روان شناسیسلامت

تاثیر دعا و نماز بر سلامت روانی و جسمانی  افراد

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که دعا و نماز می‌تواند افسردگی را در افراد کاهش داده و منجر به تقویت سلامت روانی آن‌ها شود. شواهد نشان می‌دهد که دعا می‌تواند مزایای بسیاری برای سلامتی داشته باشد. یکی از مهم ترین مزایای دعا کردن کاهش استرس و افزایش حس آرامش در افراد است.

علاوه بر این‌ها، دعا و شرکت در مراسم‌های مذهبی به قدری تاثیر مثبت دارد که حتی می‌تواند برای افراد معتاد به مواد مخدر هم بسیار مفید باشد. آمارها نشان می‌دهد بسیاری از این افراد به کمک دعا و نیایش توانسته اند اعتیاد خود را سریع تر و راحت تر ترک نمایند.

از دوران باستان تا به امروز همواره مردم در جستجوی نیرویی برتر بوده اند که در هنگام هجوم سختی‌ها و مشکلات به آن پناه ببرند. در واقع، توسل به نیرویی برتر و بالاتر می‌تواند همیشه برای انسان‌ها مفید باشد.

 نماز و دعا چگونه می‌تواند سلامت روانی را در افراد افزایش دهد؟

یک دکتر روان شناس امریکایی می‌گوید: امروزه تحقیقات بسیاری برای اثبات تاثیرات دعا و نیایش بر روی روح و روان افراد انجام شده است. طبق نتایج به دست آمده، دعا می‌تواند عملکرد سیستم قلبی و عروقی را بهتر کرده و استرس را در افراد تا میزان بسیار زیادی کاهش دهد. جالب است بدانید در این مطالعات مشخص شده است که افراد مذهبی تر می‌توانند تصمیمات بهتر و سازنده تری بگیرند.

در واقع، افراد مذهبی همواره خود را در اتصال با نیرویی برتر و بزرگ تر می‌بینند،‌ به همین دلیل هم هست که از هیچ چیز هراس ندارند. آن‌ها اتفاقات روزانه خود را هر چند استرس زا و سخت باشد، گذرا می‌پندارند؛ زیرا می‌دانند نیروی برتر و بزرگ تر همواره از آن‌ها مراقبت خواهد کرد.

این روان شناس به همراه جمعی از محققان دیگر ثابت کرد که افراد مذهبی علاوه بر داشتن استرس کمتر، اغلب روابط اجتماعی قوی تر نیز دارند.

مراسم‌های مذهبی

مطالعات نشان می‌دهد که انجام فعالیت‌های مذهبی به صورت دسته جمعی می‌تواند اثرات بیشتری نسبت به فعالیت‌های انفرادی داشته باشد. طبق مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۲ در مجله Ecancermedicalscience، شرکت در یک فعالیت دسته جمعی مذهبی، به میزان قابل توجهی استرس را در افراد سرطانی کاهش می‌دهد. در این مطالعه همچنین نشان داده شد که به صورت کلی فعالیت‌های مذهبی می‌تواند توانایی افراد را برای مقابله با اتفاقات غیر منتظره مانند مرگ عزیزان و یا  مشکلات زندگی افزایش دهد.

اثرات دعا بر سلامتی

با بررسی افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که وجود برنامه‌های منظم مذهبی در فعالیت‌های روزانه این افراد می‌تواند به سلامتی آن‌ها کمک بسیاری نماید و علائم بهبودی را با سرعت بیشتری نمایان سازد.

مطالعه ای دیگر در همین سال بر روی بیماران مبتلا به افسردگی نشان داد، دعا می‌تواند دید مثبت و تفکر مثبت را در این افراد تقویت نماید.

وجود برنامه‌های مذهبی به صورت هفتگی در افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند تمایل آن‌ها به مصرف مواد مخدر را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.

در پایان باید این نکته را یادآوری کنیم که علاوه بر تاثیرات مثبت نماز و دعا بر سلامتی، مراقبت‌های پزشکی برای حفظ سلامتی را نباید نادیده گرفت و تحت نظر بودن بیمارها بسیار ضروری است.

منبع
everydayhealth
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.