روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

چگونه به شوهرمان اعتماد کنیم ؟

اعتماد بنیاد اصلی هر رابطه خوب است. در ازدواج (که در بهترین حالت) یک تعهد مادام العمر تلقی می‌شود نیز، اعتماد اصلی ترین موضوع است. اگر شما به تازگی ازدواج کرده اید و می‌خواهید رابطه سالم و صحیحی داشته باشید و یا این که زندگی زناشویی تان اخیرا دچار مشکلاتی شده است، راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها رابطه تان را به مسیر درست هدایت کنید. با احترام، گفت و گو و صبر، شما می‌توانید اعتماد را در زندگی زناشویی تان به وجود بیاورید.

قسمت اول: مبانی اعتماد اهمیت اعتماد را درک کنید:

اعتماد برای داشتن یک رابطه شاد بسیار اهمیت دارد؛ چرا که اساسا غیرممکن است بدون داشتن اعتماد به همسرتان، با او زندگی شادی داشته باشید.

 • اگر اعتماد وجود نداشته باشد، زمانی که همسرتان در کنار شما نیست، شما نگران خواهید بود و از خودتان می‌پرسید: آیا واقعا دارد کاری را که گفته انجام می‌دهد یا این که به من دروغ گفته است؟ قطعا با بودن چنین سوالاتی در ذهن تان، آرامش شما سلب خواهد شد.
 • بدون اعتماد، شما نمی‌توانید به طور ۱۰۰ درصد مطمئن شوید که همسرتان واقعا این رابطه را دوست دارد یا خیر. آیا او دارد این رابطه را تحمل می‌کند یا این که از هر لحظه این رابطه لذت می‌برد؟
 • بدون اعتماد شما نمی‌توانید مطمئن باشید که همسرتان واقعا به شما اهمیت می‌دهد و احترام می‌گذارد. آیا او در مقابل دیگران است که به شما احترام می‌گذارد یا این که از صمیم قلب دوست تان دارد؟
با او درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید:

گفت وگو راهکاری است که به کمک آن می‌توانید اعتماد را به وجود بیاورید. شما باید به راحتی احساسات تان را بیان کرده و اگر موضوعی وجود دارد که اعتماد شما را کمی‌خدشه دار کرده، آن را با هم در میان بگذارید. فراموش نکنید که شوهر شما نمی‌تواند ذهن تان را بخواند. پس اگر می‌خواهید تغییراتی در رابطه تان ایجاد کنید، باید با او درباره احساسات تان صحبت کنید.

 • سعی کنید زبان اتهام را کنار بگذارید. نباید طوری رفتار کنید که شوهرتان حالت دفاعی به خود بگیرد. سعی کنید راحت با او صحبت کنید و لحن دوستانه ای داشته باشید. بعد از این که نگرانی‌هایتان را به او ابراز کردید، به جای این که از او انتقاد کنید، بگویید که هریک از رفتارهای او باعث می‌شود شما چه احساسی داشته باشید.
 • شما نباید فقط بر روی مسائل منفی تمرکز کنید. با او راحت باشید و به او بگویید که بودن با او چه حس خوبی به شما می‌دهد. اما در کنار آن، از برخی رفتارهایش نیز ناراحت اید.
به حرف‌های او گوش دهید:

گفت وگوی خوب مانند یک خیابان دو طرفه است. به حرف‌هایی که همسرتان می‌زند گوش کرده و سعی کنید آن‌ها را درک کنید. لازم نیست همیشه با حرف‌های او موافق باشید. اما هنگامی‌که دارید در مورد مسائل مهم با هم صحبت می‌کنید، باید به او احترام گذاشته وکاملا به سخنان او توجه کنید.

 • همچنین بسیار مهم است که به شوهرتان نشان دهید که دارید به حرف‌هایش گوش می‌دهید. تماس چشمی‌با او برقرار کنید و گاهی سرتان را در پاسخ به حرف‌های او تکان دهید. گاهی اوقات نیز حرف‌هایی را که او بیان می‌کند تکرار کنید.
به حریم خصوصی او احترام بگذارید:

اجازه دهید که آغازگر این اعتماد، شما باشید. یکی از بنیادی ترین راهکارها برای ایجاد اعتماد این است که به اندازه کافی حریم شخصی همسرتان را در اختیارش بگذارید. البته در مقابل، او هم باید حریم شخصی شما را در اختیارتان بگذارد. تلفن همراه، ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی او را چک نکنید. همچنین هنگامی‌که دور از شما و بیرون از خانه است، نباید مدام با او تماس بگیرید تا ببینید کجا است و دارد چه کار می‌کند. از او نخواهید که در این باره به شما توضیح بدهد. این کارها فقط باعث از بین رفتن احترام میان شما شده و هیچ تاثیری در کارهایی که او قصد دارد آن‌ها را انجام دهد ندارد.

 • البته این مورد به معنای آن نیست که شما باید از رفتارهای ناشایست او چشم پوشی کنید. برای مثال، پیام‌های مرموزی که برای او فرستاده می‌شود و باعث می‌شود که او ناگهان، سر شام از منزل خارج شود، از مواردی است که شما باید به آن رسیدگی کنید!
به راحتی انتظارات تان را با او در میان بگذارید:

بسیار مهم است که زوجین هر چه زودتر انتظارات شان را بیان کنند. بدین طریق، اگر همسرتان رفتار بدی از خود نشان بدهد، شما می‌تواند به وضوح انتظارات تان را به او گوشزد کنید. برای مثال، او نباید به شما خیانت کند، با خانم‌های دیگر زیاد خوش و بش کند و &#۸۲۳۰; . همچنین اگر مسئولیت‌هایی دارید که تصمیم گرفته اید با یک دیگر آن را انجام دهید (برای مثال مراقبت از فرزندتان)، بسیار مهم است که انتظارات تان را در این باره بیان کنید.

 • اگر تا به حال انتظارات تان را به یک دیگر نگفته اید، با هم یک گفت وگوی صادقانه داشته باشید. درباره مسائلی که مشکلاتی را در رابطه تان به وجود آورده است صحبت کنید. اما به جای شک‌ها، درباره چیزهایی که واقعا در رابطه تان احساس می‌کنید بحث کنید. برای مثال، به او بگویید « تو همیشه دیر به خانه می‌آیی و من احساس می‌کنم که برای تو اهمیتی ندارم.» بیان احساسات بدین طریق، بدون این که سوء تفاهمی‌بین شما ایجاد کند، او را متوجه تاثیر کارهایی که انجام می‌دهد می‌کند.

حتما بخوانید : چگونه بدقولی و عدم تعهد روی اعتماد رابطه‌های زوجین تاثیر می‌گذارد؟

قسمت دوم: اعتماد بعد از خیانت کردن همسرتان دقیقا برای او توضیح دهید که چگونه به اعتماد شما خیانت کرده است:

اولین قدمی‌که بعد از خیانت همسرتان باید بردارید این است که ببینید چگونه باید با همسرتان سر خدشه دار شدن اعتمادتان، صحبت کنید. در این جا نیز باید همان طور که در موارد بالا ذکر شد، بدون این که از او انتقاد کنید، به او بگویید که به خاطر این رفتارش چه احساسی دارید. با این حال، نیازی نیست که کاملا آرام باشید؛ چرا که او با رفتارش به شما آسیب رسانده است. در این شرایط فقط احساسات واقعی تان را بروز دهید، مخصوصا اگر کار واقعا ناشایستی انجام داده است که نوعی بی احترامی‌به شما محسوب می‌شود.

 • می‌توانید گفت وگویتان را با استفاده از این جملات آغاز کنید: « ما باید با هم صحبت کنیم. من نمی‌خواهم دروغ‌های تو را درباره این که کجا بوده ای بشنوم. فقط بدان اگر من نتوانم به تو اعتماد کنم، مطمئنا به مشکل برخواهیم خورد.» در این جا به وضوح به او نشان می‌دهید که ناراحت هستید، اما اجازه نمی‌دهید که احساسات تان باعث شود کنترل خود را از دست بدهید.
به او فرصت دهید:

عدم اعتماد شما ممکن است به خاطر مسائل جزئی مانند دروغ گفتن همسرتان و بیرون رفتن او با دوستان اش باشد و یا دلایل بزرگ دیگری مانند خیانت و یا تحقیر کردن شما در مقابل دیگران داشته باشد. این بستگی به شما دارد که قضاوت کنید که این رفتار ناشایست همسرتان تا چه اندازه می‌تواند به رابطه تان آسیب برساند. در هر حال، اگر تصمیم دارید باز هم کنار او زندگی کنید، باید به او فرصت بدهید تا دوباره اعتماد شما را به دست بیاورد.

 • سعی کنید مجازاتی متناسب با اشتباه همسرتان تعیین کنید. برای مثال، اگر شما پیام‌های ناشایست همسرتان به همکار خانم اش را دیده اید، اما او قسم می‌خورد که هرگز چنین کاری نکرده است، بسیار منطقی است که به او محبت نکنید. مراقب باشید این رفتار را تا زمانی ادامه دهید که مطمئن شوید او درست می‌گفته و واقعا چیزی میان او وهمکارش نبوده است.
مشاوره:

اگر شما نمی‌توایند این مشکل را خودتان حل کنید اما ازدواج تان برایتان اهمیت دارد، از مشاوره گرفتن نترسید. مشاوران می‌توانند به شما کمک کنند تا دوباره بتوانید به همسرتان اعتماد کنید.

 • مراجعه به این گونه مشاوران چیزی نیست که شما از آن خجالت بکشید. بسیاری از زوجین برای حل مسائل زندگی زناشویی شان به مشاوران خانواده مراجعه می‌کنند. اما حتی اگر واقعا این کار را نکنید و فقط به آن فکر کنید، باز هم قابل تحسین هستید؛ چرا که این نشان می‌دهد شما می‌خواهید برای بهبود رابطه تان تلاش کنید.
اگر نمی‌توانید به همسرتان اعتماد کنید، به فکر طلاق باشید:

همان طور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، داشتن یک رابطه شاد بدون داشتن اعتماد کم و بیش غیرممکن است. اگر همسرتان رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که مانع از اعتماد شما می‌شود و یا این که به خیانت‌های خود هنوز هم ادامه می‌دهد و تغییر رویه نمی‌دهد، وقت آن رسیده است که به جدایی نیز فکر کنید. جدا شدن از همسر تان مخصوصا اگر با او زندگی مشترک داشته باشید، کار آسانی نیست. اما فراموش نکنید زندگی کردن با همسری که ذره ای به او اعتماد ندارید به مراتب سخت تر و دردناک تر از آن خواهد بود. بنابراین، به عنوان راهکار آخر و با در نظر گرفتن تمام شرایط، طلاق نیز می‌تواند گزینه منطقی ای باشد.


حتما بخوانید : چگونه بعد از خیانت دوباره اعتماد را وارد رابطه مان کنیم؟

منبع
wikihow
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. من تا وقتی که رفتارهای خاص و مشکوک از طرف مقابلم نبینم هیچ وقت بهش شک نمیکنم و تا زمانیکه مطمئن نشدم راجبش هیچ حرفی نمیزنم

 2. بعضی از آدم‌ها شکاک و بدبین هستن و به هیچ کس اعتماد ندارن و تلاش برای به دست آوردن اعتماد این افراد بی فایده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.