روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

گاهی بیان احساسات سخت ترین کار دنیاست…

در جامعه امروزی افراد زیادی هستند که نمی‌توانند به راحتی احساسات خود را بیان کنند. بیان احساسات مخصوصا احساسات مثبت، بسیار مهم است؛ اما متاسفانه بیان این احساسات می‌تواند گاهی استرس در فرد ایجاد کند و در نتیجه او از بیان این احساسات منصرف خواهد شد.

اما مشکل دقیقا چیست و کجاست؟ با وجود این که بسیاری از تحقیقات تاثیرات مثبت صحبت کردن در رابطه با احساسات را بیان می‌کند؛ اما بسیاری از افراد این حس خوب را تجربه نخواهند کرد. حتی بسیاری از افراد هنگامی‌که با همسر خود رو به رو می‌شوند، از بیان احساسات درمانده خواهند شد که جای تعجب دارد!

برای کمک به افرادی که نمی‌توانند احساسات خود را در میان بگذارند، می‌توان از آن‌ها در خواست کرد که این کار را انجام دهند. قبل از این که از شریک خود بخواهید، احساسات خود را با شما در میان بگذارد، ابتدا موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. آیا شما فقط می‌خواهید از احساسات او آگاه شوید و یا این که موضوع خاصی در ذهن دارید و نیاز است برای مطرح کردن آن، احساس طرف مقابل را بسنجید؟

در اینجا توصیه می‌شود که اگر موضوعی در ذهن دارید، آن را صریحا بیان کنید؛ زیرا علاوه بر این که شریک خود را از آن باخبر کرده اید، این کار باعث می‌شود فکر وی به هزار سو نرود و بداند که چرا شما از وی درباره احساساتش سوال کرده اید.

  1. اگر واقعا برای شما مهم است که آن‌ها احساسات شان را با شما در میان بگذارند، پس اجازه دهید به هر زبان و هر طریقی که می‌خواهند آن را بیان کنند.

یکی از کمک‌هایی که شما می‌توانید به طرف مقابل خود کنید، راهنمایی در انتخاب کلمات است؛ اما همان طور که گفته شد این راهکار تنها زمانی جواب می‌دهد که احساسات وی واقعا برای شما مهم باشد.

  1. احساسات خود را تمییز دهید

گاهی اوقات احساسات ما می‌تواند برای افراد متفاوت بوده و چند وجهه دیگر نیز داشته باشد. این که شما تصور کنید افراد خودشان می‌توانند منظور اصلی شما را متوجه شوند کاملا اشتباه است.

برای این که افراد بتوانند نیازهای خود را بیان کنند،‌ به زمان زیادی نیاز خواهند داشت. مهم ترین قدم برای بیان احساسات هم استفاده از کلمات درست است.


همچنین بخوانید :  ۶ راه برای کمک کردن به افرادی که دچار افسردگی شده اند!

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.