جدید ترین هازندگـی سالــمزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

آمادگی های روانی برای ترک سیگار

آیا تصمیم به ترک سیگار گرفته اید؟ اگر جواب تان بله است، لطف بزرگی به خودتان می‌کنید. سیگار کشیدن عادتی اعتیاد آور است که به اعضای بدن آسیب می‌رساند. سیگار حاوی موادی است که برای سلامتی انسان مضر بوده و باعث سرطان می‌شود. همچنین به اطرافیان شما نیز آسیب می‌زند. اگر تصمیم دارید سیگار را ترک کنید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید؛ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ۷ نکته اساسی در این مورد را با هم مرور کنیم.

  1. تحقیق کنید

راه‌های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد. قرص‌ها و یا روش‌هایی مانند طب سوزنی و هیپنوتیزم می‌توانند در این زمینه موثر باشند. شما می‌توانید در اینترنت اطلاعات زیادی درباره روش‌های ترک سیگار به دست آورید.

  1. برنامه ریزی کنید

بعد از این که تحقیقات خود را انجام دادید، وقت برنامه ریزی رسیده است. آیا می‌خواهید یک دفعه سیگار را کنار بگذارید و یا از روش‌های جایگزین مانند آدامس‌ها استفاده کنید؟ برنامه خود را بنویسید و درباره آن واقع بین باشید. اگر مدت زمان زیادی است که سیگار می‌کشید و به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده اید؛ زمان بیشتری برای ترک آن نیاز دارید. دلایل تان برای ترک سیگار را در برنامه خود بنویسید تا مشوق شما باشند.


همچنین بخوانید :  آیا زندگی برای افراد زیبا آسان تر است؟!

  1. از دیگران بخواهید از شما حمایت کنند

ترک سیگار سخت است و علائمی‌چون: وسوسه، سردرد و مشکلات خواب را برای شما ایجاد می‌کند. از افراد خانواده و دیگر آشنایان تان بخواهید در چند هفته اول ترک سیگار از شما حمایت کنند. از توصیه‌های اشخاصی که قبلا سیگاری بوده و حالا ترک کرده اند نیز استفاده کنید.

  1. ذهن تان را با کارهای مختلف منحرف کنید

ترک عادت سخت است. برای آن که ذهن تان را از سیگار کشیدن منحرف کنید؛ می‌توانید یوگا انجام دهید و یا بیرون رفته و کمی‌قدم بزنید. برای این که خود را سرگرم نگه دارید کارهای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید از جمله: آشپزی، یادگیری یک ساز و &#۸۲۳۰; .

  1. به پزشک معالج خود مراجعه کنید

پزشک تان می‌تواند راه‌های مناسبی جهت ترک سیگار به شما پیشنهاد کند. همچنین می‌تواند داروهایی را تجویز نماید که در این راه به شما کمک خواهند کرد. اگر به دلیل استعمال دخانیات دچار مشکلات مختلف از جمله مشکلات قلبی شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. خود را برای شکست آماده کنید

اگر مدت زمان زیادی است که سیگار می‌کشید و یا در یک بازه زمانی، زیاد سیگار کشیده اید؛ ترک کردن آن برای شما سخت خواهد بود. پس تصور نکنید راه ساده ای پیش رو دارید. به دلایل خود برای ترک سیگار فکر کرده و نگذارید چند بار شکست شما را از هدف اصلی تان دور کند. بسیاری از افرادی که سیگار را ترک کرده اند، در دوران ترک چندین باری مغلوب شده اند اما مجددا به مسیر اصلی خود بازگشته اند.


همچنین بخوانید :   چگونه به دیگران نه بگوییم؟ هنر نه گفتن به خواسته‌های نابجا

  1. برای خود جایزه در نظر بگیرید

زمانی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید برای خود جوایزی هم در نظر بگیرید. این جوایز می‌توانند بسیار ساده باشند مثلا برای یک ماه سیگار نکشیدن، خودتان را به رستوران دعوت کنید. حمایت دوستان و آشنایان نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. در نتیجه، آن‌ها را نیز چه در پروسه ترک سیگار و چه در شادی‌هایتان شریک کنید.

کسانی که سیگار نمی‌کشند بدن سالم تری دارند و سال‌های بیشتری نیز زندگی می‌کنند. شک نکنید که شما هم می‌توانید بر این عادت بد غلبه کرده و سالم زندگی کنید.

گیاهانی که به ترک سیگار کمک می‌کنند

مهم ترین عاملی که در ترک سیگار نقش دارد، اراده قوی است. در این راه چای گیاهی هم می‌تواند استقامت شما را تقویت کند. اما مسئله مهم این است که بعد از ترک بتوانید این سبک زندگی را ادامه داده و دیگر سراغ سیگار نروید. در ادامه این مطلب چایی گیاهی را به شما معرفی می‌کنیم که به ترک سیگار کمک می‌کند.

یکی از موثرترین عواملی که در ترک سیگار نقش به سزایی دارد، تصمیم و اراده فرد است که به میزان مقاومت و استقامت او بستگی دارد. به همین دلیل باید از عواملی کمک گرفت تا مقاومت فرد سیگاری افزایش پیدا کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که چای  گیاهی مقاومت افراد سیگاری را در ترک سیگار افزایش می‌دهد.

در آزمایشی که در یک کلینیک ترک اعتیاد انجام شد مشخص گردید فردی که همزمان با ترک سیگار به مدت یک ماه از چای« جوانه میخک» استفاده می‌کرد، نیکوتین جمع شده در بدن او در وضعیت تبدیل شدن به کوتینین قرار گرفته و سریعا از بدن دفع شد.

۳۸% از کسانی که همزمان با ترک سیگار از چای جوانه میخک استفاده کرده اند، کم تر محرومیت سیگار را حس می‌کنند. آن‌ها تحت این شرایط با سختی کم تر و سرعت بیش تری می‌توانند سیگار را ترک کنند.

پروفسور یشیلادا در این باره می‌گوید:« برای این که چای جوانه میخک به مذاق تان خوش بیاید می‌توانید مقداری چوب دارچین به آن اضافه کرده و بعد با برگ گیاه بادرنجبویه ترکیب نمایید. این نوشیدنی را روزانه ۳ الی ۴ فنجان میل کنید. گیاه بادرنجبویه، عصبی که احساس نیاز به سیگار را در شما بیدار می‌کند، آرام خواهد کرد. همچنین این گیاه بسیار خوش عطر بوده و خوردن چای جوانه میخک با دارچین را برای شما دلچسب تر می‌کند.»

پروفسور یشیلادا در ادامه می‌افزاید: «دقت کنید که گیاه بارنجبویه به شکل برگ‌های بلند نیست و این برگ‌ها، برگ لیمو هستند که ممکن است با بادرنجبویه اشتباه گرفته شود. برگ لیمو خاصیت آرام بخشی که ما به دنبال آن هستیم، ندارد. بادرنجبویه در اصل برگ‌های نازک و ظریفی دارد.»

منبع
familyshare
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. سیگار واقعا غیر قابل تحمل هست و امیدوارم افرادی که سیگاری هستند هرچه زودتر تصمیم بگیرند و ترک کنند وچون به خانواده .فرزند.همسر همه ضربه وارد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.