ روان پزشک به نوجوان:

« عزیزم من می‌توانم احساسات تو را درک کنم و از این که در این شرایط گیج کننده قرار داری بسیار ناراحت هستم. این شرایط بسیار پیچیده است،‌ به همین  دلیل باید موارد بیش تری را با هم بررسی کنیم، تا ببینیم چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم تا تو کم تر از این شرایط رنج ببری.»

زمانی که شما در این شرایط قرار می‌گیرید، در واقع وارد یک خانواده تازه شده اید و به همین دلیل همه چیز کمی‌گیج کننده و پیچیده به نظر می‌آید. در این شرایط اعضای ناتنی خانواده به یک دیگر احساس بدی دارند و به دلیل ترس از بد رفتاری با فرزندان آن‌ها،‌ سعی می‌کنند تا آن جا که می‌توانند از یک دیگر دوری کنند.


مقاله مرتبط : فرزندان طلاق و مشکلات آن‌ها

اگر بخواهیم به مثال بالا اشاره کنیم، می‌توانیم بگوییم که مادر ناتنی در این وضعیت نوعی ضمانت را از پدر می‌خواهد که مطمئن شود زندگی آن‌ها استوار باقی می‌ماند و شما که فرزند همسر قبلی هستید، آسیبی به او  و فرزندش وارد نخواهید کرد.  این جاست که شما باید با پدرتان صحبت کنید و شرایط را برای وی به طور واضح توضیح دهید. طبیعتا پدر شما فردی بالغ است که می‌تواند به شما به نحو احسنت کمک کند. پس بهتر است در این وضعیت فقط از پدرتان کمک بگیرید.

در واقع پدر در این وضعیت به دلیل تجربه تلخ قبلی،‌ نگرانی‌های بیش تری را هم خواهد داشت. شاید در مراحل اولیه پدر و یا مادر ناتنی شما را دلیل به وجود آمدن همه مشکلات بدانند،‌که این موضوع کاملا طبیعی است؛ اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این مشکل را درون خانواده حل کنید، توصیه می‌شود که به یک مشاور خانواده مراجعه نمایید.


مقاله مرتبط : بعد از طلاق با فرزندمان چگونه رفتار کنیم تا کمتر آسیب ببیند؟

منبع
منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه

  1. مطلب خوبی بود من از این موارد زیاد دیدم اما واقعا همیشه این بچه‌ها مشکلات زیادی دارند که از گفته خودشون حل شدنی نیست و زندگی سختی دارن
    اما مطلبی که شما در مجله تون قراردادید جالب و مفید خواهد بود امیدوارم این بچه‌ها بتونن استفاده کنن و منم مطمینم که توی این روابط پدر نقش خیلی موثری داره

  2. پدر و مادر نقش سختی را در این زمینه دارند ولی باید به فرزندان این گونه خانواده‌ها هم حق داد که شرایط بدی دارند
    بنظرم داشتن یک مشاور خوب هم میتونه اثر داشته باشه

  3. سلام من یک دختر ۱۷ ساله هستم و مادر و پدرم ده سال پیش از هم جدا شدند و پدرم مارا ترک کرد و حالا برگشته پیش من و من میخواهم با پدرم زندگی کنم چنانچه که مادرم به من میگوید من رفتارم عوض شده و من باید همراه پدرم بروم و پدرم یک زن دارد
    و من نمیدانم چگونه با هر دو یه ان‌ها وقتی که پدرم آمد دنبالم رفتیم برخورد کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.