روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

اگر در رابطه خود احساس امنیت و آرامش نمی کنید ، بخوانید !

کسانی که در یک رابطه احساس امنیت نمی‌کنند، ممکن است کارهای غیر عقلانی را انجام دهند. به طور مثال، مدام به همسر خود پیامک می‌دهند،‌ مدام برای چک کردن وی با او تماس می‌گیرند، او را تعقیب کنند و یا حتی پیام‌های فیسبوک و ایمیل وی را بررسی نمایند. ممکن است شما نیز از این حس در رابطه رنج ببرید و یا با فردی که این حس را به شما دارد، در ارتباط باشید، شاید هم در هر دو حالت قرار دارید که می‌تواند متفاوت باشد. اگرچه این رفتارها به معنای وجود اشکال در رابطه است؛ اما به افرادی که این حس را دارند، کمک می‌کند تا احساس امنیت بیش تری کنند، مخصوصا اگر از شریک خود پیام یا ایمیلی دریافت کنند، از احساس عدم امنیت آن‌ها کم خواهد شد.

مشکل اصلی هنگامی‌به وجود می‌آید که این رفتارها تبدیل به عادت در افراد می‌شود و آن‌ها این کارها را مرتبا تکرار می‌کنند. اگرچه در ابتدا به نظر می‌رسد که این رفتارها بی ضرر هستند؛ اما منجر به آسیب دیدن روابط خواهند شد.

برخی از افراد در مقابل این رفتارهای شریک خود آزرده خاطر خواهند شد و برخی دیگر نیز این رفتارها را نشانه ای از وجود عدم اعتمادی قابل توجه در شریک شان می‌دانند که هیچ گاه نیز حل نخواهد شد.

منشا احساس عدم امنیت

تصور کنید ما دردنیایی زندگی  کنیم که برای روشن نگاه داشتن آتش قلب مان به سوختی که در دستان دیگران است، نیاز داشته باشیم. در واقع ما برای زنده ماندن باید آتش قلب مان را روشن نگاه داریم و این آتش برای روشن ماندن به سوختی که در دست دیگران است، نیاز دارد.

به این ترتیب افراد مجرد برای یافتن جفت مناسب خود به دنبال افرادی هستند که سوخت مناسب را داشته باشند.

گاهی اوقات این روند بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود و افراد جفت مناسب خود را برای سوخت گیری پیدا می‌کنند و فرد مقابل نیز سوخت مورد نیاز آن‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهد؛ اما گاهی اوقات ممکن است برخی افراد از دادن این سوخت خودداری کنند. این اتفاق می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، یکی از دلایل آن به دوران کودکی باز می‌گردد.

این افراد کسانی هستند که در دوران کودکی از جانب والدین شان، مورد بی توجهی قرار گرفته اند. کودکان برای توسعه مهارت‌های خود باید حتما ارتباط خوبی با پدر و مادر و یا حتی پرستاران خود داشته باشند و اگر کودکی از جانب والدین خود مورد بی توجهی قرار بگیرد، دچار احساس عدم امنیت شده و نمی‌تواند به هیچ کس اعتماد کند. اگر کودکی احساس کند که به حال خود واگذار شده، در شایستگی خود شک کرده و دچار ترسی عمیق خواهد شد.

دلیل دوم می‌تواند مربوط به روابط گذشته فرد بوده و او در روابط قبلی خود طرد شدگی را تجربه کرده باشد. اگر فردی در روابط قبلی خود خیانت و یا طرد شدگی را تجربه کرده باشد، احساس بی ارزش بودن می‌کند و به همین دلیل نمی‌توانند به دیگران اعتماد کنند. در نتیجه هنگامی‌که  نتواند به دیگران اعتماد کنند، در یک رابطه احساس ناامنی خواهند کرد.

اگر به این دو نفر سوخت نرسد،‌ پس از مدتی آتش قلب شان کم فروغ شده و رو به خاموشی می‌رود. در این حالت این افراد به دنبال افراد دیگری برای سوخت گیری می‌گردند که در نهایت پس از پیدا کردن فرد مناسب، بیش از حد از او طلب سوخت می‌کنند. در واقع آن‌ها به دلیل احساس عدم امنیتی که دارند، با انجام دادن فعالیت‌هایی هم چون چک کردن پیام‌ها، تلفن‌های پی در پی  و&#۸۲۳۰; سعی می‌کنند اطمینان خود را به طرف مقابل کمی‌بالا ببرند؛ زیرا به دلیل گذشته ای که داشته اند، نمی‌توانند به طرف مقابل خود اعتماد کنند؛ ‌اما نمی‌دانند که سوخت گیری بیش از حد ( با انجام فعالیت‌هایی مانند پیامک‌ها و تماس‌های پی در پی) منجر به ناراحتی شریک شان خواهد شد.

سوخت گیری از طرف مقابل اگر بیش از حد باشد، منجر به ناراحتی و دل آزردگی خواهد شد. به طور مثال این افراد بر سر هر مسئله کوچکی دچار درگیری می‌شوند؛ زیرا همیشه یکی از طرفین بیش از حد سوخت تقاضا می‌کند و دیگری نیز مجبور است تقاضای او را برآورده نماید.

گاهی اوقات احساس عدم امنیت در روابطی به وجود می‌آید که هیچ گذشته بدی را نیز نداشته اند. در این موارد یکی از طرفین به دلیل ترس‌های درونی که در طول رابطه شکل گرفته است، دچار این حس می‌شود. این ترس‌ها می‌تواند ناشی از ترس از طرد شدگی، ترس از دوست داشته نشدن، ترس از عدم ارزش قائل شدن و&#۸۲۳۰; باشد.


حتما بخوانید : اگر از اینکه رابطه شما صمیمیت خود را از دست بدهد واهمه دارید ،حتما این مطلب را بخوانید !

کجا باید به دنبال امنیت گشت؟

آتشی که در این مطلب مثال زدیم، همان احساس عدم امنیت در افراد است که با سوختی که از جانب دیگران ارائه می‌شود، به احساس امنیت تبدیل خواهد شد. اگر شما برای تامین سوخت منتظر دیگران باشید، یعنی سرشار از احساس عدم امنیت هستید. اگر دیگران به شما سوخت ندهند و یا سوخت آن‌ها برای روشن نگه داشتن آتش قلب شما مناسب نباشد، کم کم آتش قلب تان رو به خاموشی خواهد رفت و این یعنی شما برای احساس امنیت به دیگران وابسته هستید و از خودتان قدرتی ندارید. به همین دلیل هم هست که هنگام طرد شدگی و نادیده گرفته شدن از جانب دیگران، احساس عدم امنیت خواهید کرد.

در ادامه به شما  روش‌هایی را آموزش می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید احساس امنیت را خودتان به وجود بیاورید.

  1. استفاده از سوخت خودتان

ممکن است در دوران کودکی با بی توجهی رشد کرده باشید و یا در روابط قبلی خود مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته باشید. در واقع تمامی‌این اتفاقات به معنای نادیده گرفتن ارزش‌های شخصی شما بوده است. احساس عدم امنیت به معنای تمرکز بر مواردی است که در آن‌ها کمبود دارید . به طور مثال هنگامی‌که شما از درون احساس بی ارزش بودن می‌کنید، در بیرون به دنبال افرادی هستید که شما را با ارزش بدانند و تاییدتان کنند؛ اما این راه حل برای رسیدن به بی نیازی از دیگران مناسب نیست. در واقع شما به جای جستجوی احساس ارزشمندی در بیرون، باید خودتان به این احساس برسید. یعنی از درون نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشد. برای این که از درون احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید باید به دنبال راه‌هایی باشید تا عزت نفس تان را افزایش دهید.

  1. سوخت خودتان را از شریک تان جدا کنید

یک رابطه سالم از دو فرد که بهداشت روانی سالمی‌دارند، تشکیل شده است و یکی از معیارهای بهداشت روانی، حفظ استقلال و تعیین حدو مرزها است به صورتی که به نیازهای اشخاص بها داده شود.

افرادی که برای برآورده کردن نیازهای خود به رابطه وابسته نباشند، بیش تر احساس امنیت خواهند کرد. این موضوع بسیار مهم است که در رابطه به نیازهای تان توجه ویژه ای داشته باشید و اگر سرگرمی‌های خاصی را قبل از ازدواج تان داشته اید، حتما پس از ازدواج نیز به انجام آن‌ها بپردازید. به طور مثال اگر دویدن در صبح‌ها یکی از برنامه‌های شما قبل از ازدواج بوده، پس از ازدواج نیز یکی از برنامه‌های صبح گاهی شما باشد. افرادی که به جز رابطه، نیازهای شخصی خودشان را نیز در نظر می‌گیرند، رشد بیش تری خواهند کرد.

افرادی که احساس امنیت را در دیگران جستجو می‌کنند، رابطه خود را خراب می‌کنند؛ زیرا این روش صحیحی نیست و هر فردی می‌تواند این حس را در خودش به وجود بیاورد. برای به دست آوردن احساس امنیت، هر کاری را که فکر می‌کنید اعتماد به نفس و یا احساس ارزشمند بودن را در شما تقویت می‌کند، انجام دهید و از دیگران نخواهید که شما را تایید کنند.

آتش درون تان را خودتان روشن کنید.


حتما بخوانید : آرامش به دست آوردنیست! قوانین زندگی زناشویی خود را بازنویسی کنید

منبع
lifehack
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. معمولا افرادیکه علاقه ای به ادامه رابطه ندارن با برخورد سرد با طرف مقابلشون باعث میشن که طرف مقابل احساس آرامش و امنیت نداشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.