افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

امروز امروز است نه دیروز است نه فردا ! خودت را بشناس و زندگی ات را بساز !

به دلیل این که زنگ ساعت به صدا در آمد؟ به دلیل احساس گرسنگی؟ به دلیل این که کودک شما از خواب بیدار شد؟ برای رفتن به سر کار؟ این سوال باید پاسخ معنادار تری داشته باشد. باید یک معنای عمیق وجود داشته باشد تا زندگی شما نیز معنا پیدا کند. زمان آن رسیده است که برای داشتن یک زندگی شاد، ارزش زندگی خود را کشف کنید.

درست است که این مطلب با سوال‌های فراوانی آغاز شد، اما فراموش نکنید زمانی که پاسخ سوال‌ها را بیابید میزان آگاهی شما افزایش خواهد یافت. آگاهی عصاره کشف کردن و مهم ترین نتیجه آن شاد بودن است&#۸۲۳۰; .

اکنون یک سوال دیگر مطرح است، «شما چه کسی هستید؟ » ممکن است بارها به این سوال فکر کرده باشید و شاید تا به حال به ذهن شما خطور نکرده باشد که «من که هستم! »، پس حالا کمی‌فکر کنید. پاسخ‌هایی مانند مادر فرزندان و یا همسر آن مرد پاسخ‌های اشتباهی هستند. معلم بودن، کارمند بودن و یا مهندس بودن شما نیز اهمیتی ندارد. ترک، کرد، لر و&#۸۲۳۰; ، این‌ها را نیز فراموش کنید. این‌ها شما نیستید.

اگر پاسخ دیگری در ذهن شما وجود ندارد پس به این سوال پاسخ بدهید، «آیا چیزی در زندگی شما کم نیست؟»، شما خلق می‌کنید، انجام می‌دهید، موفق می‌شوید، پیشرفت می‌کنید و گویی همه چیز رو به راه است. اما یک روز از خواب بیدار می‌شوید و از درون احساس نا آرامی‌می‌کنید. یک حس کمبود وجود دارد، یک خلاء! چه چیزی باعث ایجاد این حس می‌شود؟ چیزهای بسیاری در دنیا وجود دارد که باعث خوشحالی و ناراحتی هر یک از انسان‌ها می‌شود و این را می‌توان در انسان‌هایی که در اطراف ما زندگی می‌کنند مشاهده کرد.

همه انسان‌ها در مرحله ای از زندگی خود به نوعی دچار حس پوچی می‌شوند

حتی افرادی که در شغل خود به موفقیت رسیده اند؛ افرادی که مشکل درآمد ندارند؛ آن‌هایی که در رابطه ای زیبا هستند و کسانی که ازدواج کرده و فرزند دارند. زیرا آن‌ها نمی‌دانند که برای چه زندگی می‌کنند؛ واقعا چه کاری می‌خواهند انجام دهند و یا به کجا می‌خواهند برسند. در نتیجه، دچار استرس و اضطراب‌های زندگی روزانه می‌شوند. اما شما چطور؟ و حالا نوبت سوال بعدی است، «صبح‌ها برای چه از خواب بیدار می‌شوید؟» پاسخ به این سوال مشخص خواهد کرد که اگر شما در زندگی خود احساس کمبود می‌کنید شاید در جای اشتباهی به دنبال آن می‌گردید.

شاید کشف هدف زندگی همان کمبود موجود در زندگی شما است. موضوع را این گونه بررسی کنید؛ صبح که بیدار می‌شوید روز خود را چگونه آغاز می‌کنید؟ اول دست و صورت خود را می‌شویید و یا بلافاصله به سمت تلفن همراه رفته و وارد دنیای مجازی می‌شوید؟ از نظر ژاپنی‌ها زندگی هر فردی یک ارزشی دارد؛ یعنی یک هدف برای زندگی کردن. از طرف دیگر می‌توان آن را لذت بردن از زندگی نیز معنا کرد. این هدف دلیل اصلی بیدار شدن شما از خواب است.

کشف هدف زندگی این فرصت را ایجاد می‌کند تا فرد، خود را بشناسد و معنای زندگی را درک کند و این اساس یک زندگی آرام، با معنا و حقیقی است. اما هدف زندگی چگونه کشف خواهد شد؟ و چگونه از تاریکی به روشنایی خواهد آمد؟ با داستان کوتاهی در مورد ارزش زندگی مطلب را ادامه خواهیم داد. از شما پرسیده شد که «شما چه کسی هستید؟»


همچنین بخوانید :    ۶ توصیه برای ساختن یک زندگی شاد و با نشاط

این داستان پاسخی به این پرسش است:

در روستای کوچکی خارج از شهر اوساکا، زنی زندگی می‌کند که به کما رفته و در حال مرگ است. ناگهان احساس می‌کند که در حال پرواز کردن به آسمان است و یک صدا مدام از او سوال‌هایی می‌پرسد. صدا از او می‌پرسد: «تو که هستی؟»

زن پاسخ می‌دهد: من همسر شهردار هستم. صدا تکرار می‌کند که من از تو نپرسیدم همسر که هستی، پرسیدم: تو که هستی؟ این بار زن پاسخ می‌دهد: من مادر چهار فرزند هستم. صدا دوباره تکرار می‌کند که من نپرسیدم تو مادر چه کسی هستی، پرسیدم: تو که هستی؟ زن پاسخ می‌دهد: من معلم هستم. صدا می‌گوید که من شغل تو را نپرسیدم، تو که هستی؟ زن می‌گوید: من شنتو (یک آئین ژاپنی) هستم.  صدا می‌گوید که دین تو را نپرسیدم و دوباره سوال می‌کند: تو که هستی؟

 این سوال‌ها و پاسخ‌ها همین گونه ادامه پیدا می‌کند تا این که در نهایت زن پاسخ می‌دهد: «من فردی هستم که هر روز صبح برای رسیدگی به خانواده و تغذیه کردن مغز جوان دانش آموزانی که در مدرسه حضور دارند از خواب بیدار می‌شوم».  زن با این پاسخ از آزمون با موفقیت خارج می‌شود. بله! پاسخ او به همین اندازه ساده و مشخص بوده است و او دوباره به دنیا بازگردانده می‌شود.

روز بعد زن با طلوع خورشید از خواب بیدار شده و در نهان خود معنایی برای زندگی کردن احساس می‌کند. صبحانه  فرزندان خود و یک برنامه درسی سرگرم کننده برای دانش آموزانش آماده می‌کند. این زن ارزش زندگی خود را کشف کرده است. آن چه که از شادی با ارزش تر است، این است که صاحب یک زندگی معنا دار باشید. آگاهی داشتن نسبت به هدف زندگی و زندگی کردن بر اساس این هدف یک حس رضایت مندی به فرد می‌بخشد.

تمام حرکات مثبتی که در راه رسیدن به این هدف انجام شوند احساس رضایتی معنوی به فرد خواهد داد که قابل مقایسه با پیشرفت‌های مادی نیست. فردی که به هدف خود آگاه باشد با انگیزه بیش تری زندگی خواهد کرد. هدف به زندگی معنا می‌بخشد و باعث می‌شود تا فرد مسئولیت تاثیر‌هایی که با حضور خود بر زندگی می‌گذارد را بپذیرد.

همه این‌ها باعث می‌شود تا شما آگاهانه رفتارهای خود را در مسیر ماموریت خود انتخاب کنید. دانستن هدف و یا حرکت کردن در این مسیر دو جنبه از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ روز‌های خوب و روز‌های سخت. در روزهای خوب باعث می‌شود تا انسان از این روز‌ها بیش تر لذت برده و حتی به دلیل این که روزها را با معنا می‌گذراند می‌تواند روزهای معمولی را نیز به روزهای زیبا تبدیل کند. از طرف دیگر نیز آگاه بودن به هدف زندگی به فرد قدرت مقابله و تحمل سختی‌های زندگی را می‌بخشد.

زندگی کردن برای یک هدف &#۸۲۳۰;

ژاپنی‌ها باور دارند که هر فردی یک ارزش زندگی پنهان دارد و بیان می‌کنند که دانستن این موضوع نیاز به بررسی‌های عمیق و وسیع در درون فرد دارد. این بررسی‌ها بسیار با اهمیت هستند. زیرا کشف ارزش زندگی به معنای کشف معنای زندگی است. از طرفی یکی از راه‌های فلسفی برای بررسی مسیر شغلی ایده آل است.

بررسی مسیر شغلی ایده آل یک راه عمیق و طولانی است. اما پیدا کردن آن یکی از مهم ترین چیز‌هایی است که حال روحی را بهبود می‌بخشد. اما چرا پیدا کردن معنای زندگی این قدر با اهمیت است؟ نقطه مشترک افرادی که شاد هستند و افرادی که دیگران را شاد می‌کنند، وجود هدف برای زندگی است. این افراد می‌دانند که تا قبل از مرگ چه کاری می‌خواهند انجام دهند و بسیاری از آن‌ها هدف زندگی خود را پیدا کرده اند.

زندگی کردن در محیطی که متضاد با باورهای آن‌ها نباشد باعث آرامش می‌شود. آن‌ها با در نظر گرفتن ارزش‌ها و هدف‌های زندگی با استقامت در آن مسیر حرکت می‌کنند. آن‌ها باور دارند که هدف شان خدمت کردن به دیگران است  و کار کردن در یک شغل سخت را نیز با کمال میل قبول می‌کنند.

یافتن هدف زندگی&#۸۲۳۰;

برای کشف این که صبح‌ها برای چه از خواب بیدار می‌شوید باید زمان و انرژی صرف کنید. موضوع ناراحت کننده این است که گاهی انسان بسیار دیر به کشف ارزش زندگی می‌رسد.

برای اولین قدم به این نکات بیندیشید:

موفقیت: به این موضوع بیندیشید که موفقیت‌هایی دارید که به آن‌ها افتخار کنید یا خیر؟

آگاهی: آگاه بودن به این که تلاش می‌کنید در هر زمینه ای اطلاعات داشته باشید، یک منبع عالی برای کشف کردن خودتان است. قطعا زمان‌هایی که کتاب می‌خوانید موضوع‌هایی وجود دارد که توجه شما را به خود جلب کنند. شما از اینترنت برای چه کاری استفاده می‌کنید؟ اینترنت یکی از میانبر‌های کسب آگاهی است.

استعداد‌ها: شما چه کاری را به خوبی انجام می‌دهید؟ انجام آن کار راز موفقیت است. اما انجام کاری که دوست دارید نیز راز شادی است.

تصویر شخصی: شما خود را چگونه می‌بینید؟ معلم، وکیل، مادر، فعال اجتماعی، گیاه خوار، دوست دار حیوانات و&#۸۲۳۰; . این که خود را چگونه می‌بینید منبع اصلی برای کشف چیزی است که در زندگی شما از همه مهم تر است.

شخصیت: شخصیت‌های متفاوت به معنای شخصیت‌های کاری متفاوت است. شناخت تیپ شخصیتی خود باعث می‌شود تا متوجه این موضوع بشوید که چرا انجام بعضی از کارها باعث رضایت شما می‌شود، اما انجام بعضی دیگر باعث خوشحالی شما نمی‌شود. برای مثال شما فردی هستید که به هنر علاقه دارید، ارزش زندگی شما نیز ممکن است در هنر پنهان باشد و یا اگر شخصیت کارآفرینی دارید، ارزش زندگی شما می‌تواند انجام یک کار هیجان انگیز باشد. زندگی هدفمند مرکز زندگی روزانه و زندگی شخصی را مشخص می‌کند.

اگر انسان‌ها با یک تغییر کوچک زندگی روزانه و خصوصی خود را به یک زندگی معنا دار پیوند بدهند به طور طبیعی به شادی دست خواهند یافت. زندگی هدفمند افراد را به شادی طبیعی و ماندگار می‌رساند. برای مثال فردی که هدفش از زندگی این است که عزیزانش در شادی و امنیت مالی زندگی کنند؛ کار کردن برای او یک عنصر برای رسیدن به هدف زندگی به شمار می‌رود.

اهداف زندگی شما از نقاط قوت، خصوصیات، پیشرفت‌ها، باورها و اهداف معنوی تان سرچشمه گرفته می‌گیرد. عصاره وجودتان همان چیزی است که شما را تبدیل به شما می‌کند. وفاداری به خود به معنای رسیدن به ثبات درونی است.


همچنین بخوانید :    با تهیه لیست کاری ، زندگی خود را آسان کنید 

سوال‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا خود را کشف کرده و هدف زندگی را بیابید:
  • شما از زندگی چه می‌خواهید؟
  • انجام چه کارهایی برای شما بسیار ساده است؟
  • انسان‌های مورد علاقه شما دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟
  • چه چیز‌هایی باعث ناراحتی شما می‌شوند؟
  • کدام کتاب‌ها و موضوع‌ها توجه شما را به خود جلب می‌کنند؟

در حین بررسی هدف زندگی خود  فرمول هدف را نیز مورد ارزیابی قرار بدهید؛ G + P +V = C . نعمت‌ها: G/ اشتیاق: P/ ارزش‌ها: V/ فراخوان زندگی: C. ریچارد لیدر در کتاب «قدرت اهداف والا» فرمول هدف زندگی را این چنین بیان می‌کند. شما نیز با استفاده از این فرمول هدف زندگی خود را کشف کنید.

امروز ، فردا نیست!

در انیمیشن «وینی پیف» پو از بچه خوک می‌پرسد: تو هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوی اولین چیزی که به آن فکر می‌کنی چیست؟ و بچه خوک پاسخ می‌دهد: به این فکر می‌کنم که صبحانه چیست. تو به چه چیزی فکر می‌کنی؟ پو پاسخ می‌دهد: به این فکر می‌کنم که امروز چه اتفاق هیجان انگیزی رخ خواهد داد. پو کمی‌می‌اندیشد و بعد پاسخ می‌دهد که به نظر من هر دوی این‌ها یکی هستند.

یک اختراع، یک ایده و یک صبحانه هیجان انگیز در واقع با هم تفاوتی ندارند. ژاپنی‌ها معتقد هستند که کشف و بررسی ارزش زندگی در واقع مهم ترین نکته است. زیرا بررسی این موضوع نیز به زندگی شما معنا می‌بخشد. انسان‌هایی که زندگی آن‌ها دارای معنا است تنها انسان‌های شادی نیستند؛ بلکه از افسردگی نیز فاصله گرفته و زندگی طولانی تر، سالم تر و شاد تری را تجربه می‌کنند.

شاید امروزه بتوان با روش‌های مختلف زیبا تر و جوان تر دیده شد اما یک زندگی سالم و شاد چیزی نیست که با دارو و جراحی به وجود آید. زندگی پر تحرک، نوع تغذیه و معنا بخشیدن به زندگی یک مجموعه کامل هستند. ژاپنی‌ها بدون نسخه پزشک و دارو به این مجموعه دست یافته اند. راز یک زندگی طولانی و شاد ارتباطی با نگاه امیدوار به فردا ندارد. باید امروز با یک هدف زندگی کرد.

آن‌ها هدفی داشتند! دالای لاما :

دالای لاما (کاهن اعظم) که از سال ۱۹۵۰ در حال انجام وظیفه بوده. معتقد است که شفقت بی پایان در وجود بوداسف تجسم می‌یابد. دالای لاما در سال ۱۹۵۹ در مبارزه صلح آمیز خود در مقابل اشغال چین به میان کوه‌های هیمالیا رفت و حکومت تبت را در هندوستان پایه گذاری کرد. اکنون هزاران تبتی تلاش می‌کنند تا فرهنگ و آموزه‌های خود را حفظ کنند. دالای لاما به نماد صلح در دنیا تبدیل شد.

گاندی :

گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندوستان است که باعث استقلال هندوستان شد. او نقش آشتی طلبانه ای را میان هندو‌ها، مسلمان‌ها و سایر ادیان ایفا کرده است. گاندی که در سال ۱۹۴۸ مورد سوء قصد قرار گرفت، نماد مقاومت صلح آمیز در مقابل خشونت است.

 جین گودال :

او در سال ۱۹۶۰ برای تحقیق بر روی شامپانزه‌ها به تانزانیا سفر کرد و آن جا تبدیل به خانه او شد. جین با آن‌ها زندگی کرد و تبدیل به کارشناس شامپانزه‌ها شد. او با اثبات این موضوع که شامپانزه‌ها نیز مانند انسان‌ها دارای شخصیت و ویژگی‌های اخلاقی منحصر به فرد هستند، باعث شگفتی دنیای علم شد. گودال انسان شناس داوطلب حفاظت از حیات وحش و پیام آور صلح سازمان ملل متحد است.

مادر ترازا :

او در هندوستان به عنوان مبلغ مذهبی شروع به کار کرد. او جامعه مبلغان خیری را که تنها با ۱۲ نفر تاسیس شده بود تبدیل به اجتماعی کرد که اکنون در ۴۵۰ نقطه از جهان و با ۴ هزار راهبه در حال فعالیت هستند. اعمال خیر خواهانه او در سال ۱۹۷۹ جایزه نوبل را برایش به ارمغان آورد. او در سال ۱۹۱۰ در اسکوپیه متولد شد و در سال ۱۹۹۷ زمانی که برای کمک به کلکته سفر کرده بود از دنیا رفت.


همچنین بخوانید :   برای محک زدن پارتنرتان این ۱۲ سوال زیرکانه را از او بپرسید!

منبع
elele
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.