خبر فوریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)

شما نیز مانند افراد مشهور در بین روز چرت بزنید !

اگرچه بسیاری از افراد چرت زدن در بین روز را بی فایده می‌دانند و تصور می‌کنند نوعی تنبلی است؛ اما بر خلاف تصور آن‌ها چرت زدن نه تنها مخصوص افراد تنبل نیست؛ بلکه خواص فوق العاده ای نیز دارد. جالب است بدانید بسیاری از افراد مشهور مانند انیشتین، توماس ادیسون، جان اف کندی و&#۸۲۳۰;. از این روش برای بازیابی انرژی خود در اواسط روز استفاده می‌کردند!

مطالعات علمی‌این روزها نشان می‌دهد خواب کوتاه در اواسط روز می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود بخشیده؛ به بازیابی حافظه آن‌ها کمک کرده و تمرکزشان را افزایش دهد. مطالعه ای دیگر در یک مجله علمی‌نشان داده است که داشتن خواب کوتاه در اواسط روز، حتی می‌تواند حالت خواب آلودگی را در افراد به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

بر اساس نظرسنجی سال ۲۰۱۱ توسط بنیاد ملی خواب (NSF)، چرت زدن در اواسط روز بیشتر در میان جوانان رایج است. طبق این نظر سنجی ،۵۳ درصد از افرادی که از سال ۱۹۹۵ به بعد متولد شده بودند، حداقل یک بار در روز چرت می‌زدند. افراد مسن تر نیز حداقل یک بار در هفته این خواب را تجربه می‌کردند. پس از این تحقیقات، در برخی از شرکت‌ها محیطی مخصوص چرت‌های روزانه برای کارمندان در نظر گرفته شد.

با این که داشتن خوابی کوتاه در اواسط روز فواید بسیاری دارد؛ اما برخی از افراد پس از چرت زدن کسل تر و خواب آلوده تر اند. دلیل این موضوع این است که چرت زدن نیز اصولی دارد که باید آن را رعایت کرد. در ادامه این اصول را برای شما توضیح خواهیم داد:

چرت زدن در اواسط روز برای چه افرادی مفید است؟

دیوید والپی، جراح اعصاب و بنیان گذار Eos Sleep، می‌گوید: « خواب کوتاه روزانه برای افرادی مناسب است که در طول شب به هر دلیلی خواب خوبی نداشته اند ». به گفته او فواید چرت زدن در طول روز تنها مربوط به سن خاصی نیست. هر فردی، با هر سن و شغلی، می‌تواند در طول روز از این روش برای بازیابی انرژی خود استفاده کند.

چه مقدار چرت زدن در طول روز مفید است؟

بهترین زمان پیشنهادی به افراد برای داشتن خوابی کوتاه در طول روز ۲۰ دقیقه می‌باشد. بیش از ۲۰ دقیقه خوابیدن در طول روز می‌تواند احساس خستگی پس از بیدار شدن ایجاد کند. در واقع، پس از ۲۰ دقیقه، خواب وارد مرحله عمیق می‌شود و اگر کمتر از چند ساعت بخوابیم، با احساس گیجی و خستگی بسیار زیاد از خواب بیدار خواهیم شد. بهتر است در این مواقع زنگ ساعت خود را بر روی ۲۰ دقیقه تنظیم کنید تا بیشتر از این مقدار نخوابید.


حتما بخوانید :  چرا باید در طول روز چرت بزنیم ؟

بهترین زمان در طول روز برای چرت زدن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای داشتن خوابی ۲۰ دقیقه ای در طول روز، بین ساعات ۱ تا ۳ بعد از ظهر است. بین ساعت ۱ تا ۳ بعد از ظهر زمانی است که سطح انرژی افراد به پایین ترین سطح ممکن رسیده و سطح هورمون ملاتونین در بدن افزایش می‌یابد. این هورمون وظیفه دارد سطح انرژی بدن را در حالت متعادل قرار دهد.

هر چه دیرتر چرت بزنید، خواب شب شما با مشکل مواجه خواهد شد.

بهترین مکان برای چرت زدن کجا است؟

بهترین مکان جایی است که شما احساس راحتی کرده و هیچ سرو صدایی در آن وجود نداشته باشد. به این دلیل که افراد مدت زمان کوتاهی برای خوابیدن دارند‌، بهتر است آرام ترین مکان ممکن را برای خوابیدن انتخاب کنند. لازم نیست حتما روی تخت باشید، حتی با گذاشتن سر خود روی یک میز و یا خوابیدن در حالت نشسته بر روی یک صندلی هم می‌توانید چرت بزنید.

چگونه کیفیت چرت زدن مان را افزایش دهیم؟

برای داشتن خوابی کوتاه در طول روز، ابتدا لازم است رایانه و گوشی هوشمند را از خود دور کنید. نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از رفتن به خواب کوتاه روزانه هم می‌تواند ایده خوبی باشد. برخی از افراد تصور می‌کنند که قهوه به دلیل داشتن کافئین از خوابیدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. اگرچه قهوه حاوی کافئین است، اما جذب شدن کافئین در بدن حدودا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. به همین دلیل نوشیدن قهوه پیش از چرت زدن می‌تواند به بیدار شدن شما نیز کمک کند.

منبع
everydayhealth
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.