روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

این ۷ جمله مخرب را به افراد افسرده نگویید!

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در کل دنیا دچار افسردگی  هستند و تعجبی ندارد که در اطراف هر یک از ما دست کم یک فرد مبتلا به افسردگی وجود داشته باشد. به همین دلیل همه ما باید طرز صحیح رفتار کردن با افراد افسرده را بدانیم. در ادامه این مطلب ما قصد داریم  به ۷ جمله مهم اشاره کنیم که به افراد افسرده هرگز نباید گفته شود.

  1. مقایسه افسردگی با بیماری‌های دیگر

گاهی اوقات می‌بینیم برخی خانواده‌ها برای تسکین این افراد، افسردگی را با دیگر بیماری‌ها مقایسه کرده و سعی می‌کنند آن را کم اهمیت جلوه دهند. این اصلا کار درستی نیست و بهتر است به جای آن از این جمله استفاده شود:

« افسردگی بیماری است که تو می‌توانی آن را کنترل کنی؛ اما بیماری‌های دیگر را نمی‌توان  به راحتی مانند افسردگی کنترل کرد»

  1. احساس همدردی

اگرچه احساس همدردی می‌تواند برای تکسین  افراد افسرده مهم باشد؛ اما قطعا شما نمی‌توانید به صورت کامل حس و حال افراد افسرده را درک کنید؛ زیرا تا به حال به این بیماری دچار نشده اید. البته حتی اگر خودتان نیز قبلا این بیماری را تجربه کرده باشید، باز هم نمی‌توانید فرد مقابل تان را درک کنید؛ زیرا این بیماری در هر فرد به صورت منحصر به فردی می‌تواند وجود داشته باشد.

اگر شما نمی‌توانید وضعیت آن‌ها را درک کنید، صادق باشید و به راحتی به آن‌ها بگویید که «عذر میخواهم. کاش میدونستم که چطور کمکت کنم؟ آیا کاری هست که من بتوانم برای تو انجام دهم؟»  دکتر دیبوراه سرانی، برنده جایزه نویسندگی و روانشناس می‌گوید « زمانی که فردی به دیگری پیشنهاد کمک دهد، فرد دومی‌بیش تر برای کمک گرفتن تمایل خواهد داشت و بهترین کاری که میتوان برای این افراد انجام داد، گوش دادن به حرف‌های آن‌ها می‌باشد. »

  1. توصیه برای شاد بودن

اگرچه شادی می‌تواند در بهبودی حال افراد افسرده بسیار موثر باشد؛ اما برای افراد افسرده گاهی نیز نار احت بودن می‌تواند خوب باشد. پس لزومی‌ندارد مدام به این افراد یادآوری کنید که هر روز شاد باشند. فراموش نکنید با گفتن جمله شاد باش به افراد افسرده، این حس را به آن‌ها القا می‌کنید که به اندازه کافی برای بهبود حال خودشان تلاش نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها به صورت کلی انگیزه خود را برای داشتن احساسات بهتر از دست می‌دهند.


همچنین بخوانید :    ۵۱ راه برای اینکه بتوانید از استرس پیشگیری کنید!

  1. افرادی هستند که وضع شان از تو هم بدتر است

همیشه افرادی هستند که وضعیت آن‌ها می‌تواند از ما بدتر باشد؛ اما این بدین معنا نیست که افسردگی عارضه ای عادی است. در واقع شما با بیان این عبارت فقط این ناراحتی آن‌ها را نادیده می‌گیرید. به یاد داشته باشید که افسردگی یک عارضه می‌باشد نه یک نقص فردی.

  1. این وضعیت نتیجه خواستن خود توست

افسردگی بیماری است که می‌تواند ارثی نیز باشد، یعنی این موضوع گاهی از کنترل افراد خارج است.

کیلینیک استنفورد بیان می‌کند اگر کسی از اطرافیان شما مانند خواهر و یا والدین دچار افسردگی شده باشند، احتمال این که شما هم دچار افسردگی شوید، دو الی سه برابر افراد عادی است . البته این خبر خوب را هم برای والدینی که احساس نگرانی می‌کنند، داریم که محیط نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی فرزندان داشته باشد. در واقع اگر فردی والدین افسرده  داشته باشد با فراهم آوردن محیطی آرام و به دور از استرس و سرشار از عشق و محبت، احتمال بروز افسردگی به صفر می‌رسد.

  1. سعی کن کمی‌بیرون بروی

پیدا کردن انگیزه برای کسی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند بسیار سخت است ؛ زیرا آن‌ها دوست دارند همیشه تنها باشند. به جای این که به آن‌ها این حرف را بزنید، سعی کنید ارتباط خود را با آن‌ها حفظ کنید. برای مثال می‌توانید پیام‌های محبت آمیز برای آن‌ها ارسال کرده و یا به آن‌ها توجه کنید.

 

  1. تو فقط این کار‌ها رو برای جلب توجه انجام میدی

یکی از رایج ترین رفتارهای افراد افسرده، گریه کردن می‌باشد. به همین دلیل برخی از افراد تصور می‌کنند، آن‌ها گریه را ابزاری برای جلب توجه می‌دانند، در حالی که این طور نیست و گریه می‌تواند این افراد را بسیار آرام کند.

در نهایت به شما توصیه می‌کنیم قبل از گفتن هر حرفی به افراد افسرده، ابتدا این سوال را از خودتان بپرسید که این حرف می‌تواند حال او را بهتر کند با بدتر؟

این افراد بسیار حساس و آسیب پذیر هستند،‌پس در نحوه رفتار با آن‌ها دقت کنید.


همچنین بخوانید :    در مورد” قانون ۳ سال ” در روابط نسل جدید چه می‌دانید ؟!

منبع
familyshare
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.