افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

از فریب دادن خودتان در موقعیت های حساس زندگی دست بردارید ، چگونه ؟ بخوانید

زمانی که حقیقت یک موضوع و یا موقعیت در زندگی شما آشکار می‌شود، آن روز می‌تواند سرآغازی برای یک تغییر بزرگ باشد. این که افراد و یا تجربیات زندگی بر ما تاثیر بگذارند یکی از قوانین انکار نشدنی بزرگسالی است. گاهی اوقات ما به عقاید و عادت‌هایی وابسته شده ایم که در مورد آن‌ها چیزی نمی‌دانیم. بعضی اوقات این موضوع را بدون آگاهی انجام می‌دهیم، اما در بیش تر مواقع می‌دانیم که در حال فریب دادن خودمان هستیم ولی می‌ترسیم که به آن اعتراف کنیم. معمولا این موضوع زمانی رخ می‌دهد که شخصی آن را بر ما تحمیل کند که بسیار هم آزاردهنده است. این شرایط را می‌توان به زمانی تشبیه کرد که بانداژ را به شدت از روی زخم بکنید!

تک تک ما علاوه بر خود آگاهی، گونه‌هایی از تصورات غلط، حالات تدافعی و جهالت را در وجود خود داریم. اگر این موضوع را امری طبیعی تلقی کنیم، می‌توانیم بدون عذاب کشیدن با آن کنار بیاییم.

آیا فکر می‌کنید این مرحله آگاه شدن بدون هیچ ناراحتی و دردی خواهد بود؟

طبیعتا زمانی که ما درک کنیم تا به امروز خودمان را بر سر مسائلی فریب داده ایم، کمی‌ناراحتی و ترس در وجودمان ایجاد خواهد شد. با این حال این ناراحتی کوتاه است. زیرا ما را به آگاهی رسانده و خیلی بهتر از این است که به فریب خوردن ادامه دهیم.

پس بیایید جواب این پرسش را بدهیم،« به چه دلیل باید از فریب دادن خودمان دست بکشیم و حقیقت را بفهمیم؟»

 از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • اغلب مواقع زمانی که شما خودتان را فریب می‌دهید، نمی‌توانید دیگران را فریب دهید. به خصوص آن‌هایی را که به شما بسیار نزدیک هستند. آن‌ها می‌توانند حقایقی را ببینند که شما قادر به دیدن آن نمی‌باشید. پس زمانی که شما خودتان را فریب می‌دهید، شبیه یک احمق دیده می‌شوید.
 • این کار باعث می‌شود که خود واقعیتان نباشید. زمانی که شما بر پایه یک دروغ زندگی می‌کنید و یا به یک باور غلط اعتقاد دارید، در واقع خودتان را از زندگی آزادانه محروم می‌کنید. واقعی بودن شاید به شما آسیب بزند، اما آسیب پذیری می‌تواند شما را پخته تر کرده و تجربیات مختلفی را در پیش رویتان قرار دهد.
 • برای فریب دادن خودتان نیاز به کلی انرژی دارید. همان طور که گفته شد در بیش تر مواقع ما متوجه می‌شویم که در حال فریب دادن خودمان هستیم و از حقیقت فرسنگ‌ها فاصله داریم. علاوه بر این آگاهی درونی، دیگران نیز متوجه این ماجرا خواهند شد. آن مقدار توانایی احساسی که برای پافشاری بر باور غلط خود دارید می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. شما می‌توانید این توانایی و انرژی را خرج یک موضوع مثبت و خلاقانه کنید.
 • وقتی خودتان را فریب می‌دهید، امکان به وجود آمدن موقعیت‌های مختلف از شما گرفته می‌شود. تحت این شرایط فکر می‌کنید این کار باعث خوشحالیتان شده و شما را کامل نشان می‌دهد. اما حقیقت، شما را به مسیر دیگری برده و خود واقعیتان را به شما عرضه می‌کند. در این مواقع با موقعیت‌ها و انتخاب‌های خوبی مواجه می‌شوید که می‌تواند شما را از این کلنجار درونی رها کند. این موضوع باعث جذابیت بیش تر شما در بین دیگران خواهد شد که دلیل آن واقعی بودن تان است.

من به عنوان یک مربی، بعضی از حوزه‌هایی که خودمان را با آن فریب می‌دهیم، شناسایی کرده ام و در این مطلب به ۱۰ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنم:

 1. باور به این که تفکرات و احساسات شما عین حقیقت است

این مورد یکی از متداول ترین و سخت ترین شرایطی می‌باشد که ما خودمان را با آن فریب می‌دهیم. زیرا به سختی به عقاید و احساسات خود چسبیده ایم و بر این باور هستیم که تمام فکرها و اعتقاداتی که داریم عین حقیقت است. اما اگر کمی‌بیش تر درباره این باورها فکر کنیم متوجه می‌شویم که داستان دقیقا برعکس این موضوع است. راه حل این مشکل به چالش کشیدن افکار منفی خودتان می‌باشد. سعی کنید برای تضاد‌هایتان دلیل پیدا کنید و همان طور که یک کارآگاه موضوعات را در نظر می‌گیرد، شما هم از عقایدتان جدا شده، از دور به آن نگاه کرده و درست و غلط بودن شان را تشخیص دهید.

 1. باور دارید که فقط شما حق هستید و دیگران و حرف‌هایشان اشتباه و باطل

این موقعیت زمانی رخ می‌دهد که باورهایتان را قبول دارید و آن را در رابطه خود با سایرین نیز دخالت می‌دهید. شما ممکن است به دلیل تجربه یک سری دیدگاه و باور داشته باشید ولی نباید فکر کنید که اطلاعات تان کافی می‌باشد. باقی افراد هم می‌توانند دیدگاه‌هایی داشته باشند که بر اساس تجربیات خودشان است. شما باید بدانید که باورهایی به جز عقاید شما نیز وجود دارد و آن‌ها را با توجه به دیدگاه‌های خود نسنجید. سعی کنید حق به جانب بودن را در این مرحله کنار بگذارید، ذهنیت یادگیری را پیشه کنید و برای تمام دیدگاه‌ها احترام قائل باشید.

 1. قبول محدودیت‌های ایجاد شده

در این موقعیت ما تصور می‌کنیم که نمی‌توانیم تغییر کنیم، چیزی را به دست آوریم و یا چیزی را یاد بگیریم و به این طریق خودمان را احمق فرض می‌کنیم. ما به بهانه ناکامی‌های گذشته، باور‌های کهنه و یا بهانه‌های بسیار کوچک خود را از پیشرفت در زندگی باز می‌داریم. ما به خود می‌قبولانیم که پیر و بی حوصله هستیم و شاید به اندازه کافی باهوش نباشیم. پس از مدتی آن قدر به این موضوعات باور پیدا می‌کنیم که آن‌ها را به عنوان حقیقت می‌پذیریم. اما به یاد داشته باشید که همیشه باید تلاش کنید و باور به این محدودیت‌ها را کنار بگذارید. استعدادها و اهداف خود را بشناسید و در راستای آن تلاش کنید تا به موفقیت برسید.


حتما بخوانید :  آیا می‌خواهید زندگی بهتری داشته باشید ؟ این مطلب را بخوانید

 1. گمان می‌کنید که بر همه چیز مسلط هستید

افراد موفق و کمال گرا بر این باور هستند که چون تا به امروز توانسته اند همه چیز را درست انجام دهند پس می‌توانند زندگی خود را به خوبی کنترل کرده و هر چه را که می‌خواهند به دست آورند. آن‌ها به دلیل باور به کمال سعی می‌کنند که محیط شخصی و کاری خود را در بهترین وضعیت نگه دارند. حتی گاهی اوقات این وضعیت راه به رابطه‌های این افراد پیدا می‌کند. تا جایی که فکر می‌کنند باید افراد دیگر را نیز تحت سلطه خود داشته باشند. رفع این مشکل اغلب در زمانی اتفاق می‌افتد که نتوانند واقعه ای را کنترل کنند. آن گاه همه چیز خراب شده و آن‌ها متوجه می‌شوند اتفاقاتی وجود دارد که خارج از کنترل شان است.

مسائل غیرمنتظره در زندگی را با روی باز بپذیرید و در لحظه برای حل آن‌ها تلاش کنید. گاهی نیاز است که قبول کنیم کامل نیستیم و برای حل مسائل به کمک دیگران نیاز داریم.

 1. دیگران را به دلیل اشتباهات و مشکلات خود سرزنش می‌کنید

اگر در زندگی اشتباهی انجام دهیم قبول مسئولیت آن کار سختی می‌باشد. در این موقعیت خیلی راحت است که اشتباهات خود را گردن شخص دیگری بیاندارید تا تقصیر کار دیده نشوید. درست در همین جا است که شما قدرت شخصی خود را از دست می‌دهید و رفتارهای بچگانه را جایگزین آن می‌کنید. برای رفع این وضعیت سعی کنید اشتباهات خود را بپذیرید تا با این کار قدرت تان را بالا ببرید. همچنین برای دفعات بعد یاد می‌گیرید که کم تر اشتباه خود را گردن کسی بیاندازید و خودتان مسئولیت اشتباهات تان را بر عهده می‌گیرید.

 1. اعتقادی به تغییر و چیزهای جایگزین ندارید

گاهی اوقات ما به دقت همه کارها و انتخاب‌های خود را برنامه ریزی می‌کنیم تا این که یک دفعه موقعیت‌ها سخت شده و همه چیز به هم می‌ریزد. دقیقا در همین جا است که احساس می‌کنیم باید تسلیم شویم و بر این باوریم که دیگر راهی برای خوشحالی وجود ندارد. در این لحظه شما باخت قطعی را قبول کرده اید. اما باید بدانید که برای همه مشکلات راه حلی وجود دارد. گاهی اوقات لازم است کمی‌صبر کنید تا به درک درستی از اشتباه خود برسید و سپس راه حل خودش را به شما نشان خواهد داد.

 1. رابطه ای آزاردهنده را قبول می‌کنید

وقتی برای مدتی طولانی در یک رابطه دوستی، خانوادگی و یا همکاری هستید حتی اگر در آن رابطه عذاب بکشید باز هم به آن ادامه می‌دهید. شما در این روابط اتفاقات و رفتارهای غیر قابل تحمل را می‌پذیرید و با آن سازش می‌کنید. زیرا این کار راحت تر از ریسک خارج شدن از رابطه است. در این گونه مواقع اگر بتوانید درک کنید که دقیقا از رابطه چی می‌خواهید، کم تر آسیب خواهید دید. زیرا در این صورت متوجه می‌شوید این رابطه هیچ کدام از نیازهای شما را برآورده نمی‌کند. آن گاه باید شجاعانه تصمیم گرفته و از رابطه خارج شوید. اگر نیاز داشتید، از کسی بخواهید که در این زمینه به شما کمک کند.

 1. بی توجه به وضعیت مالیتان، زندگی می‌کنید

بعضی از افراد بیش از درآمد خود خرج می‌کنند؛ بعضی‌ها نمی‌توانند پول خود را به درستی مدیریت کنند، افرادی هم هستند که بدون توجه به وضعیت مالیشان هر چه را می‌خواهند باید به دست آورند و&#۸۲۳۰; . شما باید یاد بگیرید که اندازه جیب تان خرج کنید. مقداری از درآمدی که شما دارید باید صرف پس انداز شود. همه ما می‌دانیم که بدهی داشتن و بدهکار بودن چیز خوبی نیست. پس نباید صرفا برای خرید چیزی که دوستش دارید، اما بودجه خرید آن را ندارید خود را بدهکار کنید. درآمدتان را مدیریت کرده، پس انداز نمایید و خود را بدهکار نکنید.

 1. در بیرون از خودتان به دنبال خوشحالی هستید

بسیاری از ما وقت خود را برای این تلف می‌کنیم تا خوشحالی و خوشنودی را در روابط، دارایی‌ها، قدرت، پول، ظاهر، نفوذ و اعتبار پیدا کنیم. این موارد شاید بتوانند به طور موقتی شما را ارضاء کنند، اما هیچ وقت کافی نیستند. وقتی به هدفی می‌رسیم و موفق می‌شویم بعد از مدتی باز هم برای خوشحالی به دنبال چیز دیگری هستیم. باید بدانید که خوشحالی در قناعت و لذت بردن از زمان حال به دست می‌آید. زیرا زمان حال حقیقت داشته و وجود خارجی دارد. پس سعی کنید در لحظه خوشحال باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که خوشحالی دائمی‌در بهبود یک رابطه، تلاش برای رسیدن به اهداف و یا به دست آوردن یک تجربه ایجاد می‌شود.

 1. باور دارید که اتفاقات ناگوار هیچ وقت برای شما پیش نخواهد آمد

زمانی که خودتان را شکست ناپذیر تصور می‌کنید به این باور می‌رسید که اتفاقات بد و ناکامی‌هایی که برای دیگران اتفاق می‌افتد در زندگی شما رخ نخواهد داد. گاهی اوقات خودتان را از مشکلات دیگران دور می‌کنید و به این طریق آن‌ها نمی‌توانند شما را با مشکلات و ناراحتی‌هایشان درگیر کنند. اما باید بدانید که اتفاقات بد برای هر کسی رخ می‌دهد و بسیار نادر است که کسی ناراحتی و یا حس از دست دادن را در طول زندگی تجربه نکند. قبول کردن این وضعیت ناراحت کننده باعث می‌شود که در زمان مشکلات، دلسوزانه با دیگران همراه باشید. بابت زندگی خوب و نعمت‌هایی که دارید شکرگزار باشید. اما خود را برای اتفاقات ناگوار هم آماده کنید. زیرا امری اجتناب ناپذیر است.


حتما بخوانید : چگونه با فشارها و روزهای سخت زندگی کنار بیاییم ؟

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.