افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

یاد بگیرید قبل از هر چیزی به خودتان عشق بورزید !

دوست داشتن کسی یا مورد علاقه کسی قرار گرفتن یکی از بهترین حس‌های دنیا است. اما برای این که هر دوی آن‌ها را تجربه کنید باید ابتدا یاد بگیرید که چگونه به خودتان عشق بورزید ! این کار در حد یک شعار بسیار آسان است؛ اما در عمل کار چندان ساده ای نیست. در این مقاله با چند راهکار عملی برای دوست داشتن خودتان آشنا خواهید شد:

 1. هر روز از خودتان تعریف کنید

اگر کاری را به درستی انجام داده اید به خود آفرین بگویید. یا اگر کاری انجام داده اید که چندان رضایت شما را جلب نکرده است، ابتدا سعی کنید آن را به نحو احسن انجام داده و سپس از خود و پشتکارتان تعریف کنید. اگر نسبت به یک روز احساس خاصی دارید، با تعریف کردن از خودتان و روزی که دارید، کاری کنید که همه متوجه این حس شوند.

 1. بر روی قدرت خود تمرکز کنید

به کارهایی که در آن‌ها مهارت دارید آگاه باشید و اهمیت آن‌ها را برای خود بیشتر جلوه دهید. سعی کنید بر روی کارهایی در آن‌ها خوب نیستید وقت نگذارید. باید پذیرفت که هر کدام از ما استعداد و قابلیت خاصی داریم. بنابراین، خود را برای کارهایی که در آن مهارت دارید دوست داشته باشید.

 1. هیچ وقت خود را دست کم نگیرید

« من به اندازه کافی قوی، زیبا یا باهوش نیستم ». هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی این جملات را به خود نگویید. همواره سعی کنید بهترین کلمات را درباره خود به کار ببرید.

 1. زمانی را برای خودتان اختصاص دهید

از تصمیم، شخصیت، رویا و آرزوهای خود، آگاه باشید. اگر می‌خواهید در طول روز کاری انجام دهید، زمانی را برای فکر کردن درباره خود و زندگی تان اختصاص داده و سپس دست به کار شوید.

 1. خوشحالی را انتخاب کنید

وقتی که در مورد چیزی عصبی یا ناراحت هستید، سعی کنید آرام باشید و به جای این حس‌های منفی خوشحالی را انتخاب کنید! در واقع، شما زمانی می‌توانید خود و دیگران را دوست داشته باشید که قبل از هرچیز خوشحال باشید.

 1. با خودتان صادق باشید

با احساسات خود روراست باشید. برای مثال، اگر عصبی یا ناراحت هستید ابتدا دلیل آن را پیدا کنید. سپس با توضیح دادن آن برای خودتان سعی کنید آرام شوید. برای این که بدانید باید در هر لحظه چه کاری انجام دهید که از زندگی لذت ببرید، می‌بایست با خود و درون تان صادق باشید.


حتما بخوانید : برای افزایش اعتماد به نفس خودتان را به این ۹ کار عادت دهید!

 1. کارهای جدید را امتحان کنید

زمانی که زندگی روتین داشته باشید طبیعتا پس از مدتی از خود و زندگی خود خسته خواهید شد. بنابراین، سعی کنید کارهایی انجام دهید که دوست دارید. حتی می‌توانید یک سرگرمی‌بسیار قدیمی‌را دوباره تکرار کرده و با این کار خود را غافلگیر کنید!

 1. از تکنولوژی فاصله بگیرید

تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از موارد باعث کاهش اعتماد به نفس و افسردگی می‌شود. پس اگر به گردش در فضای مجازی عادت دارید، سعی کنید زمانی که به آن اختصاص می‌دهید را کاهش داده و هوشمندانه از آن استفاده نمایید. به علاوه، سعی کنید اشخاص موفق و خوب را در این رسانه‌ها دنبال کنید تا از نکات منفی آن در امان بمانید.

 1. به خودتان زمان دهید

این که انسان در همه چیز کامل و خوب باشد تقریبا غیر ممکن است. بنابراین، به جای این که خود را ملامت کنید، برای یادگیری و پیشرفت در هرکاری به خود زمان دهید.

 1. هدف خود را پیدا کنید

هدف شما هر چه که می‌خواهد باشد، فقط آن را بر روی کاغذ بنویسید؛ بر روی آن تمرکز کنید و اجازه دهید مسیر زندگی تان شما را راهنمایی کند.

 1. خودتان را ببخشید

همه ما در زندگی دچار اشتباه می  شویم و گاهی اوقات می‌بایست خود را ببخشیم. در چنین شرایطی سعی کنید اشتباه خود را جبران کرده و دیگر مرتکب آن نشوید.

 1. با خودتان راحت باشید

زمانی را برای شناخت خود واقعی تان اختصاص داده و تناقضات و نقاب‌های خود را از بین ببرید. این حقیقت را به یاد داشته باشید که شما قرار نیست بهترین و بزرگ ترین فرد روی کره زمین باشید، تنها کافی است خودتان باشید!

 1. در فضای مثبت قرار بگیرید

هیچ کس فضا و افراد منفی را دوست ندارد. پس سریعا از این فضاها بیرون آمده و با این افراد قطع رابطه کنید. سعی کنید همواره به تفریح و شاد بودن خود اولویت دهید. وقت خود را با افرادی که دوست شان دارید پر کنید. موزیک و برنامه‌های مثبت نگاه کنید به عبارت دیگر، تمام چیزهای منفی را از زندگی خود دور نگه دارید.


حتما بخوانید : شروع به دوست داشتن خودتان با انجام این کارها بکنید

 1. اعتماد به نفس داشته باشید

بعضی از افراد به طور ذاتی نسبت به اشخاص دیگر اعتماد به نفس بیشتری دارند؛ ولی اعتماد به نفس تنها یک عبارت نیست. اگر شما واقعا به خود و چیزی که دوست دارید اعتماد دارید در نتیجه خودتان را دست کم نگرفته و سعی می‌کنید خود را ارزان نفروشید. این اعتماد به نفس واقعی است.

 1. به اندازه کافی بخوابید

به سلامتی خود اهمیت بدهید. در غیر این صورت، از زندگی لذت کافی را نخواهید برد. یکی از شاخصه‌های اصلی سلامتی خوابیدن به مقدار کافی است. در نتیجه به ساعت خواب خود توجه داشته باشید.

منبع
familyshare
برچسب ها

مهران رباط میلی

آقای رباطمیلی 6 سال سابقه ترجمه و تولید محتوا دارد ، عاشق فلسفه ، قهوه و روان شناسی میباشد به علاوه به سلامت و متون مربوط به حوزه سلامتی نیز علاقه مند است. اوقات فراغت خود را در کافه میگذراند و هر جا که به اینترنت دسترسی داشته باشد دنبال پژوهش و تحقیق میرود ، او هم اکنون دانشجوی ارشد آموزش زبان انگلیسی میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.