تغذیهزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

آیا می دانستید جویدن آدامس می تواند مضر باشد ؟ بخوانید

همه گروه‌های سنی به جویدن آدامس علاقه دارند. آدامس در طعم‌های مختلفی از موزی گرفته تا نعنایی، میوه ای و&#۸۲۳۰; وجود دارد. شما معمولا قبل از مصاحبه، زمانی که دهان تان خشک شده است و یا برای رفع بوی دهان آدامس می‌جوید. درست است؟ شاید هم نه! با این که آدامس فوایدی دارد، اما عوارضی هم وجود دارد که نمی‌توانید از کنار آن‌ها به راحتی عبور کنید. ما در ادامه این مطلب ۵ مورد از این عوارض را برای شما بیان می‌کنیم:

  1. خطر آدامس‌هایی که فاقد شکر هستند

احتمالا دندان‌های شما نسبت به این نوع آدامس‌ها حساس نیستند، اما باید بدانید که این آدامس‌ها توسط ماده ای به نام آسپارتام شیرین می‌شوند. این ماده می‌تواند باعث لنفوم، ایجاد تومور و یا سرطان شود. با این که وجود مقدار کمی‌از این ماده در آدامس بی خطر است، اما آسپارتام در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌هایی که شما امروزه میل می‌کنید نیز وجود دارد.

  1. آدامس می‌تواند موجب سردرد شود

اگر شما از عارضه‌های فک و آرواره ای رنج می‌برید، جویدن آدامس می‌تواند فشار زیادی بر روی آرواره‌های شما ایجاد کند. ممکن است زمانی که آدامس می‌جوید فک شما صدای کلیک بدهد و یا سردردهای شدید بگیرید. انجمن دندان پزشکان آمریکا اعلام کرده است،« کسانی که از عارضه‌های آرواره ای رنج می‌برند، به هیچ وجه نباید آدامس بجوند.» همچنین استفاده بیش از حد از این ماده می‌تواند افراد عادی را نیز دچار این نوع عارضه‌ها کند.

  1. آدامس باعث می‌شود که شما هوس کنید غذاهای ناسالم بخورید

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد جویدن آدامس اشتها را کاهش داده و میل به خوردن دسر را در شما از بین می‌برد. همچنین تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که آدامس‌های نعنایی باعث می‌شوند شما غذاهایی سالم مانند سیب را نخورید و بیش تر به سمت غذاهایی نمکی مانند چیپس بروید. محققان بر این باور هستند که اگر بعد از جویدن آدامس‌های نعنایی، میوه بخورید احساس می‌کنید که میوه تلخ است و از طعم آن خوش تان نخواهد آمد. همین امر نشان می‌دهد که به جای مصرف غذاهای سالم به سراغ غذاهای ناسالم خواهید رفت.


مقاله مرتبط : هشدار : عادت مصرف قند را ترک کنید !

  1. آدامس می‌تواند موجب نفخ شود

جویدن آدامس هوای بیش تری را وارد بدن شما می‌کند و این باعث نفخ خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهند که برای جلوگیری از نفخ باید از مصرف آدامس‌ها بپرهیزید. این هوای وارد شده مخصوصا برای افرادی که دچار سندروم روده هستند می‌تواند بسیار دردناک باشد. حتی برای افرادی که از این عارضه رنج نمی‌برند نیز جویدن آدامس باعث عارضه‌های مشابهی می‌شود. دکتر جاناتان کوشنر می‌گوید:« کسانی که از سندروم روده رنج می‌برند، اگر از جویدن آدامس پرهیز کنند ممکن است بیماریشان درمان شود.»

  1. مواد اولیه آدامس ناسالم است

این مواد نمی‌توانند باعث سرطان و یا بیماری‌های کشنده شوند، اما بعضی از آن‌ها مواد واقعا مضری هستند. همه ما می‌دانیم که آدامس‌ها ترکیبی از موم و صمغ کاج می‌باشند. یکی از متداول ترین موم‌هایی که برای تولید آدامس مورد استفاده قرار می‌گیرد، لانولین می‌باشد. لانولین از غده‌های پوستی حیوانات پشمالویی مانند گوسفند ساخته می‌شود. با این که خطرناک بودن این ماده ثابت نشده، اما باید فکر کرد و دید آیا ارزشش را دارد که آدامسی بجویم که از موادی چون لانولین تشکیل شده است؟

اصلا نیازی نیست که شما آدامس خوردن را برای همیشه کنار بگذارید، اما اگر آدامس به طور مداوم در دهان تان است وقت آن رسیده که این عادت را ترک کنید. از آدامس‌هایی استفاده کنید که فاقد آسپارتام بوده و یا گیاهی هستند؛ به طوری که در آن‌ها لانولین وجود نداشته باشد.

منبع
familyshare
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.