تناسب اندامسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)ورزش

کدام یک از تمرینات هوازی کالری بیشتری میسوزاند؟

همه ما می‌دانیم برای داشتن وزن متناسب و اندامی‌ایده آل ورزش کردن ضروری است. ورزش‌های هوازی از جمله ورزش‌هایی هستند که می‌توانند شما را زودتر از دیگر ورزش‌ها به نتیجه برسانند و با انجام آن‌ها اندام و وزن متناسب تری داشته باشید.

متاسفانه این روزها همه افراد مشغله‌های فراوانی دارند. به همین دلیل، نمی‌توانند زمان کافی و مناسب را به انجام تمرینات ورزشی اختصاص دهند. اما بهتر است بدانید لازم نیست ساعت‌های بسیاری را بر روی تردمیل بگذرانید. تنها چیزی که لازم دارید این است که تمرینات خود را درست و متناسب با وضعیت تان انتخاب کنید. فعالیت‌هایی برای شما مناسب تر هستند که ماهیچه‌ها را بیشتر درگیر کرده و انرژی بیشتری بسوزانند. در ادامه به ۱۰ مورد از این ورزش‌ها اشاره خواهیم کرد:

  1. دو سرعتی

به صورت کلی می‌توان گفت دو، دوچرخه سواری و شنا انرژی بسیاری از شما می‌گیرد. بهتر است در میان تمرینات ورزشی خود دو سرعتی را هم بگنجانید تا ملاحظه کنید که چه مقدار در سوختن انرژی شما تاثیرگذار است. دو سرعت انرژی زیادی از شما می‌گیرد. طبق گفته یکی از استادان امریکایی در این حوزه، اگر شخصی با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت بدود می‌تواند ۴۶۵ کالری را در مدت زمان نیم ساعت بسوزاند. به شما توصیه می‌کنیم به صورت چرخشی حدود دو قیقه تند بدوید و یک دقیقه با آرام دویدن به خود استراحت دهید.

  1. تاباتا

تاباتا هم یکی از تمرینات ورزشی سنگین است که می‌تواند در مدت زمان کوتاهی از شما انرژی  بسیاری بگیرد. در این ورزش شما ۲۰ ثانیه به انجام تمرین می‌پردازید و ۱۰ ثانیه به خودتان استراحت داده و ۸ بار این روش را تکرار می‌کنید. هر تمرین ورزشی ای می‌تواند جزو تاباتا باشد. برخی از این تمرینات شامل طناب زنی، اسکوات، پریدن از طناب و کرانچ می‌باشد. شاید شما تصور کنید تکرار یک تمرین، آن هم ۸ بار کار سختی نیست. اما این طور نیست و پس از پایان دور هشتم شما متوجه خواهید شد که چه کار سنگینی انجام داده اید. طبق مطالعه ای که در شورای ورزش امریکا انجام شده است، هر دقیقه ورزش تاباتا می‌تواند ۱۵ کالری از شما بگیرد که در نیم ساعت ۴۵۰ کالری می‌شود.

  1. صخره نوردی

هنگام سنگ نوردی یا صخره نوردی تمام عضلات شما از نوک پا تا سر انگشتان تان درگیر می‌شود. حتی اگر شما روی یک صخره مصنوعی هم در حال صخره نوردی باشید، باز هم ماهیچه‌های شما به همین مقدار درگیر خواهد بود. هنگام صخره نوردی عضلات پشت و پاها بیشترین میزان انرژی را از شما خواهد گرفت. یک فرد بالغ ۷۰ کیلویی با صخره نوردی در مدت زمان ۳۰ دقیقه می‌تواند ۴۰۹ کالری بسوزاند.


همچنین بخوانید :  شکم عضلانی و ab crack زنـان

  1. شنا

ورزش شنا می‌تواند همزمان تمامی‌ماهیچه‌های بدن شما را درگیر کند. هنگام شنا، کل بدن شما منقبض و در حال فعالیت است. ماهیچه پاهای شما در حال حرکت و ماهیچه دستان تان هم در حال ضربه زدن است. بنابراین، شنا تمامی‌ماهیچه‌های بدن تان را به کار می‌گیرد. شنا یکی از بهترین ورزش‌ها برای کالری سوزی است. در شنا علاوه بر این که کالری بسیاری می‌سوزانید، می‌توانید به ماهیچه‌های بدن خود فرم هم بدهید. حتما دقت کرده اید که شناگرهای ماهر اندام بسیار زیبا و ورزیده ای دارند.

با انجام تمرین کرال سینه یک فرد ۷۰ کیلویی در مدت زمان نیم ساعت می‌تواند ۳۷۲ کیلو کالری بسوزاند. اما شنای پروانه در همان فرد ۴۰۹ کیلو کالری انرژی می‌سوزاند. البته مکانی که برای شنا کردن هم انتخاب می‌کنید بر سوزاندن انرژی شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. برای مثال اگر در آب‌های آزاد مانند دریاها و اقیانوس‌ها و در خلاف جهت آب شنا کنید، انرژی بسیار زیادی از شما گرفته می‌شود.

  1. تپه نوردی

پیاده روی و دوچرخه سواری در زمین‌های ناهموار، نسبت محیط‌های هموار، از شما انرژی بیشتری می‌گیرد. پیاده روی روی یک تپه شیب دار ماهیچه‌های شما را بیشتر درگیر کرده و در نتیجه کالری سوزی شما بیشتر خواهد شد. در واقع، به ازای هر درجه افزایش شیب مسیر، ۱۰ درصد انرژی بیشتری می‌سوزانید. این بدین معنا است که حرکت یک فرد ۷۰ کیلویی روی مسیر شیب دار با سرعت ۵ کیلومتر بر ساعت، حدودا ۳۷۳ کیلو کالری انرژی از او خواهد گرفت؛ اما همین فرد اگر بر روی مسیر مسطح حرکت کند، ۲۹۸ کیلو کالری می‌سوزاند. پس برای سوزاندن انرژی بیشتر به شما توصیه می‌کنیم مسیرهای شیب دار و ناهموار را برای پیاده روی و دوچرخه سواری انتخاب کنید.

  1. آهسته دویدن

دویدن به صورت کلی باعث سوزاندن انرژی زیادی می‌شود؛ اما همه ما می‌دانیم که دویدن کار آسانی نیست. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که بیماری‌های خاص قلبی و عروقی داشته و یا آسیب دیدگی خاصی در بدن شان دارند، نمی‌توانند این فعالیت را انجام دهند. این افراد می‌توانند به جای دویدن تند، پیاده روی تند و یا دویدن آرام را انتخاب کنند. دویدن با سرعت ثابت ۵/۹ کیلومتر بر ساعت، در مدت زمان ۳۰ دقیقه، از یک فرد ۷۰ کیلویی، ۳۷۲ کیلو کالری می‌گیرد. البته هر چه سرعت دویدن شما بیشتر باشد، طبیعتا انرژی بیشتری هم می‌سوزانید.

  1. طناب زنی

اگرچه ممکن است طناب زنی در ظاهر فعالیت ساده ای به نظر برسد؛ اما تمرین سنگینی بوده و می‌تواند انرژی بسیاری از شما بگیرد. افراد عادی بیشتر از چند دقیقه نمی‌توانند طناب بزنند. جالب است بدانید طناب زنی با حالت پرش دقیقا مانند یک فعالیت دو سرعت از شما انرژی می‌گیرد. یعنی یک فرد ۷۰ کیلویی در مدت زمان ۳۰ دقیقه با انجام فعالیت طناب زنی، ۳۷۲ کیلو کالری انرژی می‌سوزاند. برای کسب نتیجه بهتر از طناب زنی، بهتر است در فواصل دو دقیقه ای به خود استراحت دهید، تا انرژی از دست رفته تان بازگردد.

  1. قایق رانی

Jim White یکی از کارشناسان حوزه ورزش و سلامت می‌گوید: « قایق رانی می‌تواند یکی از ورزش‌های فوق العاده برای سوزاندن انرژی باشد. هنگام قایق رانی شما همزمان از عضله‌های پا، دست و پشت خود استفاده می‌کنید. دست کم ۹ عضله شما در هنگام قایق رانی درگیر می‌شود ». عضلاتی مانند: همسترینگ، سه سر، دو سر بازو، شانه‌ها، پشت و&#۸۲۳۰; . البته قایق رانی و میزان انرژی ای که از شما می‌گیرد، بستگی به شرایط دارد. برای مثال، قایق رانی در آب‌های مصنوعی بسیار آسان تر از قایق رانی در یک دریاچه خروشان است؛ مخصوصا اگر باد هم به این شرایط اضافه شود. یک فرد ۷۰ کیلویی در مدت زمان ۳۰ دقیقه می‌تواند ۳۱۶ کیلو کالری انرژی با قایق سواری بسوزاند.

  1. اسکی روی یخ

اگر به دنبال یک ورزش زمستانی هستید تا انرژی بسوزانید، به شما اسکی را پیشنهاد می‌کنیم. اسکی روی یخ نیز مانند دویدن انرژی زیادی از شما می‌گیرد؛ با این تفاوت که دستان شما باید به زمین فشار وارد کند و پاها می‌بایست تعادل شما را روی یخ حفظ کند. اسکی روی یخ از یک شخص ۷۰ کیلویی در مدت زمان ۳۰ دقیقه، ۲۹۸ کیلو کالری انرژی می‌گیرد.

  •  Burpees

Burpees نام تمرینی بسیار سخت و شدید است که تاثیر فوق العاده در چربی سوزی دارد. این تمرین به دلیل سخت بودن، برای زندانی‌ها استفاده می‌شود. برخی از تمرینات Burpees شامل موارد زیر است:

پریدن در هوا و رساندن پاها از پشت به دست

 در حالتی که شنا می‌روید به هوا بپرید و دوباره به حالت قبل بازگردید.

و &#۸۲۳۰;

 توجه داشته باشید حتی انجام دادن یکی از این حرکات انرژی بسیاری از شما خواهد گرفت. این فعالیت علاوه بر سوزاندن انرژی بسیار زیاد می‌تواند، استقامت بدن تان را تا میزان بسیار زیادی افزایش دهد.

 این تمرین‌ها از یک فرد ۷۰ کیلویی در مدت زمان ۳۰ دقیقه، ۲۹۸ کیلو کالری می‌گیرد. بهتر است برای انجام دان این ورزش آن را در فواصل کوتاه انجام دهید.

بهترین گزینه برای شما

اگر مدت زمان کمی‌در اختیار دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص در این زمینه گفت و گو کنید. علاوه بر این، می‌توانید حتی از ابزاری مانند دستگاه‌های کنترل ضربان قلب، دستگاه‌های محاسبه کننده میزان کالری سوزانده شده و بسیاری از وسایل دیگر هم استفاده کنید.

 اگر به دلیل مشکلات قلبی و یا هر گونه مشکل دیگر، نمی‌توانید تند بدوید. بهتر است بر روی مسیرهای شیب دار راه رفته و به این ترتیب میزان کالری سوزانده شده خود را افزایش دهید.


همچنین بخوانید :  از ورزش بوکس و فواید آن چه می‌دانید؟

منبع
livestrong
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.