روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

اگر به دنبال یک رابطه عمیق و خاص هستید شنونده خوبی باشید !

یکی از اساسی ترین نیازهایی که ما انسان‌ها داریم، نیاز به درک و فهمیده شدن است. بهترین راه برای درک کردن افراد گوش دادن به آن‌ها است. ما در طول زندگی خود با افراد مختلفی در ارتباط هستیم. اگرچه این ارتباطات بسیار گسترده و متنوع است، اما ارتباط با شریک زندگی مان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع، دو نفر در یک رابطه زن و شوهری به شدت تحت تاثیر نوع ارتباط شان هستند و  اگر یکی از آن‌ها در این خصوص کوتاهی کند، ممکن است مشکلات بسیاری به وجود بیاید. همه زوجین در چند ماه اول زندگی تقریبا ارتباطی بسیار صمیمی‌و دلچسب دارند. اما اگر بعدها نکات اساسی را در ارتباطات رعایت نکنند، ممکن است با مشکلات بسیاری مواجه شوند.

ادامه مطلب را با مثالی خواهیم خواند: 

دو نفر را تصور کنید که در دوران نامزدی هستند و هر روز ساعت‌ها با هم از طریق ایمیل، چت و تلفن صحبت می‌کنند. در روزهای ابتدایی هر دو از هر اتفاقی که برای آن‌ها افتاده صحبت کرده و جزئیات اتفاقات روزانه خود را برای هم تعریف می‌کنند. ممکن است این دو نفر از فرط هیجان به پرسش‌های شریک شان پاسخ ندهند و فقط از خودشان و مسائل مربوط به خودشان صحبت کنند. در این صورت حتما یکی از آن دو طرف احساس نارضایتی خواهد کرد. طرف ناراضی قطعا خواهد گفت که از جانب شریک اش با کم توجهی رو به رو می‌شود!

بسیاری از افراد تصور می‌کنند منظور از ارتباط، تنها صحبت کردن از خودشان است و توجه به نیازها و یا صحبت‌های طرف مقابل، ضرورتی ندارد. در حالی که این نگرش کاملا اشتباه است. در واقع ارتباط موثر ارتباطی است که در آن شنونده خوبی باشیم نه گوینده خوب!

شاید در ابتدا این مسئله برای بسیاری از افراد کمی‌مشکل باشد. اما با کمی‌تلاش می‌توان شنونده خوبی بود. رد واقع، کسانی که نمی‌توانند خوب گوش دهند از داشتن ارتباط عمیق با دیگران محروم خواهند ماند.


حتما بخوانید : ۵ راهکار برای داشتن یک مکالمه عالی !

حال که با اهمیت گوش دادن آشنا شدید، قصد داریم به شما راه‌های تقویت این مهارت را آموزش دهیم:

  1. نحوه احوال پرسی بسیار مهم است

توانایی ما در نحوه پرسیدن حال دیگران تعیین کننده، کیفیت ارتباط با طرف مقابل است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند این کار را تنها با گفتن یک سلام شروع کنند. برخی از افراد هم که از نحوه ارتباط برقرار کردن اطلاعی ندارند، این کار را با صحبت کردن از خودشان آغاز می‌کنند. این افراد به جای این که به صحبت‌های طرف مقابل گوش کنند، مدام از خودشان حرف می‌زنند. این در حالی است که اگر به جای صحبت کردن درباره خودمان، از طرف مقابل بخواهیم از خودش بگوید، در ارتباطات بسیار موفق تر خواهیم بود.

  1. سوالات مرتبط با سخنان طرف مقابل بپرسید

لازم است به این نکته توجه کنید که تنها یک سوال کافی نیست، بلکه باید همواره مکالمه ای پویا با طرف مقابل داشته باشید. مکالمه پویا بدین معنی است که اگر طرف مقابل پاسخی داد، دوباره سوالی در رابطه با آن پاسخ از او بپرسیم. برای مثال، تصور کنید همسرتان به محل کار جدیدی رفته باشد و در پاسخ به سوال شما که از او پرسیده اید‌ « کار چه طور بود »، ‌می‌گوید: « عالی »!

حال برای داشتن مکالمه ای پویا لازم است شما این پاسخ را با سوالات مرتبط پیگیری کنید. مثلا، بپرسید « آیا محیط کار خوب بود »، « آیا همکاران خوبی داری؟ » و&#۸۲۳۰; .

پرسیدن سوالات پی در پی و مرتبط به این معنا است که شما برای پاسخ طرف مقابل ارزش قائل هستید و تمام حواس شما به او معطوف است.

  1. عمیق کردن مکالمه با خواستن جزئیات بیشتر

یکی از راه‌های شناخت طرف مقابل،‌جستجو در میان پاسخ‌های او است. با کنکاش در میان پاسخ‌های طرف مقابل نه تنها او را بهتر خواهید شناخت؛ بلکه می‌توانید ارتباط را هم عمیق تر کنید. عمیق کردن مکالمه با پرسیدن سوالاتی از این دست آغاز می‌شود:

می‌توانی بیشتر در رابطه با این موضوع به من توضیح بدی؟

منظور شما از این حرف چیست؟

و&#۸۲۳۰;

  1. خودمانی کردن فضای مکالمه با بیان نظرات شخصی

گاهی هم در مکالمات لازم است در رابطه با خودتان توضیحاتی دهید. اگر طرف مقابل نظری متفاوت با نظر شما داشت، می‌توانید از این فرصت برای توضیح بیشتر نظرات و عقاید خود استفاده کنید. برای مثال، می‌توان گفت:

به نظر من در این رابطه&#۸۲۳۰;

اگر بخواهی نظر من را بدانی &#۸۲۳۰;

البته در این رابطه گاهی هم نیاز است که شما منتظر بمانید تا طرف مقابل نظرتان را بخواهد.

اگر داشتن روابط عمیق و صمیمانه برای شما مهم است، می‌توانید از کوچک ترین فرصت برای تحکیم دوستی و روابط خود استفاده کنید. گاهی می‌توان تنها یک سوال ساده را به فرصتی ارزشمند برای رسیدن به این هدف تبدیل کرد.


حتما بخوانید : اگر می‌خواهید رابطه ای صمیمی‌تر داشته باشید ، این مقاله را بخوانید

منبع
tinybuddha
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. مهمولاخانم‌ها شنونده‌های بهتری هستند آقایون خیلی تمایلی به گوش دادن ندارند بیشتر ترجیح میدن صحبت کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.