افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)خبر فوریروح انگیز (روان شناسی)

معرفی ۶ بازی فکری برای افزایش قدرت مغز

ممکن است گاهی حافظه همه ما دچار افت موقتی شود؛ اما اگر اغلب اوقات با این مشکل مواجه هستید و یا می‌خواهید همیشه مغزی قوی داشته باشید، بازی‌های فکری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.  با استفاده از بازی‌های فکری علاوه بر بهبود مهارت‌های شناختی و هم چنین حافظه، می‌توانید با آلزایمر نیز مبارزه نمایید.

Olivia Griffith متخصص بیماری‌های رفتاری :« اگر مغز به اندازه کافی تمرین و فعالیت نداشته باشد، ریسک کاهش توانایی‌های مغزی بیش تر خواهد بود.»

  Teresa Treloar متخصصان  سلامت رفتاری در مورد بازی‌های فکری می‌گوید: « اگر چند دقیقه در روز را به انجام بازی‌های فکری اختصاص دهیم، کمک بزرگی را به سلامت مغزمان خواهیم کرد؛  زیرا بازی یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت مسیرهای عصبی در مغز ما است و در نتیجه منجر به افزایش هوشیاری مغز خواهد شد.»

تتریس

تتریس نوعی بازی پازل کامپیوتری است که مهارت حل مسئله شما را  به کار می‌گیرد. در این بازی  بلوک‌های مکعبی با اشکال مختلف از بالای صفحه به سمت پایین می‌آیند و شما باید تصمیم بگیرید که این مکعب‌ها  را در بهترین جایگاه قرار دهید. به گفته    Griffith« با انجام این بازی می‌توانید انگیزه بیش تری برای اتمام فعالیت‌های ناتمام خود به دست آورید و هم چنین مهارت‌های سازمانی خود را ارتقاء دهید. انجام این بازی برای چند روز در هفته، عمکلرد لایه غشایی مغز را افزایش می‌دهد و در نتیجه مغزتان کارایی بیش تری خواهد داشت.»

برای انجام این بازی می‌توانید آن را به صورت رایگان از وب دانلود کرده و یا اپ آن را روی گوشی تلفن همراه خود نصب نماییدو

جدول کلمات متقاطع

در این بازی با استفاده از حروف الفبا باید کلماتی معنا دار را بسازید که درون سطرها و  ستون‌های افقی و عمودی قرار می‌گیرند. Griffith می‌گوید:« با استفاده از این بازی می‌توانید سرعت کاهش قدرت حافظه و بروز بیماری‌های مرتبط با اختلالات شناختی را کاهش دهید.» مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ و بر روی ۴۸۸ سالمند انجام شده بود نشان داد، افرادی که از این بازی استفاده کرده بودند، با ۲.۵ سال تاخیر، دچار کاهش قدرت حافظه شده بودند.

Treloar می‌گوید:« با استفاده از بازی جدول کلمات متقاطع می‌توانید مسیرهای مغزی را که انتقال دهنده اطلاعات هستند، تقویت نمایید و در نتیجه ذهنی تیز تر و هوشیارتر داشته باشید» دفعه بعدی که برای خرید به فروشگاه می‌روید، حتما یک مجله حاوی  بازی جدول کلمات متقاطع را نیز در خریدتان بگنجانید.


همچنین بخوانید :   ویتامین B کمپلکس با بدن تان چه می‌کند ؟

سودوکو

Treloar می‌گوید: سودوکو بازی فکری است که هم زمان قدرت حافظه، منطق و تمرکز را به کار می‌گیرد. برای انجام این بازی باید اعداد ۱ تا ۹ را درون خانه‌های خالی قرار دهید؛ اما انجام این بازی به همین سادگی‌ها نیست و برای موفقیت در این بازی باید از قدرت استنباط خود استفاده نمایید.

Treloar می‌گوید:« بهتر است برای بیش تر به چالش کشیدن مغز، سطح سختی بازی را افزایش دهیم. یکی از روش‌های افزایش سطح سختی بازی، اعمال محدودیت زمانی است تا سرعت عمل خود را در یافتن پاسخ‌ها بسنجید.»

 شطرنج و چکرز

شطرنج و چکرز بازی‌هایی هستند که برای انجام آن‌ها نیاز به استفاده از قدرت استراتژی، منطق و تشخیص رنگ وشکل، دارید.

Griffith می‌گوید:«  بازی‌های شطرنج و چکرز هر دو نیم کره چپ و راست مغز را به کار می‌گیرد؛ زیرا در هنگام انجام آن‌ها نیاز به تشخیص رنگ و به کار گیری قدرت منطق دارید تا بهترین حرکت را انجام دهید.» براساس گفته‌های  Griffith، این بازی می‌تواند قدرت حافظه را بالا ببرد؛ زیرا باید محرک‌های بصری و الگوهای در حال حرکت را مدام ردیابی کنید.

به صورت کلی بازی‌هایی که نیاز به یار دارند، در تقویت قدرت حافظه نقش موثر تری خواهند داشت؛ زیرا ما انسان‌ها موجوداتی فطرتا اجتماعی هستیم و ارتباط با دیگران می‌تواند بر تفکرات ما نقش به سزایی داشته باشد.

موسیقی

Griffith  می‌گوید:« موسیقی می‌تواند یکی از بهترین راه‌های افزایش قدرت حافظه باشد، اگر شعرهای موسیقی را به خاطر بسپارید.» با استفاده از این روش می‌توانید قدرت تمرکز خود را بالا ببرید و آسان تر اطلاعات مهم را به خاطر بسپارید؛ زیرا قبلا در گوش دادن به موسیقی به خاطر سپردن  اطلاعات را تمرین کرده اید. برای این که از این روش به عنوان یک بازی استفاده کنید، می‌توانید با دوستان خود یک موسیقی را در نظر گرفته و پس از پخش کردن قسمتی از آهنگ، شعر را تکمیل کنید و یا نام خواننده و آهنگ ساز را حدس بزنید.

برای افزایش قدرت حافظه و تقویت مغز، علاوه بر انجام بازی‌های فکری، باید به سلامت عمومی‌تان نیز توجه کنید. می‌توانید راه‌های سنجش سن بیولوژیکی را بیاموزید و پس از مقایسه آن با سن واقعی(ممکن است کم تر یا بیش تر باشد)، از راهکارهای مناسب برای افزایش سلامت عمومی‌تان استفاده نمایید.


همچنین بخوانید :   با مصرف این ۱۰ خوراکی با احساس خستگی مبارزه کنید

منبع
doctoroz
برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.