روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

۵ راهکار برای داشتن یک مکالمه عالی !

آیا تا به حال پیش آمده که هنگام صحبت کردن با کسی ناگهان سکوت کنید؟! شما برای این که دیگر حرفی برای گفتن ندارید دست پاچه شده، صورت تان سرخ و مغزتان خالی می‌شود؛ به گونه ای که برای یافتن چند کلمه که شما را نجات دهد به هر جایی چنگ می‌زنید! این موضوع برای همه ما اتفاق افتاده است. کسی را ملاقات می‌کنیم؛ پس از چند دقیقه گپ و گفت با او ناگهان مکالمه قطع می‌شود! راجع به آب و هوا صحبت کرده اید؛ از شغل و حال فرزندان یکدیگر نیز پرسیده اید و دیگر صحبتی باقی نمانده است! هنگامی‌که برای قوت دادن به یک مکالمه ضعیف راهکار خاصی ندارید، در حقیقت فرصت آشنایی بیشتر با بقیه افراد را از دست می‌دهید. به علاوه، رفته رفته اعتماد به نفس تان نیز برای شروع هرگونه مکالمه ای کاهش می‌یابد.

ایجاد خلاء‌های ناگهانی در مکالمات اجتماعی امری کاملا عادی است. ولی اگر قادر به کنترل و مدیریت مکالمات باشید، روابط بهتری را تجربه خواهید کرد. در ادامه به ۵ راهکار مدیریتی برای داشتن یک مکالمه عالی اشاره خواهیم کرد:

  1. سوالات خوب بپرسید

یکی از راه‌های شرکت دادن دیگران در یک مکالمه پرسیدن سوال است! به جای مطرح کردن سوالات سربسته که معمولا با « بله » یا « خیر » جواب داده می‌شوند، سعی در طرح سوالاتی داشته باشید تا طرف مقابل ترغیب به صحبت بیشتر درباره جزئیات شود. البته قبل از آن که چنین سوالاتی را مطرح نمایید، آن‌ها را بازبینی کنید تا مطمئن شوید ناراحت کننده نیستند! برای مثال سوال کنید « چگونه با همسر خود آشنا شده ای؟ » یا « چرا تصمیم گرفتی وارد این حرفه شوی؟ »

همان طور که می‌بینید این سوالات نه تنها گستاخانه نیستند بلکه طرح آن‌ها باعث می‌شود صحبت‌هایی میان شما شکل بگیرد که از درون آن‌ها نیز می‌توان سوالات متعدد دیگری نیز بیرون کشید! به علاوه، زمانی که طرف مقابل در حال صحبت کردن است، با دقت به صحبت‌های او گوش کنید؛ چون از نقطه نظرات مشترک او با خودتان باز هم می‌توانید سوال و موضوعات دیگری برای گفتگو پیدا کنید!


مقاله مرتبط :‌آیا با افزایش سن روابط اجتماعی کاهش می‌یابد ؟

  1. شنونده خوبی باشید

در طول یک مکالمه ما اغلب تمرکز خود را روی چیزی که قرار است بگوییم می‌گذاریم و معمولا به خوبی به حرف‌های طرف مقابل گوش نمی‌دهیم. این امر به این دلیل است که فکر می‌کنیم اگر او صحبت‌های خود را تمام کند، ما حرفی برای گفتن نداریم. بنابراین، بیشتر از این که به او گوش کنیم، به حرف‌های درون ذهن خودمان گوش می‌دهیم! اما برای داشتن مکالمه ای خوب، گوش کردن مهم تر از صحبت کردن است. یک شنونده خوب ارتباط خوبی میان خود و طرف مقابل در مکالمه ایجاد می‌کند.

به علاوه، برای تبدیل شدن به یک شنونده حرفه ای باید تمرکز خود را کاملا روی حرف‌های طرف مقابل گذاشته و با جملات مثبت و ایجاد تماس دیداری جملات او را تایید کنید. همچنین، می‌توان با تکرار جملات او، سوال پرسیدن یا نظر دادن، به او نشان دهید که کاملا در حال گوش دادن و درک کردن صحبت‌های او هستید.

  1. از جواب‌های تک کلمه ای پرهیز کنید

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، از طرح سوالات کلی که با « بله » یا « خیر » پاسخ داده می‌شوند خودداری کنید. به علاوه، اگر کسی از شما از این نوع سوالات پرسید سعی کنید از کوتاه جواب دادن امتناع کرده و تا حد امکان جواب را برای او شرح دهید. برای مثال، اگر اسم دانشگاه شما را پرسیدند، تنها به نام بردن دانشگاه بسنده نکنید، بلکه سعی کنید نام رشته یا انجمن‌هایی که در آن عضو بوده اید را نیز به جواب خود اضافه کنید. اگر اطلاعات این چنینی به هم صحبت خود بدهید، او نیز سوالات بیشتری از شما خواهد پرسید و این موضوع باعث گسترش مکالمه می‌شود.

  1. خودتان باشید

شما شاید جملات بعدی فرد مقابل خود را حدس بزنید، مخصوصا اگر دفعه اولی باشد که او را ملاقات می‌کنید. اما سعی کنید با کسی که برای اولین بار وارد مکالمه می‌شوید بسیار مودب و آرام صحبت کنید. این که او به داستان یا سوال شما چه واکنشی نشان خواهد داد غیرقابل پیش بینی است. پس بهتر است کمی‌محتاط باشید. اما از سانسور کردن شخصیت اصلی خود نیز پرهیز کنید و خودتان باشید. شما از رفتار آن‌ها خواهید فهمید که آیا از صمیمیت بیشتر در مکالمه استقبال می‌کنند یا خیر. سعی کنید سوالات کلیشه ای یا نامناسب نپرسید. همچنین این را بدانید که اکثر مردم دوست دارند که راجع به خودشان صحبت کنند!


مقاله مرتبط :‌ آموزش زبان بدن برای افزایش اعتماد به نفس و موفقیت

  1. نظرخواهی کنید

به جای این که راجع به یک موضوع سوال بپرسید، سعی کنید از طرف مقابل خود بخواهید تا درباره آن موضوع نظر دهد. این کار، او را قادر می‌سازد تا درباره آن قسمت که برایش اهمیت بیشتری دارد صحبت کند. به علاوه، او وادار به فکر کردن بیشتر کرده و در نتیجه مکالمه گسترش خواهد یافت. این که از او بخواهید نظر بیشتری بدهد در واقع نشانگر این است که شما از گوش دادن به صحبت‌های او خشنود و راضی هستید. به این ترتیب او برای ادامه مکالمه انگیزه خواهد یافت.

اگر شما برای شروع یک مکالمه با فرد غریبه خجالتی یا معذب اید، از راهکارهای ذکر شده استفاده کرده و با افراد نزدیک خود آن‌ها را تمرین کنید تا اعتماد به نفس مورد نیاز را به دست بیاورید.

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

مهران رباط میلی

آقای رباطمیلی 6 سال سابقه ترجمه و تولید محتوا دارد ، عاشق فلسفه ، قهوه و روان شناسی میباشد به علاوه به سلامت و متون مربوط به حوزه سلامتی نیز علاقه مند است. اوقات فراغت خود را در کافه میگذراند و هر جا که به اینترنت دسترسی داشته باشد دنبال پژوهش و تحقیق میرود ، او هم اکنون دانشجوی ارشد آموزش زبان انگلیسی میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.