روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمحترم ( فرهنگ و آداب معاشرت)مستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

آیا می دانید چه زمانی لازم است سکوت اختیار کنید ؟ حتما بخوانید

شما یک زن باهوش، زرنگ وشاغل هستید؛ اما آیا می‌دانید که چه زمانی باید سکوت اختیار کنید ؟ البته منظور ما از سکوت کردن به معنای نادان به نظر رسیدن نیست. مواقعی وجود دارد که اگر شما تمام آن چیزی را که می‌دانید نشان ندهید، باهوش تر به نظر خواهید رسید.  در این گونه مواقع ساکت بودن به معنای هوشمندی است.

در واقع اگر گاهی اوقات سکوت اختیار کنید و سعی کنید اطلاعات به دست آورید، به خودتان فرصت آموختن مطالب بیش تری را خواهید داد. علاوه بر این، به دیگران فرصت می‌دهید که شما را به عنوان فردی صادق ببینند و رازهای خود را با شما در میان بگذارند. شاید هم در اداره ای باشید که دیگران بدگویی‌های همکاران تان را با شما در میان بگذارند و بدین ترتیب شمامی‌دانید، همکاران تان در محیط کار مشغول انجام چه کارهایی هستند.

  1. دور بودن از گروه‌های سیاسی اداره‌ها

خاموش ماندن و نادیده گرفتن نزاع، دعوا و بد خواهی بین همکاران، می‌تواند به شما کمک کند تا از هر گونه شکل گیری حزب‌های داخلی به دور باشید.  در نتیجه تصورات شما از همکاران تان با ادارکات بی پایه و اساس دیگران، خدشه دار نخواهد شد. اگر از گروه‌های سیاسی کوچکی که در اداره‌ها تشکیل می‌شود،‌ به دور باشید، به همکاران و رییس خود ثابت خواهید کرد که این مسائل برای شما پیش پا افتاده است که بخواهید در سخن چینی‌های بی پایه و اساس و یا دشمنی‌های پیش پا افتاده، شرکت نمایید. این راهی نیست که شما انتخاب می‌کنید و تنها به کار  وشغل خود خواهید پرداخت.

  1. محرم اسرار دیگران می‌شوید

خاموش ماندن، بی طرف بودن و هم چنین بی توجه بودن نسبت به اعتقادات بی پایه و اساس همکاران،‌ به شما این امکان را می‌دهد که به عنوان فردی منحصر به فرد شناخته شوید. این بسیار عالی است؛ زیرا بی طرف ماندن در چنین موقعیت‌هایی،‌ شما را تبدیل به فردی می‌کند که مورد اعتماد همه باشید؛ در این گونه مواقع شما دارای نقطه نظری هستید که دیگران آن را ندارند، صرف نظر از این که شما چه مقدار می‌دانید.

علاوه بر این با اظهار بی علاقگی به شایعات بین شما و همکاران تان، می‌توانید نوعی جدایی بین همکاران تان به وجود بیاورید که در حال شایعه پراکنی هستند و به عنوان یک حرفه ای شناخته می‌شوید که می‌تواند بر اختلافات شخصی غلبه کند.

این کار هم چنین می‌تواند به نفع شما باشد؛ زیرا احتمالا به شما بیش تر اعتماد خواهد شد و می‌توانید در زندگی حرفه ای خود پیشرفت کنید.

  1. کاراگاهای هوشمند، خاموش می‌مانند

شما ممکن است کلمبو، خانم مارپل یا شرلوک هولمز نباشید؛ اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید یک کارآگاه بزرگ باشید و یا روش جمع آوری اطلاعات را ندانید.

اگر در اداره در عین حال که خاموش هستید، کارگاهانه عمل کنید، می‌توانید اطلاعات بیش تری را در مورد هر آنچه که در اداره اتفاق می‌افتد، به دست آورید، این که در اطراف شما چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و هم چنین، کدام یک از همکاران در کنار یک دیگر، نمی‌توانند بمانند. این موضوع را نیز بدانید، هنگامی‌که در اداره بسیاری از افراد در حال سخن چینی هستند و شما خاموش می‌مانید، قطعا فرصت بزرگی برای ترفیع و ارتقاء شغلی خواهید داشت.

با این کارها لیاقت خود را برای افزایش حقوق به رییس تان ثابت خواهید کرد و می‌توانید از این امور به نفع خوتان استفاده کنید، البته این فعالیت‌های شما نباید به دیگران آسیب رسانده و یا به قیمت از دست دادن شغل همکاران تان تمام شود و یا به معیشت آن‌ها آسیبی وارد کند.

  1. چگونه به روشی هوشمندانه سکوت اختیار کنیم

برای این که از این روش به طور موفقیت آمیز و متقاعد کننده ای استفاده نمایید، باید زمان مناسب برای اجرای آن را بدانید. اگر زمان مناسب برای اجرای این متد را بدانید، با احتمال بیش تری اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد. علاوه بر این با اجرای هوشمندانه سکوت اختیار کردن، می‌توانید به صورت کاملا محترمانه وبدون هیچ حالت تهاجی داشتن، سوالات خود را از دیگران بپرسید. با انجام این کار شما فردی بی ریا قلمداد خواهید شد که همیشه به دنبال یادگیری مسائل جدید است.


حتما بخوانید : کمی‌سکوت لطفا!

  1. با سکوت اختیار کردن می‌توانید هوشمندانه تر عمل کنید

اگرچه هیچ یک از ما عمدا جلسات اداری خود را در خواب آلودگی و یا حتی خواب نمی‌گذارنیم؛ اما گاهی ممکن است این اتفاق برای ما رخ دهد. در این موارد به شما پیشنهاد می‌کنیم برای با خبر شدن از آن چه در جلسه رخ داده است، از همکاران خود کمک بخواهید.

با این کار نه تنها از اخبار جلسه آگاه خواهید شد؛ بلکه می‌توانید در مورد بینش‌های همکاران خود نیز اطلاعاتی را به دست آورید.

البته این موضوع را به خاطر داشته باشید که نباید از نقطه نظرات همکاران تان به نفع خودتان استفاده نمایید؛‌ بلکه با این کار تنها باید به تقویت کار خود کمک کرده وبرای پروژه‌های بعدی سرمایه گذاری نمایید.

  1. با استفاده از این روش می‌توانید مانند یک پوکر فیس حرفه ای ظاهر شوید

ساکت ماندن مانند این است که شما نقابی را بر روی چهره خود گذاشته باشید. پس برای این که این کار را به خوبی انجام دهید، باید یک نقاب زن حرفه ای باشید. در واقع داشتن چهره ای نقاب زده در مواقعی مناسب است که در جلسه ای مقامات بالاتر در حال صحبت کردن هستند و شما با آن‌ها مخالف هستید و یا اصلا متوجه منظور آن‌ها نمی‌شوید.

این روش ابزاری عالی است که به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید، خودتان را از واکنش‌های منفی دیگران محافظت کنید. هم چنین با استفاده از این ابزار، شما به عنوان چهره ای همیشه مثبت شناخته خواهید شد که حتی در موقعیت‌های بحرانی نیز ناراحت نیستند.

  1. اعتماد به نفس همکاران تان را افزایش دهید

سکوت اختیار کردن، حتی می‌تواند برای انسان‌های اطراف شما نیز مفید واقع شود. شما با استفاده از این روش می‌توانید اعتماد به نفس همکاران خود را افزایش دهید؛ زیرا در حالی که می‌دانید در محل کارتان چه اتفاقاتی افتاده است؛ اما به همکار خود اجازه می‌دهید تا اتفاقات را طبق درک و نیازهای خودش تفسیر نماید و شما در مقابل توضیحات آن‌ها سکوت اختیار می‌کنید.

البته سکوت اختیار کردن در این گونه مواقع برای خودتان نیز مفید خواهد بود؛ زیرا همکاران تان پس از آن با خبرهای دست اول و بدون این که حتی خودتان بخواهید، به سراغ شما می‌آیند.

  1. استفاده بیش از حد نکردن از دستان تان

در حالت عادی هنگامی‌که افراد از دستان شان بیش از حد استفاده می‌کنند، ممکن است برنامه‌ها و افکار شان را نیز به صورت غیر ارادی آشکار نمایند؛ اما هنگامی‌که شما سکوت اختیار می‌کنید، از دستان تان نیز استفاده نکرده و در نتیجه برنامه‌ها و افکارتان مخفی می‌ماند. پس برای استفاده از ابزار سکوت، دست‌های خود را بدون حرکت در کنار بدن  و یا روی قفسه سینه خود نگاه خواهید داشت.

  1. همیشه از این روش استفاده نکنید

اگر بخواهید همیشه از این روش استفاده کنید و ساکت بمانید، مشخص خواهد شد که عمدا این کار را انجام می‌دهید.  در واقع اگر همیشه این کار را انجام دهید، مسئولانی که در مقالامات بالاتر هستند، در مورد اطلاعاتی که شما می‌دانید و نحوه دست یابی شما به آن‌ها، آگاه خواهند شد.

اما اگر زمان مناسب برای انجام این کار را بدانید با گوش دادن به حرف‌های دیگران، به آن‌ها اجازه خواهید داد تا به شما اعتماد کنند. حتی اگر در شرایطی قرار ندارید که بخواهید این کار را انجام دهید، حتما در اولین فرصت آن را به کار بگیرید؛ زیرا می‌توانید اطلاعاتی مفید را به دست آورید و به دیگران اجازه دهید تا احساس کنند که هوشمند هستند.


حتما بخوانید : ۵ راهکار برای داشتن یک مکالمه عالی !

منبع
thebusinesswomanmedia
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.