تغذیهزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

۵ سوال جالب در مورد کلسیم !

یکی از مهم ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن کلسیم است. بدن به صورت خودکار قادر به تولید کلسیم نیست، از این رو آن را باید از منابع طبیعی و یا در موارد خاص به کمک تقویت کننده‌ها تامین کند. آیا به قدر کافی در مورد کلسیم می‌دانید؟ در ادامه به ۵ سوال جالب در مورد این ماده معدنی پاسخ خواهیم داد:

آیا تنها منبع کلسیم شیر و محصولات لبنی است ؟

همه ما می‌دانیم که شیر و محصولات لبنی منبع غنی کلسیم اند. مادران ما در دوران کودکی همیشه به ما می‌گفتند که برای رشد استخوان‌هایمان باید شیر بنوشیم. در واقع، آن‌ها حق داشتند. اما علاوه بر محصولات لبنی سبزیجات نیز حاوی کلسیم اند. سبزیجات با برگ سبز مثل کلم، اسفناج و بروکلی نیز حاوی کلسیم هستند. نیاز روزانه افراد بالغ ۲۰۰۰-۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم است که ۱۰۰ گرم اسفناج پخته حدودا ۱۳۶ میلی گرم کلسیم دارد .

آیا جنین در شکم مادر به کلسیم نیاز دارند ؟

نیاز نوزاد به کلسیم برای رشد استخوان‌ها از رحم مادر آغاز می‌شود. به ویژه در ۳ ماه آخر بارداری که سرعت رشد افزایش می‌یابد، این نیاز بیشتر نیز می‌شود. نه تنها در دوران بارداری، بلکه در دوران شیردهی نیز مادر برای سلامتی خود و نوزادش می‌بایست به اندازه کافی کلسیم دریافت کند. اگر شما به عنوان یک خانم باردار تغذیه کافی و مناسبی ندارید، می‌توانید تحت نظر پزشک از مکمل‌ها نیز استفاده کنید.


مقاله مرتبط : ۱۰ ویتامین مهم و ضروری برای سلامت بانوان

آیا برای پیشگیری از سنگ کلیه باید میزان کلسیم رژیم غذایی را محدود کرد ؟

بسیاری از سنگ کلیه‌ها از ماده ای موسوم به کلسیم اکسالات تشکیل شده اند. ولی هیچ تحقیق علمی‌قطع کلسیم دریافتی از رژیم غذایی را برای ممانعت از تشکیل یا درمان سنگ کلیه به اثبات نرسانده است. می‌توان گفت علت اصلی تشکیل این سنگ‌ها دریافت کم کلسیم و مایعات است. در این مورد نیز مثل بقیه موارد حفظ تعادل بسیار مهم است. از افراط و تفریط در دریافت کلسیم جدا بپرهیزید.

آیا کلسیم فقط برای سلامتی استخوان‌ها و دندان‌ها نیاز است ؟

کلسیم مهم ترین ماده معدنی برای سلامت استخوان و دندان است؛ ولی تنها وظیفه آن در بدن این نیست. برای تحرک عضلات و برقراری ارتباط عصبی بین مغز و سایر اعضای بدن نیز به این عنصر نیاز داریم. به علاوه، کلسیم مسئول انتقال خون به قسمت‌های مختلف بدن و ترشح هورمون نیز می‌باشد.

آیا کلسیم برای جذب به ویتامین D  نیاز دارد؟

می‌توان گفت کلسیم و ویتامین D مکمل یکدیگر می‌باشند. جایی که ویتامین D کافی وجود داشته باشد کلسیم به خوبی جذب خواهد شد. بهترین منبع ویتامین D نور خورشید است. در ماهی‌های آزاد نیز این ویتامین وجود دارد. در صورت کمبود این ویتامین، مصرف مکمل‌ها ضروری است.|

برای تامین کلسیم بدن کودک تان این مواد غذایی را به او بدهید

کلسیم یکی از مواد غذایی ضروری برای بدن است. اگر کلسیم به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد، فرد با مشکلات بسیاری در سنین جوانی، کودکی و میانسالی مواجه خواهد شد. کلسیم برای کودکان هم یک نیاز ضروری است و یکی از موادی است که منجر به رشد کودک می‌شود. برخی از مادران تصور می‌کنند تنها راه تامین کلسیم در بدن کودکان استفاده از شیر است؛ اما حقیقت این است که مواد غذایی بسیاری وجود دارد که کودکان با استفاده از آن‌ها می‌توانند کلسیم مورد نیاز خود را دریافت کنند.

طبق مطالعات انجام شده، از هر ۱۰ کودک دختر،‌ تنها یک نفر از آن‌ها کلسیم مورد نیاز روزانه خود را به صورت کامل دریافت می‌کند و از هر ۳ کودک پسر نیز کلسیم مورد نیاز یک نفر تامین می‌شود. کودکان ۱ تا ۳ سال ۷۰۰ میلی گرم، کودکان ۴ تا ۸ سال ۱۰۰۰ میلی گرم و نوجوانان ۹ تا ۱۸ سال نیز  ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

در ادامه به مهم ترین موادغذایی که تامین کننده کلسیم بدن کودکان هستند می‌پردازیم:

 1. لبنیات(شیر، ماست، دوغ &#۸۲۳۰;.)

Ellie Krieger، متخصص تغذیه کودکان، می‌گوید: « منبع اصلی تامین کلسیم در کودکان و البته بزرگسالان، لبنیات است. برای کودکان توصیه می‌شود از لبنیات کم چرب استفاده شود. هر یک فنجان شیر تازه گاو حدودا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم دارد. کلسیم یک فنجان ماست هم به همین میزان است ».

 1. محصولات تولید شده از سویا

ممکن است برخی از کودکان به لبنیات علاقه نداشته باشند. اگرچه راه حل‌های بسیاری برای این مشکل وجود دارد؛ اما راه حل پیشنهادی ما استفاده از سویا و مواد غذایی حاوی سویا است. چیپس و شیر سویا دو مورد از مواد غذایی حاوی سویا هستند. استفاده از مکمل‌های سویا نیز به عنوان میان وعده برای کودکان مفید است.

 1. آب پرتقال

جالب است بدانید در هر فنجان آب پرتقال ۵۰۰ میلی گرم کلسیم وجود دارد. آب پرتقال به نسبت آب میوه‌های دیگر دارای کلسیم بیشتری است. ‌به همین دلیل، مصرف کردن آن به کودکان و نوجوانان توصیه می‌شود. از طرفی نوجوانان حدود ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند؛ در حالی که برای بزرگسالان ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم کافی است.


همچنین بخوانید :    این مواد غذایی را با هم مصرف کنید !

 1. توفو

توفو نوعی پنیر است که از شیر سویا به دست می‌آید. میزان کلسیمی‌که در توفو وجود دارد، بستگی به نحوه تهیه آن دارد. با استفاده از سولفات کلسیم می‌توان این پنیر را در منزل هم تهیه کرد. می‌توانید توفو را به تنهایی و یا با مرغ سرخ شده میل کنید.

 1. استخوان ماهی

همه ما از خواص بی پایان گوشت ماهی آگاه هستیم. اما استخوان‌های ماهی با این که هیچ گاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، کلسیم فراوانی دارد. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که کودکان حتما از استخوان ماهی به عنوان ماده ای سرشار از کلسیم استفاده کنند. بهترین راه استفاده از استخوان ماهی کوبیدن آن است. می‌توانید آن را همراه با غذاهای دیگر و یا به تنهایی میل کنید. استخوان ماهی قزل آلا نسبت به سایر ماهی‌ها کلسیم بیشتری دارد.

 1. بادام

بادام هم از جمله مغزهایی است که حاوی مقادیر بسیار زیادی کلسیم است. متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند به جای کره بادام زمینی از کره بادام استفاده کنید. از کره بادام می‌توان در ساندویچ‌های کودکان استفاده کرد. مغز بادام هم می‌تواند انتخاب مناسبی برای کودکان باشد؛ البته بهتر است از مغزهای بدون نمک استفاده شود.

 1. سیب زمینی شیرین پخته

سیب زمینی شیرین حاوی مواد مغذی بسیاری می‌باشد. یک فنجان سیب زمینی شیرین خام حدود ۵۵ میلی گرم کلسیم و یک فنجان سیب زمینی شیرین پخته حدودا ۷۶ میلی گرم کلسیم دارد. سیب زمینی شیرین پخته را می‌توان با ماست یا پنیر سرو کرد که برای افزایش اشتها در کودکان هم بسیار مناسب است. برای پختن سیب زمینی شیرین می‌توانید کمی‌روغن زیتون روی آن زده و آن را درون فر قرار دهید.

 1. لوبیا سفید

یک فنجان لوبیا سفید پخته حدود ۱۳۰ میلی گرم کلسیم دارد که تقریبا معادل کلسیم موجود در نصف فنجان شیر است. توصیه می‌کنیم برای تامین کلسیم بدن کودک خود به او لوبیا سفید بدهید. برای آن که کودک تان از طعم و ظاهر این لوبیا خوشش بیاید، می‌توانید آن را با سس قرمز، روغن زیتون و انواع ادویه‌ها طبخ کنید.

 1. کلم بروکلی

کلم بروکلی هم یکی از منابع مفید برای تامین کلسیم در بدن می‌باشد. اما اکثر کودکان هیچ علاقه ای به خوردن کلم بورکلی ندارند. متخصصان توصیه می‌کنند که برای افزایش علاقه کودکان بروکلی را با ماست ترکیب کنید تا کودکان انگیزه بیشتری برای خوردن آن پیدا کنند.

 • نخود فرنگی( نخود سبز)

هر فنجان نخود سبز حاوی ۴۵ میلی گرم کلسیم می‌باشد. اگرچه کلسیم موجود در نخود سبز چندان زیاد نیست؛ اما این ماده غذایی حاوی مقادیر بسیار زیادی ویتامین k است. طبق مطالعات انجام شده ویتامین k برای سلامتی و استحکام استخوان‌ها بسیار مفید است و به همین دلیل استفاده از آن برای کودکان توصیه می‌شود. برای استفاده از نخود فرنگی راه‌های زیادی وجود دارد. برای مثال، می‌توان از آن در داخل ماکارونی، انواع سس‌ها و سالادها استفاده کرد.

 • حبوبات

مادرانی که نگران سلامتی کودک خود هستند می‌توانند از حبوبات پخته شده در شیر برای تامین کلسیم مورد نیاز کودک خود استفاده نمایند. با استفاده از این روش می‌توان کلسیم مورد نیاز کودک در طول روز را به خوبی تامین کرد.

 • وافل

وافل نوعی شیرینی پر طرفدار است که به عنوان صبحانه یا عصرانه استفاده می‌شود. وافل‌ها را می‌توان با انواع ماست‌های کم چرب و یا مرغ و میوه‌های تازه برای کودکان سرو کرد.


همچنین بخوانید :    اگر شما هم بعد از خوردن صبحانه گرسنه می‌شوید بخوانید!

منبع
vogueeverydayhealth
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.