افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرن

از بازتاب های روانی به تعویق انداختن کارها چه می دانید؟

«کار امروز را به فردا مگذار» این ضرب المثل بسیار پر معنا است. اگر شما قبل از شروع کاری به این فکر می‌کنید که بعدا آن را انجام می‌دهم یا ترجیح می‌دهید اول کمی‌استراحت کنید و بعد آن کار را انجام دهید؛ احتمالا یک فرد حرفه ای در به تعویق انداختن کارها هستید! کارهای خود را به تعویق نیندازید و همین امروز برای انجام آن‌ها دست به کار شوید.

گاهی تصور این که انجام کارهای بی اهمیت باعث تلف کردن وقت می‌شود سبب خواهد شد که تمام کارهایتان بر روی هم انباشته شود. همچنین به تعویق انداختن کارها می‌تواند تبدیل به عادتی بد در شما بشود. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا بعضی از افراد به جای  انجام دادن کار‌هایشان دائما آن‌ها را به تعویق می‌اندازند؟

چرا انسان‌ها مدام کار‌های خود را به تعویق میندازند؟

دلایل مختلفی برای به تعویق انداختن کارها وجود دارد. گاهی ممکن است چندین دلیل باعث بروز این اتفاق بشود. مهم ترین دلیل به تعویق انداختن کارها کمال گرایی است. این موضوع بیشتر در افرادی دیده می‌شود که به صورت افراطی بر کیفیت، بازده و جزئیات کارهای خود تمرکز می‌کنند. در نتیجه از انجام کار باز می‌مانند.

بازتاب‌های روانی به تعویق انداختن کارها

اهداف بزرگی که نیاز به تلاش طولانی مدت دارند بیشتر اوقات باعث فرسودگی فرد می‌شوند. اگر شخص متوجه این اتفاق نشود و اقدامات لازم را انجام ندهد ممکن است سبب بروز افسردگی در وی شود. فردی که دچار افسردگی می‌شود برای انجام کارهای روزانه خود نیز دچار مشکل شده و تحت این شرایط رسیدن به اهداف بسیار مشکل خواهد شد.

در بعضی از افراد دلیل عدم انجام کارها این است که تصور می‌کنند اگر اقدامی‌هم انجام دهند موفق نخواهند شد. این افراد احساس می‌کنند که چون تا به امروز موفق نشده اند بعد از این نیز موفقیتی به دست نخواهند آورد. خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و از جایگاهی که در آن قرار دارند احساس رضایت نمی‌کنند. آن‌ها گمان می‌کنند که در آینده نیز جایگاه متفاوتی را به دست نخواهند آورد و در نتیجه دچار نا امیدی می‌شوند.


همچنین بخوانید :   هرگز به مردان هدایای ناخوشایند ندهید: ۵ راه آماده کردن یک هدیه خوب برای آقایان

افراد دیگری هم هستند که تصور می‌کنند به تنهایی نمی‌توانند کاری را انجام بدهند. بنابراین، برای رسیدن به هدف خود اقدامی‌نمی‌کنند. این افراد دو ویژگی شاخص دارند:
  1. در تصمیم گیری دچار مشکل هستند و به حمایت دیگران نیاز دارند.
  2. اعتماد به نفس پایینی دادند. در نتیجه نیاز به راهنمایی دارند و ترجیح می‌دهند که دیگران زندگی آن‌ها را پیش ببرند.

این ویژگی‌های اخلاقی سبب می‌شود در هدف گذاری و رسیدن به آن، با دردسر مواجه شوند.

تنبلی و نبود اراده نیز از دیگر دلایل به تعویق انداختن کار‌ها محسوب می‌شود.

به تعویق انداختن کارها، هم برای فردی که آن‌ها به تعویق می‌اندازد و هم برای افرادی که با او زندگی می‌کنند مشکلات روحی و روانی بسیاری ایجاد خواهد کرد. مشکلاتی مانند: افسردگی، اضطراب، ترس، مشکلات ارتباطی، خشونت، مشکلات اقتصادی و اجتماعی و&#۸۲۳۰; .

راه‌هایی برای رفع این مشکل:

برای رفع مشکل به تعویق انداختن کارها لازم است ابتدا دلیل به تعویق انداختن کارهای خود را پیدا کرده و بر اساس آن اقدام کنید. بهترین کار این است که فرد برای تشخیص دلیل این موضوع از یک روان شناس کمک بگیرد.

برای رفع این مشکل باید به موارد زیر توجه ویژه ای شود:

بررسی کمال گرایی، تجزیه و تحلیل دلایل آن، تشخیص فواید و ضررهای آن، بررسی وجود و یا عدم وجود عزت نفس، تقویت عزت نفس، بررسی زندگی افرادی که دچار مشکل نظم هستند، تجزیه و تحلیل آن چه که به دست می‌آورند و آن چه که از دست می‌دهند و تعریف مفهوم ثبات در آن‌ها.

اگر شما نیز دچار این مشکل هستید بهتر است تا با یک روان شناس مشورت کنید.

منبع
elele
برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.