روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

دست از دلسوزی و خدمت بی جا به مردم بردارید ! چرا ؟ بخوانید

پائولو کوئیلو می‌گوید:« زمانی که به خواسته ای از طرف دیگران بله می‌گویید حواس تان باشد که این بله به معنای نه گفتن به خودتان نباشد.»

زمانی که شما سعی می‌کنید بیش از حد مردم را از خود خوشنود کنید مطمئن باشید که این موضوع می‌تواند تاثیراتی منفی بر روی شما و زندگیتان بگذارد. این اثرات نه تنها بر روی زندگی شما، بلکه بر روی زندگی اطرافیان تان نیز تاثیر خواهد داشت. زیرا وقتی شما سعی می‌کنید دیگران را خشنود سازید:

 • ماسکی بر روی صورت می‌زنید تا ناخشنودی و ناراحتی خود را پنهان نمایید.
 • گاهی اوقات گمان می‌کنید که دیگران قصد سوء استفاده از شما را دارند. در واقع آن‌ها از عادتی که شما دارید و سعی می‌کنید دیگران را خشنود نمایید، استفاده می‌کنند. اینجا است که شما متوجه می‌شوید به کلی از مسیر رسیدن به چیزهایی که در زندگی می‌خواهید، خارج شده اید.
 • این عادت شما می‌تواند تاثیر بدی بر روی دیگر افراد نیز داشته باشد. وقتی ماسک از روی صورت تان کنار برود و مردم ناخشنودی شما را ببینند، ناراحت و گیج می‌شوند. زیرا احساس می‌کنند که با آن‌ها صادق نبوده اید.

اما چگونه می‌توانید این رفتار را تغییر داده و این عادت را ترک کنید؟ در ادامه این مطلب ۷ بینش و عادت را به شما معرفی می‌کنیم که در این مسیر می‌توانند به شما کمک کند:

 1. درک کنید که بعضی از افراد به هیچ وجه لطف شما را نمی‌فهمند

بعضی از افراد را به هیچ وجه نمی‌توانید خشنود و راضی کنید. این موضوع ربطی به کاری که شما برای آن‌ها انجام می‌دهید ندارد، بلکه مشکل از سوی آن‌ها است. مثلا شاید این ماه برنامه‌هایشان طبق روال پیش نرفته، حیوان خانگیشان مریض شده، با همسرشان دعوا کرده اند، بدهی‌های زیادی دارند، دندان درد گرفته اند و هزاران دلیل دیگر. در مواجهه با این افراد زمانی که متوجه شوید هر کاری که می‌کنید نمی‌توانید دل آن‌ها را به دست آورید و دائما در حال مناقشه با شما هستند، به این نتیجه می‌رسید که خوب بودن همه جا جواب نمی‌دهد. آن گاه شاید این عادت آسیب زننده را کنار بگذارید.

 1. نه گفتن را یاد بگیرید

زمانی که فردی دلسوز باشید طبیعتا نه گفتن برای شما سخت است. اما نه گفتن برای خشنودی و عدم ایجاد استرس در زندگیتان امری واجب است. برای این که بتوانید نه بگویید راهکار‌هایی وجود دارد که ما تعدادی از آن‌ها را به شما خواهیم گفت:

 • خلع سلاح شان کنید

اگر شخصی از شما خواسته ای داشته باشد برای او راحت تر است که از همان ابتدا نه را از شما بشنود و خلاص شود. برای مثال وقتی کسی از شما خواست کاری را برایش انجام دهید به او بگویید:« خیلی خوشحال شدم که ازم خواستی کمکت کنم، اما متاسفانه وقت کافی برای انجام این کار رو ندارم.»

 • اگر بر روی درخواست خود پافشاری کردند، با آن‌ها مهربان و صادق برخورد کنید. مثلا به آن‌ها بگویید که شرایط زندگیتان در حال حاضر طوری نیست که بتوانید کاری را که آن‌ها می‌خواهند، انجام دهید یا آن قدر سرتان شلوغ است که نمی‌توانید درخواست آن‌ها را قبول کنید. زمانی که شما صادقانه احساسات تان را نسبت به این موضوع بیان کنید برای آن‌ها نیز راحت تر است که درک تان کنند

 

 • از دیگران کمک بگیرید

اگر ممکن است فرد دیگری را که احساس می‌کنید می‌تواند کمک کند و یا گزینه بهتری است به آن‌ها معرفی نمایید. این روشی است که من وقتی احساس می‌کنم علم و تجربه کافی برای انجام کاری را ندارم از آن استفاده می‌کنم.

 • به خودتان یادآور شوید که چرا نه گفتن به دیگران بسیار مهم است. شما با این کار خود واقعیتان را بدون هیچ گونه ماسکی به آن‌ها نشان می‌دهید.

آن‌ها از روی رفتارهایتان شما را شناخته و با مرزهایی که برای خود تعیین کرده اید، آشنا می‌شوند. زمانی که به درخواست شان نه گفته و آن‌ها را نسبت به چیزی که نمی‌خواهید مطلع می‌کنید، یاد می‌گیرند که باید به برنامه‌های زندگی شما هم احترام بگذارند. بدین ترتیب از این به بعد کم تر در این شرایطی قرار می‌گیرید.

 • این که شما کمی‌احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشید کاملا طبیعی است

احساس گناه به این معنا نیست که شما کار اشتباهی کرده اید. پیش خودتان نگویید که ای کاش آن کار را انجام داده بودم. به این فکر کنید که شما هم برای خودتان زندگی دارید و گاهی باید آن را در اولویت قرار دهید.

 1. مردم آن قدر که شما فکر می‌کنید به کارها و گفته‌هایتان اهمیت نمی‌دهند!

بعضی از افراد دائما به فکر خوشنود کردن دیگران هستند و در این راه پیشرفت و خوشحالی خود را فراموش می‌کنند. زیرا گمان می‌کنند افراد برای گفته‌ها و اعمال آن‌ها اهمیت ویژه ای قائل هستند. اما باید این حقیقت را بدانید که شما شخصیت اصلی زندگی خود هستید و نه زندگی دیگران. موضوع اصلی اینجا است که افراد درگیر تفکرات و پیش بردن کار خود در زندگی می‌باشند و دائما به فکر فرزندان، حیوانات خانگی، شغل، سرگرمی‌ها، رویاها و نگرانی‌هایشان می‌باشند. فهمیدن این موضوع شاید کمی‌ناراحت کننده باشد و این حس را به شما القاء کند که کم تر مهم هستید، اما از طرفی باعث آزادی شما می‌شود و دیگر در قید و بند خوشحال کردن سایر افراد نخواهید بود.


حتما بخوانید : چگونه به دیگران نه بگوییم؟ هنر نه گفتن به خواسته‌های نابجا

 1. انتقاد‌ها را بپذیرید و از آن‌ها نترسید

با انتقادها روبرو شده و از آن‌ها نترسید، چرا که در بعضی شرایط این انتقاد‌ها به خاطر شما نیست و پای فرد دیگری در میان است. شاید هم به خاطر شرایط کنونی زندگی فرد انتقاد کننده باشد؛ مثلا مشکلاتی دارد و به طریقی آن را بر سر شما خالی می‌کند. بعضی از روش‌هایی که می‌توانید به هنگام شنیدن انتقاد‌ها از آن استفاده کنید عبارت اند از:

 • قبل از پاسخ به انتقاد کمی‌صبر کنید:

اگر شما روبروی آن فرد قرار گرفته اید، چند نفس عمیق بکشید و یا این که کمی‌صبر کنید. با این کار احتمال اشتباه کردن خود را کاهش می‌دهید. آرام کردن خودتان قبل از پاسخ دادن به آن فرد همیشه ایده خوبی بوده است.

 • می‌توانید نسبت به آن‌ها بی اهمیت باشید:

حتما نیاز نیست به تمام این پیام‌های منفی که توسط ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و یا در زندگی واقعی دریافت می‌کنید، پاسخ دهید. شما می‌توانید در این شرایط چیزی نگویید و به زندگی خود ادامه دهید. البته این گزینه در همه شرایط پاسخگو نخواهد بود. اما این را به یاد داشته باشید که این روش نیز یکی از گزینه‌های شما خواهد بود.

 • ایده‌ها را قبول کنید:

خیلی وقت برد تا من این موضوع را درک کنم، چرا که همیشه می‌خواستم افراد را به سمت خودم بکشم و باعث شوم که آن‌ها نیز شبیه به من فکر کنند و با مسائل مواجه شوند. اما حالا می‌دانم که دیدگاه آدم‌ها با هم فرق می‌کند و این اصلا اشکالی ندارد. من به نوبه خود زمانی که ایده‌ها و دیدگاه‌های متفاوت را قبول کردم تازه متوجه شدم که همین تفاوت‌ها است که زندگی و آدم‌ها را تا این اندازه جذاب و ناشناخته کرده است.

 1. مرز‌هایی را برای خودتان تعیین کنید

اگر بتوانید به بعضی از خواسته‌هایتان نه بگویید و برای خود مرزهایی را مشخص کنید، با گذر زمان بسیار راحت تر می‌توانید به خواسته‌های دیگران نیز نه بگویید. همچنین این کار باعث می‌شود نسبت به کارها و مسائل مهم زندگیتان نیز تمرکز بیش تری داشته باشید. برای شروع می‌توانید از این راهکارها استفاده کنید:

 • برای کارهای خود زمان شروع و پایان در نظر بگیرید: برای مثال ساعت ۸ صبح شروع به کار کنید و نهایتا تا ساعت ۷ بعد از ظهر کارتان را به اتمام برسانید.
 • حواس تان را با چیزهای مختلف پرت نکنید: من به نوبه خود به هنگام کار کردن هشدار پیام را در گوشی خود قطع می‌کنم. حتی گوشی خود را در حالت سکوت گذاشته و در قسمت دیگری از محل کار خود قرار می‌دهم.
 • ایمیل‌های خود را فقط روزی یک بار چک کنید: چک کردن بیش از حد ایمیل‌ها و گوشی باعث می‌شود که به کلی تمرکز خود را از دست بدهید.
 1. عزت نفس خود را بالا ببرید

چرا این موضوع اهمیت دارد؟

زمانی که شما جعبه عزت نفس خود را با عادات مفید پر می‌کنید برای خود، زمان و انرژیتان ارزش قائل شده اید. در این شرایط نه گفتن بسیار طبیعی تر و شنیدن انتقاد‌ها و جملات منفی راحت تر و کم اهمیت تر می‌شوند. همچنین این موضوع باعث می‌شود که دیگر دوست داشته شدن یا نشدن از طرف مردم برایتان مهم نباشد. زیرا تحت این شرایط شما خود را دوست داشته و برای خودتان احترام قائل هستید و دیگر نسبت به این که سایر افراد راجع به شما چه چیزی خواهند گفت اهمیتی نمی‌دهید.

 1. اهداف خود را در نظر بگیرید

اگر شما بدانید چه چیزهایی بیش ترین اهمیت را در زندگی دارند و تمرکز خود را هر روز بر روی آن‌ها بگذارید به طور طبیعی می‌توانید به دیگران نه بگویید. آن گاه دیگر برای خشنود کردن افراد تلاش بی جا نمی‌کنید. چرا که در این شرایط انرژی و وقت تان بیش تر متمرکز بر روی خواسته‌ها و نیازهای خودتان می‌باشد. اینجا است که شما بدون تمرکز و تفکر درست کاری انجام نمی‌دهید. در نتیجه، در تله خواسته‌های دیگران نخواهید افتاد. اما چگونه می‌توانید نیازهای خود را بشناسید؟ طبیعتا درک این موضوع که واقعا چه چیزی می‌خواهید کمی‌نیاز به زمان دارد، اما برای شروع می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

 • از خودتان بپرسید سه مورد از مهم ترین چیزها در زندگیتان کدام اند؟

این چیز‌ها می‌تواند شامل: شغل، خانواده، سلامتی، سگ، عکاسی، فوتبال، تقویت توانایی‌های اجتماعی، رسیدگی به خانه و یا هر چیز دیگری باشد.

 • به خودتان یادآوری کنید:

این سه مورد را که برای شما اهمیت ویژه ای دارند بر روی یک کاغذ بنویسید و آن را بر روی میز کنار تخت خود بگذارید. بدین طریق هر روز صبح با آن‌ها روبرو خواهید شد. همچنین می‌توانید بعضی از آن‌ها را روی یخچال بچسبانید و یا این که بر روی میز کار خود قرار دهید.

این دو قدم ساده کمک کرد تا بتوانم اولویت‌های خودم را حفظ کنم و به من یادآور شد که واقعا چه چیزهایی در زندگی برایم اهمیت دارد. بدین طریق دیگر روزهایم را بدون توجه به مهم ترین خواسته‌هایم سپری نمی‌کردم.

منبع
positivityblog
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.