خانم گلگشتیان (معرفی مکان های خاص)فرحناز (سرگرمی هدفمند)گردشگری

چگونه در سفر برای عزیزان مان سوغاتی بخریم ؟

همه افراد عاشق هدیه گرفتن هستند. اما هدیه دادن نیز احساس بسیار خوبی به شخص هدیه دهنده می‌دهد. به همین دلیل، ممکن است شما نیز در سفر، دل تان بخواهد برای اطرافیان تان سوغاتی بخرید.

سفر، به ویژه اگر به خارج از کشور باشد، نگرانی‌های خاص خود را دارد. حال اگر بخواهید برای عزیزان تان سوغاتی نیز بخرید، نوع آن و این که چگونه آن را با خود بیاورید نیز به این نگرانی‌ها اضافه می‌شود.

 شما می‌توانید این مشکل را با مدیریت هزینه، برنامه ریزی و گشتن هدفمند در نقاط مختلف محل سفرتان حل کنید. اگر به این موارد توجه کنید، سوغاتی خریدن برای شما مانند یک ماجراجویی خواهد بود که خاطره ای ماندگار در ذهن تان باقی می‌گذارد.

قسمت اول: خودتان را برای خرید سوغاتی آماده کنید یک لیست از افرادی که قصد دارید برای آن‌ها سوغاتی بخرید تهیه کنید:

هدف از این کار این است که شما نام همه افرادی را که قصد دارید برای آن‌ها سوغاتی بخرید را در ذهن داشته باشید. همچنین این کار باعث می‌شود که برای هر شخص یک کادوی مخصوص بخرید. از طرفی، متوجه هزینه ای که باید برای هر هدیه بپردازید نیز خواهید شد. در این لیست نام اشخاص را بنویسید و اگر سوغاتی خاصی برای آن‌ها مدنظر دارید، در جلوی اسم هرکس آن را درج کنید.

 • خودتان را فراموش نکنید. نام خودتان را نیز به این لیست اضافه کنید و چیزهایی را که دوست دارید برای خودتان بخرید جلوی اسم تان اضافه کنید.
 • برای راحت شدن کارتان می‌توانید از خود افراد بپرسید که چه چیزی دوست دارند. این کار باعث می‌شود از سردرگمی‌نجات پیدا کنید و به طور مشخص دنبال کالای خاصی بروید. به علاوه این که، برآورد هزینه نیز برای تان آسان تر خواهد بود.
مبلغی را که می‌خواهید برای خرید سوغاتی هزینه کنید در نظر بگیرید:

همواره برای هر فرد محدودیت‌های مالی وجود دارد. زمانی که در کشور دیگری هستید و در فروشگاه‌های آن جا به گشت و گذار می‌پردازید، ممکن است به راحتی، و بدون این که متوجه شوید، میلیون‌ها خرید کنید! همواره هزینه‌های متفرقه مثل خرید تنقلات و حمل و نقل را در نظر بگیرید و فراموش نکنید که این‌ها نیز بخشی از هزینه‌های سفر شما هستند. بنابراین، یک برآورد هزینه کرده و سپس به دنبال خرید سوغاتی بروید.

 • تبادل ارز نیز یکی دیگر از هزینه‌هایی است که بر بودجه شما تاثیر می‌گذارد. این مورد را نیز فراموش نکنید.
درباره سوغاتی‌هایی که می‌خواهید بخرید تحقیق کنید:

قبل از این که به شهر یا کشور مورد نظر سفر کنید، تحقیق کنید تا ببینید یک محصول با کیفیت در آن کشور باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و برای خرید آن چه مقدار باید هزینه کنید. در این شرایط، زمانی که به فروشگاه‌ها می‌روید و قیمت محصولات را می‌بینید، می‌توانید تشخیص دهید که آیا آن کالا کیفیت و قیمت مناسبی دارد یا خیر.

 • برای مثال، اگر می‌خواهید برای خواهرتان یک کیمونو (لباس سنتی ژاپن) بخرید، کمی‌در اینترنت تحقیق کنید تا متوجه تفاوت کیمونوی اصل با کیمونوی تقلبی شوید.
 • می‌توانید به صورت آنلاین تحقیق کنید تا ببینید به هنگام خرید می‌بایست به چه نکاتی توجه کنید.
سلیقه فردی را که می‌خواهید برای او سوغاتی بخرید در نظر بگیرید:

زمانی می‌توانید برای شخصی بهترین سوغاتی را بخرید، که علایق و سلیقه او را به خوبی بشناسید. اگر برای او سوغاتی ای بخرید که مطابق با سلیقه و نیاز او باشد، به او نشان داده اید که چه قدر برای تان اهمیت داشته و به یادش بوده اید.

 • برای مثال، اگر مادرتان به لوازم آرایش علاقه ای ندارد، اگر از فرانسه بهترین و گران ترین لوازم آرایش را هم برای او بیاورید، نمی‌توانید او را خوشحال کنید.
 • سوغاتی ای خوب است که فرد آن را به قدری دوست داشته باشد که با دیدن آن یاد شما بیفتد.
 • اگر شما فردی را که می‌خواهید برایش سوغاتی بخرید به خوبی نمی‌شناسید یا نمی‌دانید هدیه ایده آل برای او چیست، سعی کنید سوغاتی ای بخرید که با یادآوری فضا و فرهنگ آن شهر یا کشور، او را نیز به سفر به آن جا تشویق کند. حتی یک یادبود مانند یک مجسمه نیز می‌تواند ارزش فوق العاده ای داشته باشد.

حتما بخوانید : هنگام خرید هدیه ، این اشتباهات را مرتکب نشوید !

قسمت دوم: خرید سوغاتی از گشت و گذار بیهوده بپرهیزید:

گشت و گذار در فروشگاه‌های پر زرق و برق که مخصوص توریست‌ها است، بسیار آسان، اما چشم پوشی از آن‌ها بسیار دشوار و البته مفید است. به جای آن شما می‌توانید وارد فروشگاه‌های سنتی شده و در آن‌ها محصولات با کیفیت را با قیمت‌های پایین تر تهیه کنید. با این کار یک ماجراجویی جذاب را نیز تجربه خواهید کرد.

 • کمی‌تحقیق کنید تا ببینید در کجا می‌توانید فروشگاه‌های مناسب برای خرید سوغاتی را پیدا کنید. برای این کار از اینترنت استفاده کنید. می‌توانید از قسمت اطلاعات هتل و مجله‌هایی که در اتاق تان قرار دارد نیز کمک بگیرید.
 • راهنماهای تور نیز گزینه مناسبی هستند. حتی بعضی از فروشگاه‌های معتبر با این افراد قرارداد داشته و آن‌ها به ازای بردن شما به آن فروشگاه‌ها، از فروشگاه کمیسیون دریافت می‌کنند.
دوام سوغاتی را در نظر بگیرید:

ممکن است شما عاشق یک کالای صنایع دستی شوید، اما آیا می‌توانید آن را سالم به مقصد برسانید؟ اگر کالایی را پیدا کردید که به عنوان سوغاتی گزینه خوبی به نظر می‌رسید، چند لحظه صبر کنید و ببینید که باید چگونه آن را به طرف مقابل تان برسانید.

 • سوغاتی‌های کوچک را می‌توانید در کیف دستی و چمدان تان بگذارید، اما حمل سوغاتی‌های بزرگ به این راحتی نیست و مشکلات خاص خود را دارد. این را هم به یاد داشته باشید که حتی اگر در چمدان خود برای آن سوغاتی جای کافی داشته باشید، ممکن است تا رسیدن به مقصد بشکند. برای سوغاتی‌های بزرگ می‌توانید از پست کمک بگیرید، اما این موضوع نیز کاملا به بودجه شما بستگی دارد.
اندازه سوغاتی را در نظر بگیرید:

شاید تندیس‌ها و یادبودها کادوهای بسیار معمولی ای تلقی شوند؛ اما هم جابه جایی آن‌ها بسیار راحت است، هم قیمت مناسبی دارند. شما می‌خواهید با خرید سوغاتی عزیزان تان را خوشحال کنید. اما اگر برای بردن آن‌ها فضای کافی نداشته باشید، این کار تبدیل به یک عذاب برای خودتان می‌شود.

 • قبل از این که مبلغ زیادی برای خرید یک کالا بپردازید، از هزینه حمل و نقل آن مطلع شوید. بردن اجسام سنگین یا ظریف و حساس با هواپیما هزینه‌های جداگانه و سنگینی دارد که می‌تواند بر هزینه‌های سفر شما تاثیرات چشمگیری داشته باشد.
 • علاوه بر حمل و نقل سوغاتی، به شرایط فردی که قرار است آن سوغاتی را به او بدهید نیز فکر کنید. خرید یک سوغاتی بزرگ و گران شاید جذاب به نظر برسد، اما این که شخص مورد نظر فضای کافی برای نگه داری از آن را داشته باشد نیز اهمیت زیادی دارد. برای فردی که در آپارتمان زندگی می‌کند، شاید یک سوغاتی تزئینی هماهنگی لازم با لوازم خانه او را نداشته باشد و یا این که نتواند آن را در جای مناسبی قرار دهد. بنابراین، ممکن است اشتیاق و علاقه ای را که شما انتظار دارید، از او نبینید.
چانه زدن:

بسیاری از افراد چانه زدن را بلد نیستند و حتی این کار را درست نمی‌دانند. اما شدیدا توصیه می‌کنیم که در سفرهایتان چانه زدن را فراموش نکنید؛ چرا که با چانه زدن می‌توانید خرید بهتری داشته باشید و در هزینه‌هایتان نیز صرفه جویی کنید. فراموش نکنید در بسیاری از نقاط جهان، چانی زنی بخشی از معامله است، پس شانس خود را امتحان کنید!

 • مکان‌هایی که شما می‌توانید در آن‌ها چانه بزنید، عبارت اند از بازارهای سنتی و مغازه‌های کوچک. این که در مراکز خرید مدرن چانه بزنید کار درستی نیست.
 • برای این که روش چانه زدن محلی آن شهر یا کشور را یاد بگیرید، از کتابچه‌های راهنما یا اینترنت استفاده کنید. این کار در فرهنگ‌های مختلف به روش مختلفی انجام می‌شود و انجام این کار به روش درست، باعث می‌شود موفقیت بیشتری کسب کنید.
 • اگر شما محدودیت مالی برای خرید سوغاتی دارید، قبل از این که چانه زدن را شروع کنید، می‌توانید میزان پولی را که قصد هزینه کردن آن را دارید روی میز بگذارید. بدین طریق، فروشنده متوجه محدودیت بودجه شما خواهد شد.
 • همیشه در برخورد با فروشنده لحن دوستانه و مثبت داشته باشید. هدف از چانه زدن این نیست که فروشنده را کتک بزنید و عصبانی شوید!
 • کمی‌وقت بگذارید و از این که فروشگاه را بدون خرید آن کالا ترک کنید نترسید. نتایج نشان داده است فروشنده ای که بر روی قیمت محصول خود مقاومت می‌کند، بعد از این گونه رفتارها، در خیابان به دنبال شما می‌آید تا قیمت مناسب تری پیشنهاد کند.

حتما بخوانید : هرگز به مردان هدایای ناخوشایند ندهید: ۵ راه آماده کردن یک هدیه خوب برای آقایان

قسمت سوم: حمل سوغاتی‌ها به خانه فضای کیف دستی و چمدان‌هایتان را بسنجید:

شما می‌توانید یک ساک دستی یا یک چمدان کوچک را با خود در هواپیما داشته باشید. اما توجه کنید که سوغاتی ای که انتخاب می‌کنید و درون آن‌ها می‌گذارید حساس و شکستنی نباشد. چرا که با جا به جا شدن وسایل، احتمال صدمه دیدن آن‌ها هست.

 • اگر با هواپیما سفر می‌کنید، از میزان باری که می‌توانید با خود حمل کنید مطمئن شوید. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی جهان به شما اجازه می‌دهند علاوه بر یک کیف شخصی، مانند کیف لپ تاپ و یا کیف دستی، یک چمدان با ابعاد ۵۶*۳۶*۲۳ سانتی متر همراه خود به کابین مسافران ببرید.
 • برای کادوهای حساس سعی کنید از چمدان‌هایی استفاده کنید که جنس محکمی‌دارند. این چمدان‌ها را می‌توانید در زیر صندلی و یا در محفظه بالای سرتان قرار دهید. اما اگر چمدان شما در این جاها جا نشود، شرکت‌های هواپیمایی کالای مورد نظر شما را بسته بندی جداگانه کرده و چمدان تان را نیز به قسمت بار می‌برد. در صورتی که سوغاتی شما سنگین باشد، مجبور خواهید بود هزینه اضافه بار بپردازید.
سوغاتی‌ها را میان وسایل تان جا بدهید:

قوانین شرکت هواپیمایی ای که قصد سفر با آن را دارید مطالعه کرده و قبل از رفتن به فرودگاه، زمانی را در هتل صرف قرار دادن سوغاتی‌ها میان وسایل تان کنید.

 • برای بسته بندی سعی کنید از حوله و یا نایلون‌های حبابی استفاده کنید تا احتمال شکستگی سوغاتی‌ها کاهش یابد.
 • با این روش، اگر وزن چمدان تان از آن چه که شرکت هواپیمایی به شما اعلام کرده بیشتر نشود، می‌توانید بدون دادن مبلغ اضافی برای بسته بندی سوغاتی‌ها، آن‌ها را با خود به خانه بیاورید.
از پست برای ارسال سوغاتی‌ها استفاده کنید:

برای حمل سوغاتی‌های بزرگ و سنگین باید از روش‌های دیگری استفاده کنید. یکی از این روش‌ها که راحت و ساده است، استفاده از پست است. حتی می‌توانید از پست شرکت‌های تجاری نیز استفاده کنید.

 • اگر حمل کالای خود را به یک شرکت تجاری سپرده اید، از آن بیمه نامه حمل و نقل و یک رسید که نوع کالای شما در آن ذکر شده باشد دریافت کنید. هزینه حمل را نیز پرداخت کنید تا بدانید که کالای شما چگونه و چه زمانی ارسال خواهد شد.
 • برای این که خودتان کار ارسال را انجام دهید به دنبال دفاتر پست بگردید. برای اطلاع از این مراکز می‌توانید از اطلاعات هتل پرس و جو کنید.
 • بعضی از سرویس‌های حمل و نقل دارای محاسبه قیمت به صورت آنلاین می‌باشند و شما با استفاده از این خدمات می‌توانید حدود هزینه ای که باید برای حمل سوغاتی‌ها صرف کنید را تخمین بزنید. برای مثال، حمل و نقل هوایی یک جعبه از ژاپن به استرالیا حدود ۵۰ دلار استرالیا هزینه دارد. البته عواملی نظیر اندازه، وزن و هزینه‌های متفرقه دیگر بر روی این قیمت تاثیر می‌گذارد.
حمل کالا با استفاده از کشتی:

حمل کالاهای بزرگ با هواپیما گران است و استفاده از کشتی برای حمل و نقل این گونه کالاها گزینه مناسب تری است. معمولا حمل و نقل دریایی ارزان تر بوده برای وسایل بزرگ تر به صرفه تر است.

 • حمل و نقل دریایی یک کالا از آمریکا به آسیا حدود یک ماه زمان می‌برد.
 • ممکن است هر کالایی که توسط کشتی حمل شود، تا زمانی که به مقصد برسد، هزینه‌های دیگری را نیز شامل شود. گمرک یکی از این هزینه‌ها است.
درباره گمرک اطلاعات کسب کنید:

این مرحله بستگی به قوانین کشورتان دارد. هر کشور آیین نامه ای دارد که طبق آن مشخص می‌شود چه چیزی و به چه مقدار می‌توان وارد کشور کرد و هزینه واردات آن چه قدر است. قبل از حمل و نقل، اطلاعات لازم در این باره را به دست بیاورید و ببینید عوارض گمرکی دقیقا چه مقدار می‌شود.

 • در برخی کشورها، کالاهایی که در کیف همراه شما است باید کنترل شود و اگر ارزش آن‌ها کمتر از ۸۰۰ دلار باشد، هزینه عوارض گمرکی برای شما صفر خواهد بود. در غیر این صورت هزینه آن کالا را می‌بایست به صورت جداگانه بپردازید.
منبع
wikihow
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.