روان شناسیزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

خواب کافی و منظم چگونه بر رفتارهای ما تاثیر می گذارد؟

احتمالا شما شنیده اید که خواب شب چه تاثیر مهمی‌در سلامتی دارد؛ اما آیا می‌دانستید که خواب کافی و منظم می‌تواند بر رفتار و توانایی‌های شما برای تصمیم گیری نیز، موثر باشد؟ تحقیقات نشان داده خواب، تاثیر بسیاری در عملکرد ذهن افراد می‌گذارد.

بی خوابی و راندمان کاری

بی خوابی می‌تواند تاثیر بسیاری بر افراد بگذارد که یکی از آن‌ها پایین آمدن راندمان کاری است. به طور مثال تحقیقی که بر روی تعدادی از پرستاران انجام شده است، نشان می‌دهد هنگامی‌که آن‌ها شیفت شب هستند و خواب کم تر از ۶ ساعت دارند، سرعت عملکرد بسیار پایین تری را هم خواهند داشت.  جالب است بدانید کم خوابی حتی گاهی می‌تواند منجر به بروز عصبانیت و هر گونه رفتارهای منفی هم در افراد شود.

بی خوابی چگونه بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

با کم خوابی ترشح آدنوزین در مغز افزایش یافته و در نتیجه عملکرد سلول‌های مغزی کاهش می‌یابد. نکته جالب این جاست که کافئین می‌تواند جلوی گیرنده‌های ادنوزین را بگیرد و میزان اسید گلوتامیک در مغز را افزایش دهد.


مقاله مرتبط : با این راهکارها راحت تر بخوابید !

کافئین و بی خوابی

برای کاهش مقداری از اثرات کم خوابی، می‌توان از کافئین‌ها هم استفاده کرد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از کافئین در دانش جویانی که دچار کم خوابی شده اند،  اثرات منفی آن را کاهش می‌دهد. نتیجه جالب دیگری هم از این تحقیقات به دست آمده است نشان می‌دهد، کسانی که کافئین مصرف می‌کنند، کم تر برای فریب دادن دیگران تلاش خواهند کرد.

زمان بیدار شدن از خواب و ویژگی‌های اخلاقی

مطالعاتی در سال ۲۰۱۴ نشان داد کسانی که صبح زود بیدار می‌شوند، در ساعات صبح بسیار خوش اخلاق تر و ملایم تر برخورد می‌کنند؛ اما کسانی که دیر تر از خواب بیدار می‌شوند، عصرها رفتار بهتری خواهند داشت. این که در چه ساعتی از خواب بیدار شویم، بستگی به ساعت بدن مان دارد.

قدرت تصمیم گیری و خواب

تحقیقی دیگر توسط گروهی از محققین آرژانتینی انجام شده است و نشان می‌دهد که تصمیمات صبح گاهی افراد از دقت بیش تری برخوردار خواهد بود. اگرچه عصرها سرعت تصمیم گیری افراد افزایش می‌یابد؛ اما دقت آن کم تر می‌شود. . به صورت کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام خواب آلودگی از گرفتن تصمیم‌های مهم خودداری نمایید؛ زیرا توانایی‌های ذهنی شما در این اوقات بسیار پایین تر از حالت عادی است.

در نتیجه به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید تصمیمی‌جدی در مورد موضوع مهمی‌را بگیرید، قبل از ظهر این کار را انجام دهید.


این مطالب را نیز بخوانید : تاثیر کیفیت خواب بر روابط زناشویی کمبود خواب چه تاثیراتی بر روی ذهن و بدن ما می‌گذارد؟

منبع
care2
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.