روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

اگر می خواهید به خوبی از خودتان مراقبت کنید، به دیگران عشق بورزید !

همه ما برای مراقبت از خودمان، فعالیت‌های بسیاری را انجام می‌دهیم.  خواب کافی، تغذیه سالم، کنترل احساسات و بسیاری موارد دیگر، از جمله کارهایی هستند که ما برای مراقبت از خودمان انجام می‌دهیم. داشتن عادت‌های مثبت نه تنها سلامتی فکری و روحی ما را افزایش می‌دهد، بلکه بر روابط مان هم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.اگر می‌خواهید به خوبی از خودتان مراقبت کنید، به دیگران عشق بورزید !

چرا عشق ورزی به دیگران مهم است؟

یکی از کار‌هایی که برای مراقبت از خودتان می‌توانید انجام دهید این است که به دیگران عشق بورزید. انسان‌ها این حس را می‌توانند در حالت‌های مختلف تجربه کنند. برای مثال عشق بین فرزند و مادر، علاقه به دوست، عشق به معشوقه و&#۸۲۳۰;.

اما هر عشقی مفید نیست، عشق دو طرفه است که می‌تواند حال انسان‌ها را خوب کند.

در استفاده از عشق می‌تواند تناقضاتی وجود داشته باشد، گاهی ما برای داشتن حس خوب به دیگران عشق می‌ورزیم، گاهی هم برای رهایی از قضاوت‌های بی رحمانه افراد، عشق را در روابط وارد می‌کنیم.

جان بولبی می‌گوید « افراد به دنیا آمده اند که عشق بورزند و به آنها عشق ورزیده شود.» در واقع کسانی که در کودکی به خوبی معنای علاقه را درک کرده اند و زندگی پر محبت و عشقی داشته اند، در بزرگ سالی نیز بهتر می‌توانند به دیگران عشق بورزند و عاشق شوند.


مقاله مرتبط : عشق بهترین احساسی است که هر کسی می‌تواند تجربه کند

اگر می‌خواهید هرچه زودتر از آسیب‌های احساسی رها شوید، تنها به دیگران عشق بورزید.

جالب است بدانید مردم کشور آفریقای جنوبی، با این که در شرایط بدی زندگی می‌کنند،‌ توجه ویژه ای به عشق و علاقه به دیگران دارند. مردم آفریقا جمله معروفی دارند که می‌گوید، من در قبال دیگران مسئولم؛ زیرا برای عشق ورزیدن به آنها آفریده شده ام.

آیا شما هم جزو افرادی هستید که بخاطر یک آسیب فیزیکی و یا یک تجربه ناگوار احساسی، در شرایط خوبی قرار ندارید؟ به شما توصیه می‌کنیم برای داشتن احساسات بهتر، نکات زیر را رعایت کنید.

  1. یک تجربه از عشق و علاقه را در دوران کودکی در نظر بگیرید. آن موقعیت برای شما چگونه بود؟ در آن شرایط چه حسی داشتید؟ سعی کنید هنوز هم به آن عشق و علاقه اهمیت دهید؛ زیرا عشق هیچ گاه نمی‌میرد حتی اگر شما با فردی نباشید که عاشق او هستید.
  2. سعی کنید به دیگران عشق بورزید. این عشق ورزیدن می‌تواند با یک پیام، یک تماس، به آغوش گرفتن افراد و یا صحبت کردن با آنها باشد.
  3. آیا فردی در زندگی شما وجود دارد که به خاطر کارهای گذشته اش از او ناراحت باشید؟ پس وقت آن رسیده که از گزینه دوم استفاده کنید و علی رغم همه رنج‌هایی که بخاطر وی تحمل کرده اید، به وی عشق بورزید.
  4. آیا فردی در زندگی تان وجود دارد که باید به شما نزدیک تر باشد؛ اما شرایط به او این اجازه را نداده است؟ پس وقت آن رسیده که او را ببخشید و تنها عشق بورزید.
  5. وقت آن رسیده که به خودتان عشق بورزید و این را باور کنید که شما نیز لایق عشق هستید.

در نهایت باید بگوییم که همه ما انسان هستیم و به همین دلیل لایق عشق و علاقه خواهیم بود. زمانی که شما به کسی عشق می‌ورزید در واقع لیاقت خود را برای دریافت عشق از دیگران ثابت خواهید کرد. پس سعی کنید هشیارانه و عمیقا عشق بورزید که روشی بسیار مناسبی برای مراقبت از خودتان می‌باشد.


مقاله مرتبط : آیا شانس انتخاب عشق زندگی تان را دارید؟ از زبان علم بشنوید

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.