خبر فوریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)

۶ توصیه برای آن که در فصل تابستان راحت تر بخوابید

فصل تابستان برای تنظیم خواب هم خوب است و هم بد. شاید گرمای تابستان تنظیم خواب را به هم بزند اما آرامش ناشی از این فصل باعث می‌شود تا راحت تر به خواب بروید. برای این که راحت تر بخوابید از تکنولوژی‌ها فاصله بگیرید.

خواب عمیق یکی از مفید ترین کارهایی است که شما می‌توانید برای پوست خود انجام دهید. در حین نخستین چرخه خواب (REM) بدن به بازسازی سلول‌ها پرداخته و کلاژن تولید می‌کند. روزهای طولانی تابستان یک فرصت مناسب برای لذت بردن از فعالیت‌ها و کارها، بدون عجله است. اما معمولا در این فصل داشتن برنامه ای منظم برای خواب امری غیر ممکن است. در تابستان به دلیل بالا رفتن دمای هوا شب‌ها راحت به خواب نمی‌روید و یا به دلیل فعالیت‌های روزانه در زیر آفتاب برای رسیدن به آرامش دچار مشکل می‌شوید. برای این که بتوانید در این فصل کیفیت خواب خود را حفظ کنید، به این ۶ توصیه توجه کنید:

  1. محیطی مخصوص برای خواب ایجاد کنید

اتاق خواب تان را به دفتر کار تبدیل نکنید. اتاق خواب باید یک محیط مخصوص و مناسب برای خواب باشد؛ به این معنا که شما نیاز به اتاق خوابی خنک، تاریک و ساکت دارید.

  • اگر کولر ندارید یک پنکه می‌تواند به شما کمک کند.
  • اگر اتاق خواب شما به اندازه کافی تاریک نیست از چشم بندهای مخصوص خواب استفاده کنید.
  • اگر صدای محیط شما را آزار می‌دهد از یک گوش بند نرم و یا دستگاه تولید کننده صدای آرامش بخش استفاده کنید.

همچنین وجود یک تخت، بالش، ملحفه و لباس خواب گشاد، راحت و نرم بسیار حائز اهمیت است.

  1. برای داشتن خوابی راحت، ورزش کنید

یک روز تابستانی زمان مناسبی برای ورزش کردن در هوای آزاد است. ورزش صبحگاهی می‌تواند به تنظیم خواب شما کمک کند. اما لازم است تا حداقل ۳ ساعت برای ورزش کردن زمان بگذارید. ورزش کردن در ساعات پایانی روز بدن و ذهن شما را بیدار کرده و مانع از این می‌شود که راحت بخوابید.


مقاله مرتبط : خواب کافی و منظم چگونه بر رفتارهای ما تاثیر می‌گذارد؟

  1. مهمانی‌های تابستانی

مهمانی‌های تابستانی بسیار لذت بخش هستند. اما فراموش نکنید که این مهمانی‌ها روی خواب شبانه شما تاثیر می‌گذارند. به جای شرکت در مهمانی‌های شبانه یک لیوان شیر بادام و یا چای بابونه بنوشید و زود به تخت خواب تان بروید.

  1. استفاده از تکنولوژی را محدود کنید

بیشتر افراد وقتی از خواب بیدار می‌شوند تا زمانی که دوباره به خواب می‌روند به تکنولوژی وابسته هستند. مشکل این است که نورهای موجود در تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و تبلت‌ها نور موجود در روز را تقلید کرده و پیام‌هایی را برای بیدار ماندن به مغز ارسال می‌کنند. این موضوع مانع ترشح هورمون خواب (ملاتونین) می‌شود. اگر نیم ساعت قبل از خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.

  1. خود را برای خواب آماده کنید

زمان خواب بهترین وقت برای انجام دادن فعالیت‌های آرامش بخشی مانند: تمرینات یوگا و یا تمرینات تنفسی است. با نفس کشیدن آرام و عمیق به خود آرامش دهید. شکرگزاری کردن برای سلامتی و دیگر داشته‌هایتان قبل از خواب یکی از راه‌های مناسب برای پایان دادن به یک روز پر مشغله است. همان گونه که در تخت خواب خود دراز کشیده اید در ذهن خود یک لیست از تمام چیزهایی که شکرگزار آن‌ها هستید آماده کنید.

  1. ساعت خواب مشخص کنید

سعی کنید تا هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید. شاید این کار در حقیقت ممکن نباشد. اما اگر می‌توانید هر شب نیم ساعت زودتر نسبت به شب قبل بخوابید. این گونه به بدن خود آموزش خواهید داد که این ساعت، ساعت خوابیدن است.


مقاله مرتبط : کمبود خواب چه تاثیراتی بر روی ذهن و بدن ما می‌گذارد؟

برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.