روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

موقعیت های مختلف را با دوستان خود تجربه کنید تا لذت بیشتری ببرید !

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم همراه با دوستان مان به دیدن فیلم، مسافرت و یا حتی موزه برویم. شاید دلیلش این است که نیاز داریم در طول این فعالیت‌ها با کسی صحبت کنیم و یا اگر این کارها را به تنهایی انجام دهیم، احساس خوبی نخواهیم داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که این تجربیات مشترک فواید زیادی دارد، حتی اگر در طی این فعالیت با دوست خود صحبت نکنید. به زبان ساده باید گفت، اشتراک در داشتن یک تجربه بصری با فردی دیگر باعث می‌شود که آن فعالیت را بیش تر دوست داشته باشید و برای شما واقع گرایانه تر جلوه کند.

همه ما می‌دانیم زمانی که بحث از مسائل مهم زندگی می‌شود، به اشتراک گذاشتن تجربیات با نزدیکان از اهمیت خاصی برخوردار است. برای مثال زمانی که یک خبر خوب را با دوستان و یا همسر خود به اشتراک می‌گذاریم، این کار باعث می‌شود بیش تر احساس شادی کنیم. همچنین روابط نزدیک معنای بیش تری به زندگی می‌دهد.

موقعیت‌های زیادی در زندگی وجود دارند که شما در آن‌ها فقط وقت خود را با دوستان، خانواده و یا همسر خود می‌گذرانید و تنها در کنار هم هستید؛ نه درباره موضوعی صحبت می‌کنید و نه کار فیزیکی خاصی انجام می‌دهید، فقط و فقط در کنار هم وقت می‌گذرانید. برای مثال شاید با هم یک فیلم ببینید، در بالکن نشسته و از منظره لذت ببرید و یا با هم یک پیتزا بخورید. سوال این است که،« گذراندن وقت با کسی که برای شما اهمیت دارد، باعث می‌شود که به شکل دیگری آن شرایط را تجربه کنید؟»

گروهی از محققان در دانشگاه کالیفرنیا بر روی ممکن بودن این موضوع تحقیقاتی را انجام داده اند که در مجله روابط شخصی نیز منتشر شد. این تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن تجربیات بصری با نزدیکان تان باعث بهتر شدن حال شما و متفاوت شدن آن تجربه می‌شود. این تاثیر، دلایل مختلفی دارد که عبارت اند از:

  • همدلی که بین شما وجود دارد باعث می‌شود در این تجربه مشترک علاوه بر احساسات خود، احساسات آن‌ها را نیز درک کنید. این موضوع باعث افزایش مهربانی و دوستی بین شما می‌شود.
  • وقتی در کنار افرادی هستیم که آن‌ها را می‌شناسیم، احساس امنیت می‌کنیم. در این شرایط نگران این نیستیم که از خودمان مراقبت کنیم و یا با کارهایمان تاثیر خاصی بر روی دیگران بگذاریم. پس حواس مان به موضوعات بیهوده پرت نمی‌شود و می‌توانیم بر روی کاری که انجام می‌دهیم، تمرکز کنیم.
  • اشتراک در تجربیات باعث می‌شود که نوعی اشتراک در حقایق به وجود بیاید. در واقع تجربه چیزهای مختلف با نزدیکان باعث می‌شود که آن‌ها حقیقی تر جلوه کنند.

حتما بخوانید : با این راهکار‌های ساده دوستان جدید پیدا کنید

محققان دو گروه از دانشجویان را جمع کرده و با کمک آن‌ها آزمایشاتی را انجام دادند. در این آزمایش، دانشجویان وارد محلی می‌شدند و عکس یک سری مناظر، مجسمه و چیزهایی مشابه را مشاهده می‌کردند. سپس به هر یک از این عکس‌ها امتیاز می‌دادند. در واقع دانشجویان می‌گفتند که تا چه اندازه به آن عکس علاقه داشته اند و چه قدر این تصاویر برای آن‌ها واقعی جلوه کرده است. بعضی از شرکت کننده‌ها این تصاویر را به تنهایی، بعضی‌ها با یک غریبه و گروه دیگری، آن‌ها را به همراه آشنایان و دوستان خود مشاهده کردند.

نتایج نشان می‌داد افرادی که همراه با یک دوست و یا آشنا تصاویر را مشاهده کرده اند، آن‌ها را بیش تر دوست داشته اند و عکس‌ها نیز برایشان حقیقی تر جلوه کرده است. اما تصاویری که افراد به همراه یک غریبه دیده بودند، کم ترین میزان واقعیت را به خود اختصاص داد. البته تفاوت زیادی میان افرادی که با یک غریبه تصاویر را تماشا کردند و افراد تنها وجود نداشت. در واقع این نتایج نشان می‌داد که تجربه کردن یک موقعیت به همراه یک دوست حتی اگر با وی در ارتباط نباشید، می‌تواند باعث بهتر و واقعی تر شدن آن تجربه شود.

محقق این آزمایشات توضیح می‌دهد که چرا بعضی از تجریبات را به راحتی به خاطر می‌آوریم؛ او می‌گوید:« در واقع زمانی که ما یک موقعیت را با دوستان و آشنایان خود تجربه می‌کنیم، احتمال این که آن شرایط به یکی از خاطرات ما تبدیل شود، بسیار زیاد می‌باشد. این در حالی است که تجربه یک موقعیت به همراه افراد غریبه به راحتی بعد از گذشت زمان کوتاهی از خاطر ما محو می‌شود.»

اما سوال دیگری که در این جا پیش می‌آید این است که،« اگر افراد به همراه دوستان شان تصاویر دلخراشی را می‌دیدند، چه می‌شد؟» ما فهمیدیم که به اشتراک گذاشتن تجریبات با دوستان باعث افزایش احساس مثبت خواهد شد. دلایل آن عبارت بود از تجربه شادی همراه با دوستان، تمرکز بیش تر بر روی آن تجربه و واقع گرایانه تر بودن آن. اما چه اتفاقی خواهد افتاد اگر این افراد تصاویر دلخراشی را ببینند؟ تجربیاتی که با توجه به واکنش‌های دیگران به دست می‌آید باعث می‌شود که تمرکز ما بر روی آن موضوع بیش تر شود. درنتیجه، آن شرایط برای ما واقعی تر به نظر می‌رسد. همین موضوع نیز باعث خواهد شد که افراد دید منفی تری نسبت به این عکس‌ها داشته باشند. تحقیقی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد، میزان استرس شما در این شرایط و با حضور دوستان تان بیش تر هم می‌شود. شاید جالب باشد بدانید زمانی که افراد با حیوانات خانگی شان این عکس‌ها را دیدند، استرس آن‌ها کاهش یافت.

این تحقیقات فقط در آزمایشگاه انجام شده، اما نتایج آن برای دیگر تجریبات بصری مانند: رفتن به یک موزه هنری، دیدن یک فیلم و یا حضور در یک منطقه زیبا نیز تاثیرات مشابهی دارد. پس برای ساختن خاطراتی شیرین، در کنار یکدیگر باشید. از این تحقیقات می‌توان نتیجه گیری کرد که اگر تجربه کردن شرایط مختلف در کنار غریبه‌ها می‌تواند باعث کاهش لذت شود، پس انجام یک سری کارها در محیط‌های عمومی‌راه حل مناسبی برای لذت بردن نیست. شاید به همین دلیل هم باشد که ساحل‌های خصوصی و یا موزه‌های که بازدید کننده‌های زیادی ندارند، پر طرفدارتر هستند.

اگر تجربه یک موقعیت خاص همراه با دیگران باعث می‌شود که ما بیش تر از آن لذت ببریم، پس می‌تواند سبب نزدیکی و صمیمیت بیش تر دوستان هم شود. در نتیجه، دفعه بعد اگر خواستید از یک موزه هنری دیدن کنید و یا تصاویری از حیوانات را در اینترنت مشاهده نمایید، توصیه می‌شود که دوست تان را نیز در این کار شریک کنید. زیرا باعث می‌شود که بیش تر لذت ببرید.

منبع
psychologytoday
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.