رژیمزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

یک رژیم سم زدایی ( دتوکس) سالم چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

رژیم سم زدایی نامناسب و نا آگاهانه ممکن است باعث ایجاد آسیب‌هایی ماندگار در بدن شود. این روزها همه juice cleans ( دتاکس با آب سیزیجات و میوه‌ها ) و یا رژیم دتاکس می‌گیرند. اما این که چگونه می‌توان یک برنامه دتاکس مناسب داشت، قابل بحث است. زیرا با توجه به تحقیقات انجام شده در واقع سموم از بدن دفع نمی‌شوند، بلکه از منبع چربی به خون منتقل خواهند شد و این مساله باعث ایجاد مشکلاتی جدی در بدن می‌شود.

در سال‌های اخیر افرادی که مشکل اضافه وزن دارند، اغلب این رژیم‌های دتاکس که از مایعات تشکیل می‌شود را امتحان می‌کنند. معمولا اشخاصی که برای کاهش وزن، بدن خود را تحت فشار قرار می‌دهند در هفته دوم رژیم با مشکلاتی جدی مانند: سردرد، بدن درد و خارش مواجه می‌شوند. کاهش وزن سریع باعث فعال شدن سموم بدن خواهد شد. این نوع رژیم‌ها به دلیل نبود مواد غذایی حمایت کننده از سیستم دتاکس باعث می‌شود که مواد سمی‌بیش تر از قبل در بدن انباشته شوند.

یک رژیم دتاکس سالم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در صورتی که برای بازسازی بدن روش دتاکس را انتخاب کرده اید به چه نکانی باید توجه کنید؟ شما می‌توانید پاسخ این پرسش‌ها را در ادامه این مطلب مطالعه نمایید:

پروتئین مصرف کنید

آمینو اسیدهای موجود در پروتئین برای کار کردن آنزیم‌ها و سیستم سم زدایی خود کبد لازم هستند.

برنامه دتاکس باید شامل: منابع گیاهی مانند: لوبیا، باقالی، آجیل، مغزها و پروتئین‌های حیوانی مانند: گوشت و مرغ ارگانیک، تخم مرغ و ماهی باشد.

ویتامینB  مصرف کنید

دتوکسیفیکاسیون یک دوره پیچیده شامل: ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد با ارزش غذایی می‌باشد. به همین دلیل باید مواد غذایی دارای ویتامین B شامل متیل کوبالامین و متیل فولات را در رژیم دتاکس خود جای دهید. بدین منظور می‌توانید سبزی و میوه‌های تازه و تیره رنگ را که ارزش غذایی بالایی دارند، مصرف کنید.

از خانواده کلم استفاده کنید

خانواده کلم برای  سیستم سم زدایی خود کبد و متابولیسم استروژن مفید می‌باشد.

مصرف کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم سفید و سبزیجات در دتاکس دارای اهمیت می‌باشد. مصرف خانواده کلم برای تیروئید نیز مفید است، به همین دلیل افرادی که مشکل کمبود ید دارند باید به مقدار زیادی کلم مصرف کنند.

 مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان مصرف کنید

ممکن است بدن در یک دوره دتاکس چند مرحله ای، برخی مواد سمی‌را تولید کند. در صورتی که با مصرف مواد غذایی محافظ از این حالت جلوگیری نکنید، برای سلامت بدن مضر خواهد بود.

باید مکمل غذایی، ویتامین C و منیزیم و میوه و سبزیجاتی مانند: سیر و پیاز مصرف کنید. نخود فرنگی، زرد چوبه و کشمش نیز دارای آنتی اکسیدان فراوانی هستند.

آب بنوشید

در دوره دتاکس بخشی از مواد سمی‌از طریق ادرار و تعرق دفع می‌شوند. باید از گردش آب و عدم دهیدراسیون( کم آبی) در بدن مطمئن شوید.

روزانه حداقل ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید. توصیه می‌شود آب را در ظرف پلاستیکی نگهداری نکنید.


حتما بخوانید : سم زدایی بدن با این ۱۰ ماده غذایی فوق العاده

مواد غذایی که باید از مصرف آن‌ها در دوره دتاکس خودداری کنید
 • الکل، توتون، داروهای توهم زا و داروهای بدون نسخه
 • کافئین. کافئین نیز توسط کبد از بدن دفع می‌شود. کاهش بار کبد از نظر کمک به دتاکس دارای اهمیت می‌باشد. در صورتی که روزانه به مقدار زیادی کافئین مصرف می‌کنید برای جلوگیری از علائمی‌مانند سردرد به تدریج مصرف آن را کاهش دهید. در صورتی که می‌خواهید قهوه مصرف کنید، به جای قهوه بدون کافئین، نوع ارگانیک آن را انتخاب نمایید.
 • هیچ ماده ای را که از ۱۰۰ سال پیش در طبیعت وجود نداشته است، مصرف نکنید.
 • مواد غذایی فرآوری شده، تصویه شده و هورمونی را مصرف نکنید. به هر چیزی که روی پاکت غذا نوشته شده است دقت نمایید.
 • شکر و سایر طعم دهنده‌ها. طعم دهنده‌ها مواد مضری هستند، اما طعم دهنده‌های طبیعی به دلیل داشتن فروتوز به میزان زیاد ممکن است کبد را تحت فشار قرار دهند.
توصیه‌هایی برای داشتن یک برنامه دتاکس سالم
 • میوه و سبزی‌های ارگانیک را انتخاب کنید(در صورت امکان آن‌هایی که در پرورش شان از آفت کش‌های مضر استفاده نشده است.) هنگام خرید محصولات حیوانی، محصولات ارگانیک و آن‌هایی را که در زمان پرورش از آنتی بیوتیک استفاده نکرده اند را انتخاب نمایید.( مرغ و تخم مرغ مزرعه ، ماهی دریایی )
 • روده‌هایتان روزانه حداقل یک بار باید عمل دفع را انجام دهند. بعد از فعال کردن سموم بدن باید از دفع شدن آن‌ها مطمئن شوید.
 • تعرق منظم. یکی دیگر از راه‌های دفع سموم، تعرق است. به همین دلیل یا ورزش کنید و یا یه سونا بروید.
 • استراحت کافی داشته باشید. دفع سموم ممکن است بدن تان را تحت فشار قرار دهد، به همین دلیل سعی کنید استراحت کافی داشته باشید. اگر حس خوبی ندارید از انجام تمرین‌های سنگین خودداری کنید. به ذهن تان نیز مانند بدن تان استراحت دهید.
 • در ابتدای دوره دتاکس اغلب افراد دچار مشکلاتی از قبیل: سر درد، بدن درد، خستگی و خشم آنی می‌شوند. در صورتی که بعد از ۳ الی ۷ روز همچنان مشکلات تان ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.
 • بدن بعضی از افراد با وجود این که آلرژیک نیستند، به بعضی از مواد غذایی حساسیت نشان داده و این حالت باعث ایجاد واکنش‌های سمی‌و التهابی در بدن می‌شود. رایج ترین حساسیت‌ها، حساسیت به گلوتن، سویا، تخم مرغ، آجیل و غلات می‌باشد.
 • در حین دوره دتاکس مسائلی مانند: عواطف، روابط و مراقبت‌های روزانه خود را فراموش نکنید.
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.