روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

۸ دلیل برای این که چرا افراد موفق هر روز از لباس های یکسانی استفاده می کنند ؟

جنبش کمد کپسولی

جنبش کمد کپسولی هر روز به حرکت خود ادامه می‌دهد.تغییر سریع مد این روزها معضلی جدی است و همراهی با تغییرات مد، وسواسی فرهنگی و ساخته عده ای خاص است که تنها خودشان از این موضوع سود می‌برند.

با این که جنبش کمد کپسولی با تغییرات دنیای مد و فشن امروز، هم راستا نیست؛ اما به خاطر اطلاع رسانی شخصیت‌های برجسته اجتماعی، این روزها جایگاهی ویژه پیدا کرده است و بسیاری از افراد، این اصل مینیمالیستی را در حوزه مد و فشن مورد استفاده قرار می‌دهند.

افرادی که به این جنبش اعتقادی ندارند، همواره در تعجب هستند که چرا برخی افراد هر روز از لباس‌های یکسانی استفاده می‌کنند؛ با این که محدودیت مالی نیز در این مورد ندارند.

ما در این مطلب دلایلی را با بررسی نظرات شخصیت‌های برجسته و مطالعه منابع مختلف، اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم، که نشان می‌دهد چرا استفاده از جنبش کمد کپسولی می‌تواند مفید باشد.

اگر برای شما نیز این موضوع سوال برانگیز است که چرا برخی افراد هر روز از لباس‌های یکسانی استفاده می‌کنند، می‌توانید ۸ دلیل زیر را بخوانید و خودتان نیز از این متد استفاده کنید.

  1. تصمیم‌های کم تر

خستگی تصمیم گیری به کاهش کیفیت تصمیم‌های یک فرد پس از شرکت در یک جلسه طولانی تصمیم گیری گفته می‌شود. افرادی که هر روز باید تصمیم‌های مهمی‌را بگیرند، حتی  با حذف یک تصمیم ساده مانند انتخاب لباس در صبح‌ها، می‌توانند فضای ذهنی بیش تر را داشته باشند و در نتیجه بهره وری آن‌ها افزایش یابد.

در مورد این موضوع رییس جمهور سابق آمریکا، ‌باراک اوباما می‌گوید:

«همه شما دیده اید که من همیشه کت و شلوارهای آبی یا طوسی  می‌پوشم؛‌ زیرا من باید در مورد مسائل بسیاری تصمیم گیری کنم و به همین دلیل نمی‌خواهم در مورد لباسی که می‌پوشم و یا غذایی که می‌خورم، تصمیم بگیرم.»

Mark Zuckerberg نیز با اوباما هم عقیده است و می‌گوید« هر چه تصمیم‌های کم تری صبح‌ها بگیرید، می‌توانید تصمیم‌های بهتری را در مورد مسائل  مهم تر در طول روز اخذ نمایید.»

  1. اتلاف وقت کم تر

اگرچه پس از اجرایی کردن کمد کپسولی، متوجه خواهید شد که مقدار بسیار زیادی از دارایی‌های تان از بین رفته است؛ اما مهم احساس آزادی و فرصت‌های  جدیدی است که پس از آن به دست می‌آورید.  در ارتباط با این موضوع می‌توانیم پروژه ۳۳۳ را مثال بزنیم که افراد شرکت کننده در این پروژه باید تنها ۳۳ دست لباس را در ۳ ماه استفاده می‌کردند. این پروژه ساده، تغییرات بسیاری را به وجود آورده  و فواید بسیاری داشت. یکی از بزرگ ترین فواید آن اختصاص زمان کم تر برای لباس پوشیدن بود،‌ به صورتی که شما می‌توانستید با اختصاص زمان کم تر، سریع تر و آسان تر صبح‌ها لباس‌های تان را بپوشید.

  1. استرس کم تر

Matilda Kahl کارگردانی هنری در آمریکا است که او هم به دو دلیل، جلوگیری از اتلاف وقت و خستگی کم تر در تصمیم گیری‌ها، هر روز از لباس‌های یکسانی استفاده می‌کند؛ اما او دلیل دیگری را نیز برای پوشیدن لباس‌های یکسان در طول روز ارائه می‌دهد که ، استرس کم تر است.

این کارگردان هنری می‌گوید: همیشه با این سوالات درگیر بودم، آیا این پیراهن خیلی کوتاه است، آیا این یونوفرم خیلی رسمی‌است؟ و&#۸۲۳۰; همیشه پس از رسیدن به سکوی ایستگاه مترو، از لباسی که انتخاب کرده بودم، پشیمان می‌شدم؛ اما حالا با پوشیدن یک تی شرت ابریشمی‌سفید و یک شلوار مشکی، استرس بسیار کم تری در طول روز از بابت لباس‌هایم دارم.

  1. مصرف انرژی کم تر

Christopher Nolan سازنده چندین فیلم سینمایی مهم و موفق در قرن ۲۱ ام است. او مدت‌ها پیش در یکی از مصاحبه‌های خود در مجله نیویورک تایمز گفته بود، صرف انرژی برای انتخاب لباس در طول روز به معنای دور ریختن مقدار زیادی انرژی است. در حال حاضر  این شخص هر روز از کتی تیره و تنگ روی پیراهنی آبی به همراه شلواری مشکی و کفش‌هایی مناسب استفاده می‌کند.

البته کریستوفر به تفاوتی مهم در مورد صرف انرژی بیش تر  معتقد است و می‌گوید« با داشتن لباس‌های بیش تر در کمدتان نه تنها باید انرژی بیش تری را صرف تصمیم گیری در مورد انتخاب آن‌ها نمایید،‌ بلکه حتی انرژی بیش تری را نیز باید صرف نگهداری، سازمان دهی و تغییر دادن آن‌ها کنید. با استفاده از متد کمد کپسولی انرژی شما، کم تر برای شست و شو و سازمان دهی لباس‌ها هدر داده خواهد شد.


حتما بخوانید : با این ۱۰ ویژگی،‌ شما نیز می‌توانید زنی موفق باشید

  1. در کنار هم قرار دادن

Denaye Barahona مادری جوان در دالاس است که تصمیم می‌گیرد کمد نامرتب و پر از لباس خود را با کمد کپسولی که تنها در آن لباس‌های مورد علاقه اش قرار گرفته بود، تعویض کند.  او تفاوت‌های کمد قبلی و کمد در حال حاضرش را این گونه توصیف می‌کند« کمدم قبل از این تصمیم، شبیه به منوی یک کارخانه چیز کیک سازی بود. به طوری که هیچ کدام از لباس‌های یم را نمی‌توانستم به خوبی با هم ست کنم، یا اصلا توانایی انتخاب لباس مناسب را از میان آن‌ها نداشتم و یا خودم تصور می‌کردم که آن لباس‌ها مناسب من نیستند؛ اما حالا کمد کپسولی من به خوبی سازمان یافته است و با این که انتخاب‌های کم تری از میان لباس‌هایم دارد؛ اما مطمئن هستم که آن‌ها شگفت انگیز هستند. علاوه بر این نه تنها با  لباس‌های این کمد بهتر به نظر می‌رسم، بلکه احساس بهتری نیز دارم.

Denaye Barahona  دلیل همه گیر شدن جنبش کمد کپسولی را در راحتی ست شدن لباس‌ها با یک دیگر و قابل تعویض بودن آن‌ها با هم می‌داند.

  1. آیکونیک

Alice Gregory نویسنده ای است که در نیویورک زندگی می‌کند و در مجله J. Crew از واژه ای جدیدبه نام«آیکونیک»  استفاده کرده است. از زبان این نویسنده آیکونیک به معنای « روشی ارزان و سریع برای این که احساسی شبیه به افراد مشهور داشته باشید.

آلیس هم چنین می‌گوید که « استفاده از لباس‌های یکسان  در هر روز، راهی است که با استفاده از آن بتوانید مانند پیش کسوتان ظاهر شوید.» به همین دلیل هم هست که در کتاب‌های تصویری، لباس‌های شخصیت‌های کتاب‌ها از ابتدا تا انتها یکسان است. این موضوع در کتاب‌های کودکان رعایت می‌شود تا در بزرگسالی نیز تبدیل به عقیده آن‌ها شود.

در آخر هم لازم است بدانید استفاده از لباس‌های یکسان در هر روز به معنای بد تیپی نیست؛ بلکه متدی است که این روزها به تازگی مرسوم شده است.

  1. هزینه کم تر

کمد همه ما انباشته از انواع لباس‌ها و کفش‌هایی است که به بیش تر آن‌ها نیازی نداریم. به صورت سالیانه هر خانواده امریکایی ۱۷۰۰ دلار را صرف خرید پوشاک می‌کند؛ اگرچه این عدد خیلی زیاد هم نیست؛ اما در واقع به بیش تر این لباس‌ها نیاز واقعی ندارند. افزایش خرید لباس‌های غیر ضروی نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم گیری داشته است . به طوری که در سال ۱۹۳۰ هر زن آمریکایی  به صورت متوسط ۹ لباس داشت؛ اما امروز این عدد ، به ۳۰ افزاش پیدا کرده است.

اگر شما نیز کمدتان را به سبک کپسولی‌ها مرتب کنید، می‌بینید که هزینه کم تری را صرف خرید لباس‌های تان خواهید کرد و دیگر انرژی شما به خاطر خرید لباس‌های بی استفاده هدر نخواهد رفت؛ بلکه تنها برای مواردی صرف می‌شود که حتما بعدها مورد استفاده شما قرار می‌گیرد.

  1. آرامش بیش تر

Drew Barrymore( تهیه‌کننده و هنرپیشه آمریکایی مطرح سینمای‌هالیوود) مقاله ای جدید را در مجله Refinery ۲۹ نوشته است که  وارد شدن وی به مرحله جدید در زندگی شخصی  اش را نشان می‌دهد و این موضوع مرتبط با لباس‌های او می‌باشد.

« برای شروع لازم است بگویم که امروز ۴۰ ساله هستم و لباس‌های  دوران ۲۰ سالگی ام مرا راضی نمی‌کند، از طرفی صاحب دو فرزند نیز شده ام و به همین دلیل لباس‌های دوران ۳۰ سالگی ، مناسب اندام من نیست. این روزها نمی‌توانم لباس مناسبم را انتخاب کنم و این موضوع مانند گیج شدن بر سر یک تقاطع است که دردناک نیز می‌تواند باشد.»

او برای مبارزه با این وضعیت، چند ماهی را تصمیم گرفت به صورت ذهنی خرید کند تا لباس‌های کم تری در کمدش داشته باشد و چند ماه بعد این تصمیم، انتخاب لباس برای او آسان تر شده و احساس آرامش بیش تری در رابطه با نحوه مد و لباس پوشیدن خود می‌کرد.

تعجبی ندارد که امروز جنبش کمد کپسولی در حال رشد باشد؛ زیرا تمامی‌جوامع در دارایی‌های خود غرق شده اند و به دنبال راه حل‌هایی برای احساس آزادی بیش تر هستند.

افرادی که از اصول مینیمالیستی در انتخاب لباس‌های خود استفاده می‌کنند، استرس کم تری دارند؛ کم تر در انتخاب لباس‌های خود گیج می‌شوند؛ بهره وری و آرامش بیش تری دارند و هم چنین هزینه کم تری را صرف پوشاک خود خواهند کرد.

منبع
becomingminimalist
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.