خبر فوریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)

اگر زیاد میخوابید بخوانید! ۹ مورد از فواید فوق العاده خواب طولانی

تصور کنید با این که فرزندانی دارید، در شرکتی کار می‌کنید و در کنار مشغله‌های زندگی روزمره خود تا ساعت ۹ صبح بخوابید. شاید این موضوع غیر ممکن به نظر برسد، اما زمانی که اتفاق بیفتد واقعا حس دلچسبی دارد. فواید بیدار شدن در صبح زود، غیر قابل انکار است. اما زمانی که صدای زنگ هشدار گوشیتان بلند می‌شود، ذهن تان فریاد می‌زند:« احمق نباش؛ چه چیزی مهم تر از بودن در این تخت خواب راحت، گرم و نرم؟»

اما شما چگونه فردی هستید؟ آیا شما هم عاشق خوابیدنید؟ و یا فردی هستید که ۵ صبح از خواب بیدار شده، کتاب می‌خواند، مقداری از مسیرش تا رسیدن به محل کار را قدم می‌زند، در راه چیزی می‌خورد و زورتر از سایرین به محل کار خود می‌رسد؟ اگر این طور است که من برای شما قدرت بیش تری را آرزو می‌کنم! با این که شاید کمی‌به این شرایط حسودی کنم، اما این را پذیرفته ام که بدن من حداقل به ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارد. البته من در نهایت به این نتیجه رسیده ام که کیفیت خواب بسیار مهم تر از مقدار ساعتی است که می‌خوابید.

خبر خوبی که برای عاشقان خواب وجود دارد این است که اگر شما به میزان کافی بخوابید، می‌توانید از فواید آن برخوردار شوید. برای خود من به شخصه فواید آن بسیار بیش تر از فواید بیدار شدن قبل از طلوع آفتاب است. زمانی که شما به طور مداوم خواب کافی نداشته باشید، هزینه آن را در طول روز و با خواب آلودگی، کج خلقی، عدم توانایی لازم برای تمرکز کردن، افزایش احتمال تصادف کردن و&#۸۲۳۰; می‌پردازید.

بیش تر بزرگسالان بین ۷ تا ۸ ساعت نیاز به خواب دارند و این میزان در نوجوان‌ها بین ۹ تا ۱۰ ساعت می‌باشد. فوایدی که خوابیدن به میزان کافی به همراه دارد آن قدر زیاد است که شما می‌توانید با خیال راحت زمانی که هشدار گوشی تان در ساعت ۵ و نیم صبح شروع به زنگ زدن کرد، آن را خاموش و به خواب خود ادامه دهید! اگر شما هنوز هم سر این موضوع با خودتان کلنجار می‌روید که صبح زود بیدار شوید و یا نه، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ما در این مقاله ۹ مورد از فواید خواب بیش تر را به شما خواهیم گفت:

 

  1. خواب به بدن شما کمک می‌کند تا خودش را اصلاح کند

این که شما کمی‌بیش تر بخوابید به این معنا نیست که فردی تنبل هستید. در طول خواب بدن آسیب‌هایی را که از استرس و قرار گرفتن در معرض اشعه‌های خطرناکی مانند فرابنفش و غیره دریافت کرده از بین می‌برد. در هنگام خواب سلول‌های بدن شما پروتئین بیش تری تولید می‌کنند. این پروتئین‌ها به ترمیم آسیب‌های بدن کمک می‌کنند.

  1. خواب شما را هشیار تر نگه می‌دارد

اگر شما در طول شب خواب کافی داشته باشید، صبح روز بعد هشیارتر و پر انرژی تر خواهید بود. زمانی که خواب کافی داشته باشید و انرژی بیش تری کسب کنید، بهتر به انجام کارهای روزانه خود می‌پردازید. همین موضوع به خواب بهتر شما در شب نیز کمک خواهد کرد. در نتیجه، خواب به شما انرژی می‌دهد، انرژی بیش تر باعث می‌شود که شما بیش تر فعالیت کرده و خسته شوید و همین موضوع سبب خواهد شد که شب بعد نیز بهتر بخوابید.

  1. خواب باعث تقویت حافظه شما می‌شود

روندی که به نام« تثبیت حافظه» شناخته می‌شود در طول خواب رخ می‌دهد. زمانی که بدن شما در هنگام خواب در حال استراحت است، مغز در حال کار بوده و سعی می‌کند میان واقعه‌ها و احساسات روزمره شما ارتباطی برقرار کند. زمانی که شما رویا می‌بینید، بدن تان در حال ساخت حافظه می‌باشد. خواب کافی و با کیفیت به شما کمک می‌کند که در هنگام بیداری مسائل را بهتر به یاد بیاورید.


همچنین بخوانید :    ۷ روش جالب و سریع برای درمان سردرد

  1. خواب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

شاید این مورد برای بسیاری از افراد دلیلی قانع کننده باشد تا بیش تر بخوابند و یا حتی کل روز خود را در تخت خواب بگذرانند! تحقیقات نشان داده اند افرادی که کم تر از ۷ ساعت در طول شب می‌خوابند، بیش تر در معرض اضافه وزن و چاقی مفرط قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد که خواب کم باعث تغییرات هورمونی شده و بر روی اشتها تاثیر می‌گذارد. خواب کافی در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند که این هورمون‌ها را متعادل نگه دارید و بتوانید میزان وزن خود را کاهش دهید.

  1. خواب به سلامت قلب شما کمک می‌کند

بیش تر حمله‌های قلبی و سکته‌ها در ساعات اولیه صبح رخ می‌دهند. این موضوع مشخص می‌کند که رابطه ای بین خواب و رگ‌های قلب وجود دارد. کمبود خواب می‌تواند باعث افزایش میزان فشار خون و کلسترول شود؛ هر دوی آن‌ها از عوامل ایجاد سکته و مشکلات قلبی می‌باشند. ۷ تا ۹ ساعت خوابیدن در طول روز می‌تواند باعث بهبود عملکرد قلب شود.

  1. خواب از سرطان جلوگیری می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که تا دیروقت و یا در شیفت شب کار می‌کنند بیش تر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سینه هستند. دلیل آن میزان پایین ملاتونین موجود در بدن افرادی است که در طول شب بیدار می‌باشند. ملاتونین هورمونی است که باعث ایجاد خواب می‌شود و به تازگی به عنوان سدی در مقابل ابتلا به سرطان شناخته شده است؛ زیرا مانع از رشد تومورها می‌شود. نور باعث کاهش میزان ملاتونین بدن خواهد شد. پس به خاطر داشته باشید که به هنگام خواب، اتاق شما کاملا تاریک باشد.

  1. خواب می‌تواند از افسردگی جلوگیری کند

خواب باعث ترشح بسیاری از مواد مهم در بدن می‌شود که یکی از آن‌ها سروتونین می‌باشد. افرادی که کمبود سروتونین دارند بیش تر در معرض افسردگی هستند. کمبود بیش از حد خواب، شما را دچار استرس و فشار خون بالا می‌کند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند که شما به سختی بخوابید و بر روی خلق و خوی و انرژی شما تاثیر می‌گذارند.

  1. خواب می‌تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند

قسمتی از مغز در هنگام خواب به تعمیر آسیب‌هایی که در اثر کار طولانی در بدن ایجاد شده است پرداخته و حتی می‌تواند سلول‌های عصبی جدیدی را نیز تولید کند.

  1. خواب باعث شکوفایی بیش تر خلاقیت می‌شود

دیدن رویا باعث افزایش خلاقیت در پیدا کردن راه حلی برای مشکلات می‌شود. به نظر می‌رسد که تغییر در انتقال دهنده‌های عصبی در مغز باعث می‌شود که اطلاعات جدیدی به مسیر‌های مغزی راه پیدا کنند. هنگام دیدن رویا ذهن ترکیب‌های غیر عادی از ایده‌ها را تولید می‌کند تا برای مشکلات ما راه حل‌هایی خلاقانه ایجاد شود. در هنگام خواب و یا دقیقا قبل از بیدار شدن شما بهترین پاسخ‌ها و راه حل‌ها را برای سوالات و مشکلات خود پیدا خواهید کرد.

اگر برای بیدار شدن در اول صبح بسیار پافشاری دارید، سعی کنید زودتر بخوابید تا ساعت خواب مورد نیاز بدن تان تامین شود. با این که شاید عجیب به نظر برسد، اما خواب بیش تر می‌تواند باعث فعالیت بیش تر شما شود.


همچنین بخوانید :    چگونه عادت ماهانه نامنظم را کنترل کنیم؟

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.