بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

اسهال چگونه درمان می شود ؟

هنگام ابتلا به اسهال چگونه باید تغذیه کرد؟ اسهال چه زمانی تبدیل به بیماری خطرناکی می‌شود؟ و&#۸۲۳۰; جواب این سوالات را در ادامه مطلب از پزشک متخصص دکتر سعدی وورال پرسیده ایم:

اسهال چگونه درمان می‌شود؟

چنان چه اسهال همراه با تب شدید نباشد، باید به مدت چند روز رژیم غذایی ویژه ای را رعایت کنید؛ یعنی باید از خوردن غذاهای چرب پرهیز کرده و آب و نمک از دست رفته بدن را تامین نمایید. در این وضعیت چنان چه عفونتی در کار نباشد، اسهال خود به خود بهبود خواهد یافت.

اگر اسهال به مدت طولانی تری ادامه پیدا کرده و یا تب به بالای ۵/۳۷ درجه برسد، احتمال اسهال با منشاء التهابی وجود دارد و باید به پزشک مراجعه شود. چنان چه دلیل اسهال میکروبی باشد، پزشک درمان آنتی بیوتیک را آغاز خواهد کرد. ولی اگر منشاء انگلی داشته باشد درمان‌های دارویی برای رفع انگل به همراه آنتی بیوتیک‌ها تجویز می‌شود.

افراد مبتلا به اسهال چگونه باید تغذیه کنند؟

 اگر اسهال شدید باشد باید از داروهای متوقف کننده حرکات روده و یا داروهایی که با کاهش ترشح مایعات از روده باعث سفت تر شدن مدفوع می‌شوند، استفاده کرد. البته این درمان‌ها برای اسهال‌های ناشی از مسمومیت مناسب نیست. چنان چه داروهای کند کننده حرکات روده مصرف شوند ممکن است درمان اسهال منجر به یبوست شود. این نوع داروها را تا زمانی که مجبور نشده اید، مصرف نکنید.

آب و الکترولیت( نمک) از دست رفته بدن حتما باید جایگزین شوند؛ برای این منظور محلول‌ها و پودرهای خاصی در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. مصرف آن‌ها به تامین آب و نمک از دست رفته بدن کمک خواهد کرد. نوشیدنی‌های گازدار را در هیچ درمانی توصیه نمی‌کنیم.


مقاله مرتبط : مواد غذایی مفید برای سلامت روده و دستگاه گوارش

افراد مبتلا به اسهال چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند؟

در اسهال‌هایی با منشاء غذایی چنان چه تب به بالای ۵/۳۷ درجه نرسد بهتر است برای ۱ الی ۲ روز صبر کنید. در این حین آن چه باید در رژیم غذایی تان مصرف کنید بدین ترتیب می‌باشد:

  • فرنی برنج
  • سیب زمینی آب پز
  • نان تست شده
  • پنیر سفید بدون چربی

چنان چه در نوزادان کوچک بیش از ۱ تا ۲ بار دفع صورت بگیرد باید سریعا به پزشک اطفال مراجعه کنید. زیرا کودک آب زیادی را از دست می‌دهد و احتمالا نمی‌تواند زیاد غذا بخورد و این موضوع آسیب زیادی به بدن او وارد می‌کند.

در بزرگسالان اگر اسهال همراه با تب بالای ۵/۳۷ درجه باشد؛ مشکوک به منشاء عفونی بوده و باید سریعا به پزشک مراجعه شود. زیرا این نوع عفونت‌های معده و روده ای به همراه اسهال، حالت تهوع و استفراغ است و بسیار خطرناک می‌باشد.

اگر رنگ مدفوع غیر طبیعی، متمایل به سیاه و یا خونی است باید سریع تر به پزشک مراجعه کرد زیرا ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد.

آیا اسهال بیماری خطرناکی است ؟

بیش تر اسهال‌ها طی ۱ تا ۲ روز بهبود می‌یابند. اما انواعی از آن‌ها در روده مشاهده شده که می‌توانند به نتایج خطرناک تری حتی مرگ منتهی شوند.

در نوزادان و کودکان کوچک نیز هر نوع اسهالی خطرناک است. به دلیل این که حجم بدن کودکان خیلی کوچک می‌باشد، آب و نمکی که در یک اسهال ۱ تا ۲ روزه از دست می‌دهند نیز می‌تواند تعادل بدن آن‌ها را مختل کرده و خطرات زیادی به دنبال داشته باشد.


مقاله مرتبط : رنگ ادرار چه اطلاعاتی درباره بیماری‌ها به شما می‌دهد؟

اسهال در چه مدت زمانی درمان می‌شود؟

اگر نیاز به درمان دارویی باشد  این کار باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد. مصرف خودسرانه دارو اصلا کار درستی نیست. اگر اسهال از نوع عفونی و ساده باشد درمان دارویی با آنتی بیوتیک‌ها عموما ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد. البته در برخی از انواع اسهال‌ها درمان‌های دارویی برای مدت طولانی تری باید انجام شود؛ مثلا در اسهال‌های خونی و مزمن که خطر مرگ وجود دارد، درمان‌های دارویی ممکن است خیلی طول بکشد. از این رو نمی‌توان گفت که درمان اسهال زمان مشخصی دارد.

برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.