بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

بیماری حرکت چیست؟

آیا شما نیز مثل بسیاری از افراد در ماشین دچار تهوع می‌شوید و همواره برای برنامه ریزی سفرهایتان دچار مشکل می‌شوید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ادامه این مقاله را بخوانید تا این مشکل و راه‌های مقابله با آن را بیشتر بشناسید:

بیماری حرکت چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود ؟

بیماری حرکت یا به اصطلاح علمی‌motion sickness معمولا در مسافرت‌های دریایی و زمینی ایجاد می‌شود. از علائم این بیماری می‌توان به سرگیجه، تهوع، عرق کردن و سردی دست و پا اشاره کرد. این علائم در نتیجه برهم خوردن تعادل وابسته به عصب واگ که در دستگاه عصبی مرکزی قرار دارد، ایجاد می‌شود. تهوع و خستگی ایجاد شده در این بیماری که ضمن حرکت ایجاد شده و حتی در مراحل پیشرفته منجر به از دست دادن هوشیاری نیز می‌شود، در اصل به دلیل برانگیختگی شدید عصب واگ است.


مقاله مرتبط : علت حالت تهوع و راه‌های درمان آن

چگونه می‌توان از بیماری حرکت پیشگیری کرد ؟

بسیاری از افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، از داروهای ضد تهوع استفاده می‌کنند. البته این راهکار موقت است و زمانی که اثر داروها از بین برود همان حالت‌ها به وجود خواهد آمد. به این ترتیب، چنان چه به مسافرت طولانی مدت بروید، مجبور می‌شوید بیش از یک دارو مصرف کنید. در حالی که با مد نظر قرار دادن نکات زیر می‌توانید از بروز از این بیماری پیشگیری کرده و یا علائم آن را به حداقل برسانید:

  • نخست به آن چه شب قبل مسافرت می‌خورید دقت کنید. خوراکی‌های سبک و بدون چربی را انتخاب کرده و حتما خوب بخوابید.
  • قبل از آغاز سفر حتما چیزی بخورید. مسافرت کردن با معده خالی نه تنها در افراد مبتلا به بیماری حرکت، بلکه در افراد سالم نیز منجر به بروز حالت تهوع می‌شود.
  • قسمتی از وسیله ای که با آن مسافرت می‌کنید را برای خود انتخاب کنید که تقریبا ثابت باشد. اگر با ماشین سفر می‌کنید در صندلی جلو، در کشتی قسمت میانی و در قطار نیز روی صندلی در جهت حرکت بنشینید.
  • همراه خود آب آشامیدنی که اندکی با شکر مخلوط شده است داشته باشید. در طول مسافرت از این آب کم، اما به طور پیوسته بنوشید.
  • از مصرف سیگار، قهوه و خوراکی‌های شور بپرهیزید. این مواد سیستم گردش خون تان را مختل می‌کند.
  • در صورت امکان وسیله نقلیه را به طور مداوم تهویه کنید. چنان چه با ماشین سفر می‌کنید، هر از گاهی پنجره خودرو را باز کرده و هوای تمیز را به داخل وارد کنید. در کشتی نیز به عرشه رفته و از هوای تمیز وخنک لذت ببرید.
  • سعی کنید سرتان را زیاد و با شتاب حرکت ندهید. در صورت امکان به مکانی دور و ثابت خیره شوید.
  • زمانی که حس می‌کنید علائم بیماری در حال بروز است، نقاط خاصی از بدن را ماساژ دهید. زیر سینه و بالای معده را به طور عمودی و آرام ماساژ داده و دست تان را کمی‌نگه دارید. همچنین ماساژ سه انگشت پایین تر از زانویتان نیز در بهبود وضعیت شما موثر خواهد بود.
  • اگر دچار بیماری حرکت هستید، در حین سفر کتاب نخوانید و از کارهایی که چشم تان را درگیر می‌کند بپرهیزید.

مقاله مرتبط : سر درد و روش‌های طبیعی درمان آن

برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.