افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

۵ راهکار فوق العاده برای این که ذهن فعال و حافظه ی قوی داشته باشیم

با پیشرفت تکنولوژی روز به روز ظرفیت حافظه گوشی‌های ما بیش تر و بهتر از حافظه خودمان می‌شود! با این حال راهکارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها بتوانید به بهبود حافظه و ذهن خود کمک کنید. ما نیز در این مقاله تعدادی از این راهکارها را به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها، ذهنی سالم تر و حافظه ای قوی تر خواهید داشت:

  1. چند کار را به صورت همزمان انجام ندهید و تمرکز داشته باشید

انجام چندین کار به صورت همزمان، به معنی فعال بودن نیست. باید بدانید که انجام دادن این کار، توانایی شما جهت یادآوری و به خاطر سپردن موضوعات مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که برای یادآوری یک موضوع بسیار کوچک شما حداقل به ۸ ثانیه زمان نیاز دارید. پس برای مثال اگر در هنگام انجام تمرینات ریاضی به موسیقی هم گوش کنید، به احتمال زیاد بسیاری از فرمول‌ها را در طول امتحان به یاد نخواهید آورد.

دقیقا بر عکس این عمل« تمرکز» نام دارد؛ به این معنا که به جای انجام چندین کار به طور همزمان، تمام تمرکز خود را بر روی یک کار بگذاریم. تحقیقاتی که بر روی تعدادی دانش آموز انجام شد، ثابت کرد که تمرکز می‌تواند باعث بهبود حافظه افراد شود.

  1. سفر کرده و در کشور‌های خارجی زندگی کنید

سفر کردن به کشور‌های دیگر، فواید فوق العاده ای بر روی سلامت روحی شما و همچنین بهبود عملکرد حافظه دارد. البته برای این که تاثیرات آن را بر روی حافظه خود ببینید، باید برای مدتی در آن کشور خارجی زندگی کنید. این که مثلا شما به عنوان گردشگر به کشور فرانسه سفر کنید شاید بسیار هیجان انگیز باشد، اما اگر می‌خواهید فواید سفر خارجی را بر روی ذهن خود ببینید باید برای مدتی در آن کشور زندگی کرده و زندگی در آن جا را تجربه کنید. همچنین این کار شما را خلاق تر کرده و قوه تخیل تان را هم بهتر می‌کند.


حتما بخوانید : اگر نمیتوانید روی موضوعی تمرکز کنید بخوانید

  1. حتما ورزش کنید

عقل سالم در بدن سالم؛ این ضرب المثل از هر بعدی کاملا درست می‌باشد. ورزش می‌تواند به تقویت عملکرد بدن مخصوصا قلب کمک کند. در واقع تاثیر آن به گونه ای است که باعث افزایش پمپاژ خون در قلب شده و در نتیجه، میزان خون بیش تری به رگ‌ها منتقل خواهد شد. اگر خون بیش تری به مغز برسد، عملکرد آن بهتر می‌شود.

 اگر واقعا می‌خواهید تاثیرات ورزش را در سلامتی خود ببینید، باید به طور روزانه فعالیت‌های ورزشی را انجام دهید. همچنین ورزش صبحگاهی باعث آزادسازی ذهن شما از نگرانی‌ها و درگیری‌ها شده و میزان تمرکزتان را افزایش می‌دهد.

  1. از مکمل‌ها و محصولات طبیعی استفاده کنید

مکمل‌های غذایی زیادی وجود دارند که به تمرکز بهتر، تقویت حافظه و بهبود خلق و خوی شما کمک می‌کنند. مصرف این مکمل‌ها به افرادی که در شغل شان نیاز به تمرکز زیادی دارند، توصیه می‌شود. با این حال قبل از مصرف این مکمل‌ها و یا هر دارویی که به تقویت حافظه کمک می‌کند حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر بخواهیم از محصولات طبیعی گزینه ای را معرفی کنیم باید به سراغ جینکو برویم. جینکو نوعی برگ است که باعث بهبود حافظه شما خواهد شد. این گیاه بیش تر در کشورهای آسیایی یافت می‌شود و بسیاری از دانش آموزان از عصاره آن برای بهبود حافظه خود قبل و در هنگام امتحانات استفاده می‌کنند. همچنین عصاره برگ جینکو بسیاری از بیماری‌های روحی را درمان کرده و باعث بهبود افسردگی می‌شود. به طور کلی این گیاه سبب پاک سازی ذهن شما خواهد شد.

  1. از تکنولوژی برای پرورش ذهن خود استفاده کنید

به جای این که از تکنولوژی استفاده کنید تا وظایف ذهن تان را انجام دهد، از آن برای بهبود عملکرد ذهن خود استفاده نمایید. یکی از ساده ترین روش‌ها برای این کار، استفاده از اپلیکیشن‌ها می‌باشد. اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که باعث تقویت حافظه شما می‌شوند.

طریقه کار این اپلیکیشن‌ها چگونه می‌باشد؟ معمولا این برنامه‌ها به بازی‌هایی مجهز شده اند که می‌توانند باعث بهبود قدرت تمرکز شما بر روی اطلاعات داده شده و یادآوری مسائل شوند. بعضی از این بازی‌ها به گونه ای عمل می‌کنند که در ابتدا چند عدد را به طور تصادفی در صفحه، نمایش می‌دهند و بعد از شما می‌خواهند آن‌ها را دوباره وارد کنید. البته در مراحل پیشرفته تر شما با وظایف پیچیده تری روبرو می‌شوید که سختی این مراحل نیز بیش تر است. گذراندن مقداری از زمان تان با این بازی‌ها باعث تقویت مهارت تمرکز، میزان توجه، توانایی حل مشکلات و تقویت حافظه می‌شود.

برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.