افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

مراقب باشید : با این ۷ رفتار جذابیت خود را از دست خواهید داد

همه ما می‌خواهیم که دوست داشتنی باشیم؛ اما همان طور که برای جذابیت و دوست داشتنی بودن نزد دیگران تلاش می‌کنیم، ممکن است  کارهایی را انجام دهیم که دیگران از بودن در کنار ما لذت نبرند.

براساس نظراتی که کارشناسان مسائل رفتار انسانی ارائه داده اند، برخی ویژگی‌های ثابت وجود دارد که بسیاری از افراد برای دوست داشتنی تر بودن، به اشتباه از آن‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به ۷ ویژگی اشاره خواهیم کرد که  می‌تواند منجر به کاهش جذابیت شما در نزد دیگران شود.

  1. بیش از حد در مورد خود صحبت کردن

این موضوعی طبیعی است که شما اطلاعاتی از خودتان را در مکالمات روزمره به اشتراک بگذارید و تحقیقات نشان داده که بیش تر مردم دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند. براساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ دانشگاه‌هاروارد، حدودا ۳۰ تا ۴۰ درصد از مکالمات همه افراد در رابطه با خودشان است.( مطالعات قبلی این درصد را ۶۰ درصد می‌دانستند.)

اگرچه همه ما این کار را انجام می‌دهیم؛ اما اگر بیش از حد از خودمان صحبت کنیم منجر به کم تر دوست داشته از جانب دیگران خواهد شد. این موضوع را کاریه شارپ  مشاوری در حوزه ارتباطات می‌گوید.

کاریه شارپ مشاوری است که می‌تواند با بهبود مهارت‌های ارتباطی در دیگران، به تقویت روابط آن‌ها کمک بسیاری نماید و می‌گوید« این گونه افراد اجازه صحبت کردن را به دیگران در مکالمات نمی‌دهند و به همین هیچ کس آن‌ها را دوست ندارد»

  1. گوش کننده خوبی نیستید

ویژگی‌هایی هم چون تسلط پیدا کردن بر مکالمه با صحبت کردن در رابطه با خودتان، یا بی توجه نسبت به صحبت‌های دیگران و اظهار بی علاقه بودن به صحبت‌های آن‌ها، از جمله دیگر ویژگی‌هایی هستند که منجر به دوست داشته نشدن شما از جانب دیگران خواهند شد.

سوفیا سانتیاگو می‌گوید، حدودا ۵۰ درصد از مردم هنگامی‌که دیگران با آن‌ها صحبت می‌کنند، در حالت گیجی قرار دارند؛ زیرا « همه ما بیش تر تمایل داریم به جای زندگی در زمان حال؛ بیش تر  در گذشته و یا آینده زندگی کنیم» البته هستند کسانی که در زمان حال زندگی می‌کنند و به همین دلیل دوست داشتنی تر هستند.

 توانایی گوش دادن به دیگران یک ویژگی بسیار مهم برای ایجاد روابط است. تفاوتی هم ندارد که این روابط عاشقانه و یا آرمانی باشد.

پس به جای این که هنگام مکالمه با دیگران به فکر پاسخی باشید که قرار است به او بدهید، یک گوش دهنده فعال باشید و به حرف‌هایی که می‌زنند، علاقه نشان دهید.

  1. خود رای بودن

لائورن کوک سخنران حرفه ای و مربی در حوزه روانشناسی خوشبختی می‌گوید:« مردم بیش تر دوست دارند  به  جای ارتباط با افرادی که به آسانی با دیگران درگیر می‌شوند، با افرادی ارتباط برقرار کنند که انعطاف پذیر و آسان گیر هستند.» مردم با افرادی که حالت تهاجمی‌دارند و با هر چیز کوچکی مخالفت می‌کنند، احساس راحتی نخواهند کرد.

البته  نباید به دیگران تحمیل کنید تا شما را دوست داشته باشند. (موافقت بیش از حد با دیگران در تمامی‌امور نیز آزار دهنده خواهد بود»

روانشناس مک کوردی می‌گوید:« در واقع افراد دوست داشتنی نظرهای خود را بدون این که دیگران را تحقیر کنند، ارائه می‌دهند»

به طور مثال تصور کنید که برای شام تصمیم می‌گیرید با دوستان خود، به بیرون بروید. افراد دوست داشتنی در این وضعیت ابتدا نظر خود ارائه می‌دهند؛ اما اگر نظر جمع متفاوت با آن‌ها بود، ترجیح می‌دهند که با نظر اکثریت موافقت کنند به جای این که بر پیشنهاد خود پافشاری نمایند؛ زیرا در هنگام انجام دادن کارهای گروهی نظر جمع مهم تر از نظر فرد به تنهایی خواهد بود. در مکالمات و بحث‌ها، یک شخص دوست داشتنی می‌تواند دیدگاه‌های خود را به راحتی در مورد یک موضوع بحث برانگیز به اشتراک بگذارد و در عین حال  از دیدگاه‌های دیگران نیز استقبال خواهد کرد.


حتما بخوانید : خانم‌هایی که احساس می‌کنید جذاب نیستید ، اگر می‌خواهید همسر ایده آل خود را بیابید ، بخوانید !!!

  1. ظاهر خود را دوست ندارید

 شاید زیبایی تنها به ظاهر افراد بستگی داشته باشد؛ اما هنگامی‌که صحبت از دوست داشته شدن می‌شود، هر تلاشی که شما برای ظاهر تان انجام دهید، می‌توانید منجر به دوست داشته شدن و یا دوست داشته نشدن از جانب دیگران، گردد.

در حقیقت افرادی که تلاش بیش تری برای ظاهرشان می‌کنند، دوست داشتنی تر خواهند بود. مطالعه ای در دانشگاه‌هاروارد نشان داده است که آرایش کردن خانم‌ها می‌تواند جذابیت آن‌ها را بیش تر کرده و در نتیجه سطح دوست داشتنی تر بودن ، جذابیت و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهد.

در حالی که ممکن است این طرز تفکر خیلی سطحی به نظر برسد؛ اما مهم است. این که شما به ظاهر خود افتخار کنید و آن را دوست داشته باشید، می‌تواند به افزایش جذابیت شما از نظر فیزیکی و روانشناختی در نزد دیگران کمک کند.

  1. بیش از حد شیک بودن

حتما از خواندن این مورد تعجب خواهید کرد؛ اما بین دوست داشتن ظاهر خود و بیش از حد مغرور بودن، تفاوت وجود دارد. اگرچه جذاب بودن می‌تواند منجر به بیش تر دوست داشته شدن شود؛ اما با ریاکاری و ظاهری ساختگی و مصنوعی داشتن نیز، جور در می‌آید و به همین دلیل می‌تواند منجر به کاهش جذابیت شما نیز گردد.

 کوک می  گوید « ما عاشق افرادی می‌شویم که کمی‌احمق به نظر می‌رسند و از این که خود را پایین تر از آن چه هستند نشان دهند، نمی‌ترسند»

  1. شما بسیار انتقاد می‌کنید

هیچ کس به احاطه شدن با افراد انتقاد گیر علاقه ای ندارد. اگرچه ممکن است ما از انتقادهای همسرمان نسبت به شغل و یا هر چیز دیگری استقبال کنیم؛ اما منفی بودن باعث  تقویت هر چه بیش تر منفی بافی می‌شود. البته لازم نیست در رابطه با همه موارد منفی در دیگران خوش بین باشید و هیچ گونه انتقادی را از آن‌ها نکنید؛ بلکه باید بدبینی را کنار گذاشته و کاری کنید که دیگران از بودن در کنار شما خسته نشوند.

حتی اگر شما عادت به منفی بافی در مکالمات خود نیز نداشته باشید، دیگران از  این موضوع بدون این که از آن حرفی بزنید، مطلع خواهند شد.

سانتیاگو می‌گوید: « هنگامی‌که شما افکار منفی دارید،‌ زبان بدن و دیگر نشانه‌های ریز می‌توانند این موضوع را در چند صدم ثانیه و بدون این که خودتان متوجه شوید، نشان دهند.»

همین که شما احساس بدی را به دیگران منتقل کنید، می‌تواند برای  جذاب نبودن شما نزد دیگران کافی باشد.

  1. تحقیر کردن دیگران بدون این که حتی خودتان متوجه این موضوع باشید

خودخواه و خودشیفته بودن ویژگی منفی است و ما با داشتن آن هیچ برتری به دیگران نخواهیم داشت؛ اما گاهی شما بدون این که خودتان متوجه باشید دیگران را تحقیر می‌کنید. برای مثال اگر شخصی می‌گوید که به کتاب خاصی علاقه مند است و شما آن را موضوعی عادی می‌دانید، پاسخ احتمالی تان این گونه خواهد بود طبیعی است، اگر کسی در این موضوع اطلاعاتی نداشته باشد، به این کتاب علاقه مند خواهد شد؛ امیدوارم مباحثی پیشرفته تر از آن چه در این کتاب عنوان شده، هر چه زودتر چاپ شود. دکتر کلینیکال می‌گوید« در واقع شما  با این حرف نشان داده اید که از طرف مقابل تان بهتر و بالاتر هستید»

افراد خود شیفته نمی‌توانند با دیگران ارزش‌های مشترکی داشته باشند؛ زیرا طوری وانمود می‌کنند که نسبت به آن‌ها برتری داشته و دیگری نسبت به آن‌ها ارزش کم تری دارد.

مک کین می‌گوید: « هیچ کس نمی‌خواهد توسط دیگران تحقیر شود؛ اما ما گاهی اوقات بدون این که خودمان متوجه باشیم، این کار را انجام می‌دهیم»

شما چه فکر می‌کنید؟

شما کدام یک از این ویژگی‌ها را دارید؟ آیا موردی در این لیست تعجب آور است؟ برای این که جذاب تر به نظر برسید، چه کاری را انجام می‌دهید؟ پس از خواندن این مطلب رفتار خود را تغییر می‌دهید؟ چه ویژگی‌هایی از این لیست غیر قابل است؟


حتما بخوانید : زنان جذاب چه ویژگی‌هایی دارند؟

منبع
livestrong
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.