روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

« خشونت نامرئی » در روابط ، چگونه به شما آسیب می زند؟

هر فردی در مراحلی از زندگی با خشونت دیگران مواجه شده است. این خشونت‌ها می‌تواند گاهی بسیار وحشتناک و گاهی در حدی باشد که بتوان از آن‌ها چشم پوشی کرد. گاهی نیز این خشم را از سوی افراد مهم زندگی خود می‌بینید. این خشونت‌ها گاهی به بدترین شکل موجب دلسردی و سرخوردگی می‌شوند.

ممکن است گاهی بخواهید در شرایط سخت، به کسی کمک کنید و او با بی اعتنایی با شما رفتار کند. احتمالا شما نیز با یکی از این موارد و شاید حتی همه آن‌ها برخورد داشته اید. داشتن تجربه‌های ناخوشایندی مانند موارد یاد شده چیز بی اهمیت و کوچکی نیست. در واقع، هریک از این موارد می‌تواند نشان دهنده مشکلی عمیق تر باشد.

تمام خشونت‌ها قابل لمس و واضح نیست. به همین دلیل، بسیاری از افراد رفتارهای ناخوشایند خود را با روش‌هایی توجیه می‌کنند. اما اشتباه نکنید: خشونت الزاما نباید از خود زخم یا خونریزی به جا بگذارد. وقتی خشم شما اطرافیان تان را می‌ترساند، در واقع شما دچار خشونت نامرئی شده اید. این خشونت که بر روان افراد تاثیر می‌گذارد را خشونت خاموش نیز می‌نامند.

چرخه خشونت نامرئی چگونه است؟

فرد خشمگین و سوء استفاده گر تا زمانی که مطمئن نباشد افراد او را ترک نمی‌کنند، هرگز در بروز خشم اش ریسک نمی‌کند. متاسفانه این همان عاملی است که باعث می‌شود خشونت نامرئی در روابط عاطفی،خانوادگی و زناشویی بسیار شایع باشد. این که فرد خشن و سوء استفاده گر تصور کند که دیگران تحت هر شرایطی او را ترک نمی‌کنند، باعث می‌شود که با اطمینان بیشتر و ظالمانه تر خشم خود را بروز دهد.

اولین اقدام فرد خشن و سوء استفاده گر: نشانه گیری قلب طرف مقابل

برای این که فرد بد رفتار و خشن، خشونت خود را موجه جلوه دهد، سعی می‌کند قلب طرف مقابل را بشکند. (به جای این که او را آزار جسمی‌دهد). در واقع، این افراد قلب خانواده و دوستان شان را مانند یک دشمن نشانه می‌گیرند! حتی شاید از این که خانواده و کسی که با او رابطه عاشقانه دارند را هدف رفتار ناخوشایند خود قرار می‌دهند، حس خوبی هم داشته باشند!


همچنین بخوانید :   اگر در رابطه خود احساس امنیت و آرامش نمی‌کنید ، بخوانید !

مرحله بعد: ظرفیت طرف مقابل را امتحان می‌کند

فرد بد رفتار و خشن اغلب دیگران را با سرکوفت زدن، نادیده گرفتن و یا ترساندن شرمنده می‌کند. حتی ممکن است به آن‌ها بگوید که خیلی خوش شانس هستند که او را در کنار خود دارند! این رفتار باعث می‌شود که طرف مقابل بیشتر از قبل به او وابسته شده و باور کند که نمی‌تواند به هیچ کس دیگری جز او تکیه کند.

در بیشتر مواقع آن‌ها به فرد سوء استفاده گر اجازه می‌دهند که پا را از گلیم خود فراتر بگذارد و آن فرد نیز بیشتر و بیشتر این کار را انجام می‌دهد. در واقع، فرد سوء استفاده گر می‌داند که چگونه هدف خود را به دام بیاندازد تا نتواند به سادگی او را ترک کند. او برای انجام این کار، از یک چرخه همیشگی استفاده می‌کند: ایجاد تنش، حمله، عذرخواهی و برای دوره کوتاهی (مثل دوره ماه عسل) ادای یک انسان عاشق پیشه را درآوردن. این دوره کوتاه عاشق پیشگی باعث می‌شود که طرف مقابل بدی‌های او را فراموش کرده و از طرفی خود فرد خشن نیز برای حمله جدید آماده شود!

مهربانی دروغین باعث می‌شود که طرف مقابل، رابطه را تمام نکند

وقتی فرد مورد آزار قرار گرفته مهربانی دروغین فرد بد رفتار را می‌پذیرد، برای رفتار زشت فردی که دوست اش دارد شروع به دلیل تراشی می‌کند: شاید این تنها راهی است که او می‌تواند خشم اش را کنترل کند!

به این ترتیب، فرد آسیب دیده با سه گزینه رو به رو است: یا شخصیت واقعی طرف مقابل اش را همان گونه که هست، می‌پذیرد یا با خودش می‌گوید شاید تغییر کند یا خودش مطابق با شرایط تغییر رویه می‌دهد.

اما زمانی که فرد آسیب دیده، رفتار خشونت بار طرف مقابل اش را پذیرفت، چرخه ای آغاز می‌شود که در آن، فرد بد رفتار به خودش اجازه می‌دهد که هرچه بیش تر مرزها و حریم‌ها را بشکند.  به همین دلیل است که خشونت فرد بدرفتار دقیقا زمانی آغاز می‌شود که او از طرف مقابل اش کاملا مطمئن است. این حس اطمینان نادرست، باعث می‌شود که فرد آسیب دیده بدون این که واقعا متوجه آن چه که رخ می‌دهد باشد، در رابطه بماند. همان طور که گفتیم، این رفتار دقیقا همان عاملی است که به فرد خشن اجازه می‌دهد که رفتار نادرست خود را ادامه داده و بیش تر از قبل غیرقابل کنترل شود.

داشتن رابطه عاطفی با چنین فرد سوء استفاده گری به تدریج باعث می‌شود که طرف مقابل اعتماد به نفس اش را از دست داده و از خودش راضی نباشد. او با خودش فکر می‌کند که به جز این فرد دیگر نمی‌تواند با کسی ارتباط داشته باشد. به این ترتیب، ترس از ترک شدن باعث می‌شود که این افراد رابطه شان را حفظ کنند.

زخم‌های پنهان

ممکن است افراد با ناراحتی و تنش زیاد به رابطه شان ادامه دهند، تنها به این امید که روزی همه چیز خوب خواهد شد! اما این روش، تنها منجر به ایجاد یک رابطه یک طرفه خواد شد: یکی از افراد مدام در حال تحمل رفتارهای منفی طرف مقابل است؛ در حالی که فرد سوء استفاده گر اطمینان دارد که بهترین رفتار را با طرف مقابل اش دارد. این در حالی است  که جراحت‌های ناشی از رفتار فرد سوء استفاده گر هرگز در جسم طرف مقابل اش ظاهر نمی‌شود!

این حالت، بسیار بدتر از زمانی است که جسم شخص دچار جراحت می‌شود؛ چرا که با دیدن زخمی‌روی بدن، از او پرسیده می‌شود که این زخم چطور ایجاد شده و شاید هم راه‌هایی برای مداوای آن پیشنهاد شود. اما زمانی که زخم غیرقابل مشاهده است، دیگران هرگز متوجه نمی‌شوند که زخم تا چه اندازه دردناک است. زخم شما ممکن است همواره خونریزی داشته باشد، بی آن که حتی کسی به فکر درمان آن بیفتد!

زخم‌هایی که دیده نمی‌شوند می‌توانند آن قدر دوام بیاورند که تمام زندگی تان را نابود کنند. افرادی که مورد سوء استفاده و آزار قرار می‌گیرند، اعتماد به نفس کمتری خواهند داشت و معمولا در رابطه‌هایشان می‌مانند، اما هرگز شاد نیستند.

این چرخه را در هم بشکنید!

اگر مطمئن نیستید که شما نیز چنین رابطه ای را تجربه می‌کنید یا نه، و یا اگر کسی را می‌شناسید که قربانی خشونت نامرئی است، می‌بایست قبل از هرچیز فرد سوء استفاده گر را شناسایی کرد. رفتارهای زیر می‌تواند نمونه ای از کارهای چنین شخصی باشد:

  1. به ادامه رفتارهای غلط خود اصرار دارد و به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید.
  2. از عصبانیت منفجر می‌شود.
  3. همواره در حال عیب جویی و یا سرزنش اطرافیان اش است.
  4. سلطه گر است.
  5. به شیوه‌های گوناگون دیگران را تهدید کرده و می‌ترساند.

هرکسی که یکی یا همه این رفتارها را در مقابل شما یا دیگران از خود بروز می‌دهد، می‌تواند یکی از سوء استفاده گران از خشونت نامرئی باشد. برای این که به چرخه رفتار سوء استفاده گرانه آن‌ها پایان دهید، از راهکارهای زیر استفاده کنید:

به رفتارهای نادرست او توجه نکنید

فرد سوء استفاده گر نیاز به توجه شما دارد. بنابراین، وقتی که به رفتارهای او بی توجه بوده و به آن‌ها پاسخ ندهید، او در کنترل کردن شما شکست می‌خورد.

حتی اگر این کار باعث شود او صدبار به شما پیام داده و یا زنگ بزند، این را فراموش نکنید که شما هرگز مجبور نیستید جواب او را بدهید. این کار نه تنها بی ادبانه نیست، بلکه شیوه ای است برای این که بتوانید خود را از آسیب‌های احتمالی آینده حفظ کنید.

تمام ارتباطات خود را با افراد سوء استفاده گر قطع کنید

قطع ارتباط کردن با چنین افرادی به معنی این نیست که شما در مواجهه با آن‌ها ضعیف هستید، بلکه نشان دهنده این است که به اندازه ای شجاع اید که می‌توانید از خود محافظت کرده و این موضوع را نادیده بگیرید.

این که تصمیم بگیرید به رابطه تان پایان دهید، کار آسانی نیست. متاسفانه، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند رابطه شان را با همه ناراحتی و عدم رضایتی که نسبت به آن دارند حفظ کنند، تا این که بخواهند سختی جدایی را تحمل کنند.

به تنهایی نجنگید

شما به شخصی نیاز دارید که بتواند به شما کمک کند. با کسی که با او صمیمی‌هستید، در مورد احساسات تان صحبت کنید. کسی مانند دوست تان که سال‌ها است یکدیگر را می‌شناسید یا یکی از اعضای نزدیک خانواده. کسی را انتخاب کنید که حتی اگر فرد سوء استفاده گر به دلیل نوع ارتباط شما با او، در مقابل او (شخص سوم) نیز رفتار نادرستی انجام داد، این دوست شرایط را درک کرده و شما را ببخشد. در واقع بیش تر از این که این موضوع برایش مهم باشد، به این که شما همه آن چه که برای تان اتفاق افتاده بود را با او در میان گذاشته اید اهمیت دهد.

شخصی را انتخاب کنید که از شرایط تان تصور درستی داشته باشد. او باید بتواند به شما در نظم بخشیدن به افکارتان کمک کرده و زمانی که می‌خواهید برای رفع مشکل تان مرزهای جدیدی در رابطه ایجاد کنید، شما را یاری کند.


همچنین بخوانید :   تب « زوج ایده آل » رابطه شما را نابود خواهد کرد! بخوانید و یک رابطه واقعی بسازید!

زیر بار خشونت نروید

هیچ کس نباید وقت و انرژی خود را صرف کسی کند که خودش می‌خواهد به رابطه پایان دهد. اگر خودتان یا کسی در اطراف تان، با شخصی در رابطه هستید که بد رفتار و سوء استفاده گر است، با کسی ارتباط برقرار کنید که بتواند در حل مشکل تان به شما کمک کند. هرچند تشخیص خشونت نامرئی در طرف مقابل تان دشوار است، اما مطمئن باشید مواجهه شدن با آن، از این که برای مدت طولانی در یک رابطه بد قرار بگیرید بسیار بهتر است.

از مشاور نترسید. مهم نیست که چه چیزهایی به او می‌گویید. مهم نیست که او درباره شما و کسی که دوستش دارید چه فکری می‌کند. دانستن نوع خشونت طرف مقابل تان نیز مهم نیست. مهم این است که شما تحت هیچ شرایطی زیر بار خشونت علیه خودتان نروید.

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.