تهمینه (مادرانه ها)روان شناسیسلامتمهربانو (روابط)

برخی اوقات لازم است فرزندان، والدین خود را نصیحت کنند !

همه ما تاکنون نصایح زیادی را از بزرگان و والدین خود شنیده ایم. اما آیا به نظر شما یادگیری فقط مختص افراد کم سن و سال است؟با پیشرفت تکنولوژی و وجود راه‌های مختلفی جهت یادگیری، همه ما در هر سن و سالی باید آماده فراگیری موضوعات جدیدی باشیم.

امروزه گاهی پدر و مادرها هم از فرزندان خود درس‌هایی را یاد می‌گیرند. البته نه به این معنا که تجربه فرزندان از آن‌ها بیش تر باشد. منظور ما از یادگیری، تغییر برخی باورهای غلط است که به اشتباه در ذهن پدر و مادرهای ما نهادینه شده است.

در این مطلب می‌خواهیم به باورهایی اشاره کنیم که پدر و مادرهای ما از زمان‌های گذشته با خود داشته اند. اما اگر این باورها تغییر کند، قطعا کیفیت زندگی آن‌ها هم تغییرات بسیاری خواهد داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا از این باورها بیش تر بدانید.

با گذشت زمان تغییر امری ضروری است

هر چه زمان بیش تری می‌گذرد، تغییرات بیش تری دنیای پیرامون ما را فرا می‌گیرد. به نظر شما اگر انسان‌ها با این تغییرات هم سو نباشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

می‌توان گفت تغییر با گذشت زمان ضروری است و یکی از فاکتورهای پیشرفت ملت‌ها به حساب می‌آید. البته تغییر به معنای فراموش کردن ارزش‌ها و باورهای اصلی انسان‌ها نیست، بلکه هر گونه تغییری در راستای هم سویی با این ارزش‌ها صورت می‌گیرد و تا جایی ادامه می‌یابد که با ارزش‌ها تضادی نداشته باشد.

چه اشکالی دارد پدر و مادرهای ما حتی در سن ۶۰ سالگی هم تصمیم به تغییر بگیرند؟ ما می‌توانیم آن‌ها را در این راه کمک کنیم.

درس‌های  زندگی برای پدر و مادرها
  1. کار زندگی نیست

بسیاری از پدر و مادرهای ما تصور می‌کنند سخت کار کردن خوب است و همه آن‌ها سخت کار کردن را عامل موفقیت و خوشبختی می‌دانند. البته که سخت کار کردن یکی از دلایل مهم موفقیت به حساب می‌آید، اما تا زمانی که جایگزین کل زندگی فرد نشود. همه ما این جمله را بارها و بارها شنیده ایم که، « کار برای زندگی است، نه زندگی برای کار»

در واقع مفهوم جمله «سخت کار کردن» را به اشتباه به ما فهمانده اند. «سخت کار کردن» به معنای کار با دقت و تمرکز بیش تر است نه فدا کرد زندگی در راه کار.

  1. ابراز عشق

در گذشته اگر چه عشق و علاقه بسیاری بین پدرها، مادرها و فرزندان وجود داشت، اما ابراز علاقه بسیار کم تر از حالا بود. امروزه اکثر بچه‌ها با پدر و مادرهایشان راحت تر هستند و عشق خود را آسان تر ابراز می‌کنند. این حالت در پدر و مادرهای امروزی هم بیش تر وجود دارد. در حالی که درگذشته بسیار کم رنگ بوده است. ابراز عشق بسیار مهم است و عشق تنها در صورتی که از ته دل و واقعی باشد، می‌تواند ابراز شود.

  1. وقت گذاشتن برای ارتباط کلامی

در روز چند ساعت را به صحبت کردن با پدرو مادر و یا فرزندان خود اختصاص می‌دهید؟

در گذشته فقط کار، کار و کار وجود داشته و ارتباط فرزندان با پدرها و مادرها بسیار کم رنگ بوده. اما آیا واقعا این روش صحیحی است؟ امروز مشاوران به شدت توصیه می‌کنند که صحبت کردن و گرفتن ارتباط کلامی‌بین فرزندان و پدر و مادرها بسیار ضروری است. هر چیزی می‌تواند به عنوان موضوع بحث انتخاب گردد و هیچ فرقی هم ندارد که چه چیزی باشد.


حتما بخوانید : ۶ توصیه برای ساختن یک زندگی شاد و با نشاط

  1. میراثی از خود به جای بگذارید

مفهوم این جمله هم تقریبا به این معنا است که زندگی فقط کار نیست.

هرکسی می‌تواند با ارائه یک محصول جدید، ایده جدید، ‌طرح نو یا حتی یک وبلاگ با مطالب خواندنی، میراثی را به اطرافیانش هدیه دهد.

پدر و مادرهای قدیمی‌از این موضوع غافل بودند و فقط به کار فکر می‌کردند.

  1. متفاوت بودن خوب است

بهتر است هیچ گاه نگران قضاوت‌های دیگران نباشیم و روش‌های جدید را امتحان کنیم.

با این کار می‌توانیم تجربه‌های جدیدی به دست آوریم که دیگران از داشتن آن‌ها محروم هستند.

  1. از بازنشتگی درکی صحیح داشته باشیم

بسیاری از پدر و مادرهای ما تصور می‌کنند، بازنشستگی به معنای پایان زندگی شاد و آغاز دوران غم و اندوه است.

در حالی که اصلا این طور نیست. هر دوره ای در زندگی می‌تواند جذابیت خودش را داشته باشد. دوران بازنشستگی هم مانند دوره‌های دیگر می‌تواند سرشار از شادی و هیجان باشد. به طور مثال در دوران بازنشستگی می‌توان مدت زمان بیش تری را با خانواده، دوستان و آشنایان گذراند و همچنین می‌توان برای جشن‌ها و مهمانی‌های بیش تر برنامه ریزی کرد.

  1. دنیا فقط برای مردان نیست!

این روزها دنیای زنان فقط به پخت و پز و خانه داری ختم نمی‌شود. زنان امروزه آینده سازانی هستند که می‌توانند سرنوشت اطرافیان خود را تغییر دهند.

  1. در زمان حال زندگی کنید

گاهی اوقات پدر و مادرهای ما خودشان را برای فرزندان قربانی می‌کنند. زیرا به آینده بد بین هستند. ممکن است آن‌ها زندگی امروز خود را فدای فردای فرزندان خود کنند، که این کار اشتباهی است.

زندگی کردن در حال بهترین خصلتی است که هر کسی می‌تواند داشته باشد.

چشم اندازی جدید

امیدواریم پس از مطالعه این متن دیدگاه شما نسبت به زندگی تغییر کرده باشد. فراموش نکنید که هر نسلی با توجه به شرایط پیرامونش بهترین راه برای زندگی کردن را انتخاب خواهد کرد. قطعا نسل‌های بعد از ما هم راه‌های بهتری را برای زندگی کردن انتخاب می‌کنند که ما از آن بی خبریم.

هدف ما از انتشار این مطلب، در میان گذاشتن این عقاید با شما بود تا روزهای بهتری را تجربه کنید.

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.