افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرن

بر خلاف تصور عموم، با پول می توان خوشحالی خرید! بخوانید

زمانی که این اجناس را می‌خرید، برای استفاده از آن‌ها بسیار هیجان دارید.

همان طور که می‌بینید، برخلاف جمله مشهور « پول خوشحالی نمی‌آورد »، اتفاقا با خرید چیزهایی که دل مان می‌خواهد، احساس خوشحالی می‌کنیم!

چرا وقتی خرید می‌کنیم، خوشحال می‌شویم؟

انسان‌ها بسیار مشتاق رضایت مندی در لحظه اند. حتما شما نیز درباره این نوع رضایت مندی صدها جمله شنیده اید. شما چیزی را می‌خواهید و داشتن آن چیز در همان لحظه شما را خوشحال می‌کند. خواستن این نوع لذت‌ها از ذات طبیعی بشر سرچشمه می‌گیرد. در واقع، لذت بردن از رضایت مندی لحظه ای در طبیعت بشر است. در حالی که در جامعه ای زندگی می‌کنیم که بر اساس رضایت مندی غیر لحظه ای بنا شده است.

رضایت مندی غیر لحظه ای یعنی خواستن چیزی، اما نرسیدن به آن در همان لحظه. در جامعه، شما مجبور خواهید بود برای دریافت حقوق تان، غذایتان در رستوران و قهوه تان در کافه صبر کنید. زمانی که آن چه می‌خواهید به دست تان می‌رسد نیز طبیعتا خوشحال می‌شوید.


همچنین بخوانید :   هرگز به مردان هدایای ناخوشایند ندهید: ۵ راه آماده کردن یک هدیه خوب برای آقایان

هیجان شما برای کسب این رضایت مندی‌ها، نسبت به داشتن آن‌ها در همان لحظه، اغلب تاثیرات روانی عمیق تری بر شما خواهد گذاشت. دلیل این موضوع نیز ترشح دوپامین (هورمونی که بر روی مرکز شادی در مغز اثر می‌گذارد) است. زمانی که شما برای داشتن چیزی هیجان دارید، در واقع در حال لذت بردن از دوپامین ترشح شده در بدن تان هستید و آن چیزی که برای به دست آوردن آن هیجان دارید، در رتبه دوم قرار دارد.

وقتی جنسی را که مدت‌ها برای داشتن آن انتظار کشیده اید را می‌خرید، دو ساعت بعد، چه حسی دارید؟ قطعا احساس تان به شدت لحظه اول خریدن آن و یا مدتی که برای به دست آوردن اش هیجان داشتید، نیست. این موضوع کاملا طبیعی و در واقع، بخشی از ذات بشر است.

به این ترتیب، خوشحالی ای که درون خودتان حس می‌کنید، خوشحالی واقعی نیست. در واقع، به زبان علمی، شما در حال لذت بردن از جریان یافتن دوپامین ترشح شده در بدن تان هستید. زمانی که سطح دوپامین در بدن کاهش یافت، خوشحالی شما نیز از بین رفته و دوباره چیز جدیدی را می‌خواهید ( در حقیقت دوپامین بیشتری می‌خواهید). این موضوع دلیل واقعی همان جمله معروف « پول خوشحالی نمی‌آورد » است.

اما در هر حال پول می‌تواند شما را خوشحال کند، هرچند نه به آن شیوه که شما تا قبل از این فکر می‌کردید.

یک جایگزین برای خوشحال بودن 

آکادمی‌علمی‌امریکا به تازگی بر روی دو گروه از افراد مطالعه ای انجام داده است. طی این تحقیق به هریک از این دو گروه ۴۰ دلار پول داده اند. گروهی اظهار داشتند که با آن پول کالایی را خواهند خرید که به آن نیاز دارند. گروه دیگر گفتند که این پول را صرف کاری می‌کنند که باعث شود زمان آزاد آن‌ها بیشتر شود.

مثلا به جای پختن غذا از رستوران غذا سفارش می‌دهند یا به جای تمیز کردن خانه، کارگر می‌گیرند. هنگامی‌که میزان شاد بودن این دو گروه بر اساس ۱۰ مقیاس متفاوت سنجیده شد، گروهی که پول خود را صرف به دست آوردن زمان برای خود کرده بودند نسبت به افرادی که با پول شان کالایی را خریده بودند، ابراز خرسندی بیشتری کردند.

به عبارتی، آن‌ها به این دلیل شاد بودند که کاری را که نمی‌خواستند خودشان انجام دهند را خریده بودند. آن‌هایی که صرفا کالایی خریده بودند، علائم کمتری از خوشحالی بروز می‌دادند. برخلاف دسته دیگر که پول شان را جهت رضایت از زندگی خود صرف کرده بودند.

داشتن اوقات فراغت افراد را خوشحال می‌کند

کیفیت زمان اضافه ای که باعث خوشحالی این دسته از افراد شد، مهم بود و پول فقط وسیله ای بود برای به دست آوردن آن زمان اضافه. اما باید دقت داشت که در نهایت داشتن پول مهم است. در کنار آن این که آن زمان چه قدر باشد و چگونه سپری شود نیز اهمیت دارد.

هر کسی در طول روز ۲۴ ساعت زمان دارد. امید به زندگی در زنان ۸۱ و در مردان ۷۶ سال است. بیشتر مردم کم و بیش طول عمر مشابهی دارند. با ارزش دادن به تک تک ساعت‌ها و ثانیه‌ها می‌توانید احساس رضایت مندی و خوشحالی را در زندگی تان ایجاد کنید. اگر شما مدام مشغله دارید و زمان کافی و با کیفیتی برای خود ندارید، می‌بایست در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. برای این که خوشحالی واقعی را تجربه کنید، برای ارزش‌های واقعی زندگی خود زمان بگذارید؛ حتی اگر مجبور باشید بهای آن را بپردازید.


همچنین بخوانید :  میزان خواب شما با وزنتان چه ارتباطی دارد؟

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.